Slow fashion – filozofia i zasady odpowiedzialnej mody

Slow fashion

Slow fashion to trend promujący świadome wybory zakupowe i nie chodzi tylko o wymianę jednego ubrania na drugie. Ważne jest zrozumienie jak powstają ubrania, kto je produkuje, z jakich materiałów, rozważenie ich żywotności i wpływu na środowisko. Chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedzialnej modzie i o tym, jak włączyć slow fashion do swojej garderoby? W artykule znajdziesz główne zasady „powolnej mody” oraz wskazówki jest budować garderobę zgodnie z filozofią slow.

Czym jest jest Slow Fashion?

Choć koncepcja slow fashion istnieje od wieków, termin ten po raz pierwszy użyto w 2007 roku. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „powolną modę” i został zdefiniowany przez Kate Flecher. Filozofia slow fashion zakłada zrównoważone podejście do produkcji odzieży, mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu współczesnej mody na środowisko.

Ten sposób myślenia sięga czasów, gdy ubrania były wykonywane z naturalnych materiałów i przekazywane przez pokolenia. Ludzie inwestowali w elementy ubioru, które były wybierane ze względu na ich wysokiej jakości rzemiosło. Idea polegała na tym, że chociaż początkowo wykonanie tych elementów mogło trwać dłużej i kosztować więcej, to jednak cechowały się większą wytrzymałością, więc w dłuższej perspektywie okazywały się bardziej opłacalne.

Dzięki pionierskim przedsiębiorcom, którzy dostrzegli potrzebę powrotu tego etosu, dziś z łatwością można znaleźć wiele marek, które oferują modne i trwałe ubrania zgodne z filozofią slow fashion.

Zasady slow fashion

Slow fashion to rozwijający się ruch, będący jednym z głównym trendów mody ekologicznej. Kierując się zasadami „powolnej mody” zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas. Elementy Twojej garderoby będą praktyczne, przemyślane oraz posłużą przez długie lata.

1. Przemyślane zakupy

Główną zasadą slow fashion są przemyślane zakupy, które zachęcają kupujących do zachowania rozwagi przy nabywaniu nowych ubrań.

  • Zanim wybierzesz się na zakupy przejrzyj swoją garderobę i spisz listę ubrań, których potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz impulsywnych zakupów w stylu „kiedyś to założę”.
  • Kolejnym krokiem jest określenie w jakim stylu szukasz danych elementów.
  • Na koniec określ hierarchię, pomyśl co najczęściej nosisz do pracy, po pracy, na spotkanie z przyjaciółmi i tak dalej.

Podczas zakupów zadaj sobie natomiast kolejne 3 pytania.

  • Czy dana rzecz jest naprawdę potrzebna?
  • Jak długo będzie służyć?
  • Jak często będziesz ją nosić?

W ten sposób zmniejszysz ilość odpadów, zaoszczędzisz pieniądze i zbudujesz garderobę zawierającą wyłącznie ubraniami warte noszenia przez wiele lat. A do tego zaoszczędzisz sporo czasu, który traci się na zakupy w poszukiwaniu czegoś fajnego, w rzeczywistości nie wiedząc czego.

2. Jakość ponad ilość

Jedną z najważniejszych zasad slow fashion jest stawianie na jakość ponad ilość. Oznacza to inwestowanie w ubrania, które są dobrze wykonane i będą służyć przez wiele lat, zamiast kupowania tanich rzeczy, które będą wymagały częstej wymiany. Marki slow fashion zazwyczaj używają wyższej jakości materiałów i efektywniejszych technik konstrukcyjnych do produkcji swoich ubrań, co skutkuje lepszej jakości produktami.

3. Ponadczasowy styl ponad trendami

Kolejną zasadą slow fashion jest skupienie się na ponadczasowym stylu. Oznacza to wybór odzieży, która jest klasyczna i uniwersalna, a nie podążanie za najnowszymi trendami mody. Skup się na własnym poczuciu stylu i wybieraj odzież, która do Ciebie pasuje bez względu na modowe trendy.

4. Zrównoważone materiały zamiast syntetycznych

Kluczową zasadą slow fashion są zrównoważone materiały. Oznacza to wybór odzieży, wykonanej z tkanin ekologicznych, które są przyjazne dla środowiska. Tkaniny syntetyczne wykonane z pochodnych ropy naftowej nie ulegają biodegradacji przez co po zużyciu zalegają na wysypiskach.

Przeczytaj również: Rodzaje tkanin: naturalne, sztuczne i syntetyczne materiały włókiennicze

Materiały na które warto postawić:

  • Bawełna organiczna: uprawiana bez syntetycznych nawozów i pestycydów, przetwarzana w sposób przyjazny dla środowiska.
  • Tkanina lniana: Naturalnie zrównoważona tkanina wykonana z lnu, która wymaga mniej zasobów do produkcji niż bawełna z mniejszym wpływem na środowisko.
  • Wełna: naturalna, odnawialna i biodegradowalna, co czyni ją doskonałym wyborem dla osób poszukujących bardziej zrównoważonego stylu życia.
  • Skóra: przy odpowiedniej pielęgnacji ten materiał może Ci służyć przez lata, a pod koniec żywotności nadaje się do recyklingu.
  • Jedwab: choć jego produkcja jest pracochłonna, jedwab wykorzystuje naturalne surowiec, który jest przyjazny dla wegan i środowiska (w przeciwieństwie do tkanin takich jak poliester czy nylon).
Slow fashion: ubrania z wytrzymałych tkanin ekologicznych

5. Uniwersalne ubrania fundamentem garderoby

Przemyślana garderoba slow fashion powinna bazować na elementach, które łatwo łączą się z innymi. Dzięki temu znajdziesz w niej ubrania, które można założyć w przeróżnych kombinacjach. Nie koniecznie musisz stawiać na małą czarną, która uznawana jest za klasykę. Istnieje mnóstwo styli ubiorów i to od Ciebie zależy, w którym czujesz się najlepiej.

Szukaj podstawowych elementów, takich jak biała bluzka, dobrze dopasowane spodnie, ciemne dżinsy i klasyczne czarne czółenka, które pasują do niemal każdego stroju. Mężczyźni mogą postawić na podobne elementy z zamianą czółenek na skórzane półbuty.

6. Naprawianie starych zamiast zakupu nowych

Slow fashion promuje naprawianie i ponowne wykorzystywanie tego, co już posiadamy, zamiast kupowania czegoś nowego. Jest to niezwykle korzystne zarówno dla naszych portfeli, jak i dla środowiska, ponieważ zmniejsza zużycie energii, wody, pestycydów i produkcję CO2.

Wybierając dobrej jakości odzież i obuwie zależy nam, aby wyższa cena wiązała się z dłuższą trwałością. Jeśli jednak to nie do końca się sprawdzi, warto skorzystać z pomocy krawcowej lub szewca.

Slow fashion: naprawianie ubrań u krawcowej

7. Dbanie o garderobę

W slow fashion chodzi o wydłużenie cyklu życia naszych ubrań. Jednym ze sposobów na to jest uważne zapoznanie się z instrukcjami na metce, dotyczącymi prania, suszenia oraz prasowania.

Ważne jest również właściwie przechowywanie. Przykładowo ubrania z niektórych tkanin powinny być przechowywane na płasko po złożeniu, podczas gdy inne mogą swobodnie wisieć na wieszakach.

8. Przerabianie ubrań, które posiadają znaczne wady

Nawet jeśli zniszczenie jest na tyle duże, że nawet wybitna krawcowa nie jest w stanie pomóc, to jeszcze nie oznacza, że ubranie musi automatycznie wylądować w koszu. Ciekawym trendem jest upcycling, polegający na przerabianiu elementów garderoby.

Przykładowo z jeansów możesz zrobić szorty, a koszulkę przerobić na top. Idąc o krok dalej, możesz ze zniszczonych ubrań zrobić dekoracje do domu, czy cokolwiek innego co Ci się przyda. W przypadku upcyclingu ograniczą nas jedynie kreatywność. Jeśli nie masz pomysłu poszukaj wideo poradników lub przejrzyj portale takie jak Pinterest.

Slow fashion: szorty przerobione z jeansów

9. Sprzedawanie lub oddawanie nieużywanych ubrań

Zanim zdecydujesz się wyrzucić ubrania, racjonalnie oceń ich stan. Jeśli jest dobry to warto je po prostu sprzedać. Szybko i łatwo wystawisz ofertę w takich miejscach jak: lokalne grupy na Facebooku, Vinted czy Allegro.

Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się sprzedażą, możesz zrobić dobry uczynek i oddać ubrania na cele charytatywne. To prosty krok w kierunku bycia bardziej przyjaznym dla środowiska, który nie wymaga zbytniego wysiłku! Ponadto, istnieje dodatkowy bonus w postaci świadomości, że nasze darowizny zostaną dobrze wykorzystane przez potrzebujące osoby.

10. Kupowanie ubrań z drugiej ręki

Sprzedaż odzieży używanej stanowi około 6% wartości globalnego runku modowego. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, a także dla środowiska, ponieważ kupowanie używanych rzeczy pomaga ograniczyć odpady tekstylne i emisję dwutlenku węgla. W second-handach można trafić na naprawdę unikatowe elementy, w dobrym stanie i jakości.

11. Ponadczasowa biżuteria i dodatki

Inwestując w piękne, wysokiej jakości przedmioty wykonane z trwałych materiałów, takich jak metale pochodzące z recyklingu, możesz nie tylko pięknie się prezentować, ale także pomóc uczynić naszą planetę bardziej zrównoważoną.

Biżuteria i akcesoria slow fashion, oferując zarówno formę, jak i funkcjonalność, są ciekawym sposobem na wspieranie świadomości zrównoważonego rozwoju, jednocześnie pokazując swoją indywidualność.

12. Etyczne praktyki pracy

Slow fashion kładzie nacisk nie tylko na ekologiczne materiał, ale również poszanowanie praw pracowników oraz ich sprawiedliwe wynagradzanie. Marki, które stosują się do uczciwego traktowania pracowników, oznaczają swoje produkty odpowiednimi certyfikatami.

Jednym z nich jest certyfikat GRS (Global Recycled Standard), który świadczy m.in. o braku dyskryminacji oraz wyzysku pracowników. Kolejnym certyfikatem jest Fair Trade, który zapewnia uczciwe wynagradzanie na każdym etapie łańcucha dostaw. Fair Trade stosuje się nie tylko do oznaczania wyrobów tekstylnych, ale również żywności oraz kosmetyków.

Polskie marki slow fashion

Zrównoważona moda to między innymi wspieranie lokalnych producentów. Lista polskich marek, które wyznają filozofię slow fashion:

  • Oh! Zuza – w ofercie znajdziemy głównie bieliznę nocną, odzież domową oraz sukienki i spódnice.
  • Ansin – sklep oferujący całą gamę odzieży zarówno dla kobiet jak i mężczyzn,
  • Pulpa – marka z ręcznie szytą odzieżą dla kobiet,
  • Nago – oferuje ubrania dla kobiet żyjących w zgodzie slow fashion, a jednocześnie ceniących minimalizm.
  • Osnowa – kolejna marka, która stawia na minimalizm i ekologię, jest również członkiem 1% For Planet, przeznaczająca co najmniej procent od swojej sprzedaży na działania proekologiczne.
Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.