BeStyleModaModa w stylu unisex - historia i charakterystyka trendu

Moda w stylu unisex – historia i charakterystyka trendu

Moda unisex to stosunkowo nowy termin w branży modowej. Odnosi się do ubrań, które mogą być noszone zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Trend unisex reprezentuje odejście od tradycyjnych ubrań opartych na płci i pozwala ludziom nosić to, w czym czują się komfortowo. Poznaj historię i cechy charakterystyczne mody unisex.

Czym jest moda unisex?

Moda unisex to ubrania, które mogą być noszone przez obie płci. Ten rodzaj mody istnieje od wieków, ale dopiero niedawno zyskał popularność w głównym nurcie. Jednym z powodów jest to, że role płciowe stały się mniej zdefiniowane w ostatnich latach. Ponadto wiele osób postrzega teraz modę jako sposób na wyrażenie swojego indywidualnego stylu, a nie dostosowanie się do norm społecznych.

Moda unisex jest często postrzegana jako modna i szykowna i można ją znaleźć zarówno w sieciówkach, jak i w kolekcjach znanych projektantów. W miarę jak bariery płciowe będą się przełamywać, prawdopodobne jest, że moda unisex stanie się w nadchodzących latach jeszcze bardziej powszechna. Obecnie trend ten jest szczególnie popularnym stylem ubioru nastolatków.

Unisex w stylu casual

Historia mody unisex

Choć dziś moda unisex postrzegana jest jako nowoczesny wynalazek, historia sięga czasów starożytności. Jeden z najwcześniejszych przykładów można znaleźć w starożytnym Egipcie, gdzie zarówno mężczyźni jak i kobiety nosili tuniki, które opadały poniżej kolana. Ten typ odzieży był również popularny w Grecji i Rzymie. W późniejszych okresach style ubierania kobiet i mężczyzn zaczęły się stopniowo rozchodzić. Zaczęto wyraźnie naznaczać granice pomiędzy ubiorem obu płci.

Powrót do trendu nastąpił na początku XX wieku. Podczas pierwszej wojny światowej kobiety podejmowały wiele prac, które wcześniej wykonywali mężczyzn. Kobiety potrzebowały odzieży, która będzie praktyczna a do tego trwała. Doprowadziło to do powstania mody unisex, w której takie elementy jak dżinsy i t-shirty stały się codziennymi elementami kobiecej garderoby. Istotny wpływ miały projekty Coco Chanel, która w latach 20. ubiegłego wieku popularyzowała damskie garnitury oraz spodnie, uchodzące wcześniej za odzież zarezerwowaną dla mężczyzn.

Zmiany, które stoją za modą unisex

Jednym z głównych powodów, dla których moda unisex staje się coraz bardziej popularna, jest zmiana podejścia do ról płciowych. W przeszłości społeczeństwo było dość restrykcyjne, jeśli chodzi o role płciowe. Oczekiwano, że kobiety i mężczyźni będą ubierać się według wyznaczonych granic.

Odbiór mody oraz tego co damskie, a co męskie zmienia się w raz z rolami obu płci w społeczeństwie. Co raz częściej mężczyźni interesują się modą, a kobiety tradycyjnie „męskimi” hobby, takimi jak samochody i sport. Ta zmiana postaw napędza trend mody unisex.

Dodatki w stylu unisex

Charaktarstyka mody unisex

U swoich podstaw moda unisex to ubrania, które mogą być noszone przez każdego, niezależnie od jego tożsamości płciowej. Coraz więcej osób szuka ubrań, w których może czuć się komfortowo i stylowo, bez konieczności dostosowania się do tradycyjnych norm płci.

1. Minimalizm

Jedną z najtrafniejszych cech mody unisex jest to, że ma ona tendencję do bycia minimalistyczną. Oznacza to, że nie znajdziesz wielu falbanek lub ozdób. Zamiast tego, unisex nacisk kładzie się na czyste linie i nowoczesną estetykę.

To minimalistyczne podejście do mody skutkuje ubraniami, które są nie tylko łatwe do noszenia, ale także ponadczasowe. Koszula lub para spodni, które kupisz dzisiaj, nadal będzie w modzie za kilka lat.

T-shirt, sportowe buty, dżinsy i koszula - podstawowe ubrania mody unisex

2. Komfort

Kolejną kluczową cecha charakterystyczną w modzie unisex jest nacisk na komfort. Wiele osób, które decydują się na odzież unisex, szukają alternatywy dla często niewygodnych i zbyt dopasowanych ubrań. Marki mody unisex rozumieją, że komfort jest kluczowy i jako takie projektują swoje ubrania, aby były tak wygodne, jak to tylko możliwe.

3. Uniwersalność

Moda unisex to oczywiście również uniwersalność. Ponieważ nie jest związana tradycyjnymi normami płci, odzież unisex można nosić na wiele sposobów, aby dopasować ją do każdej okazji.

Stylizacja unisex w stylu eleganckim

4. Slow fashion

Przemysł odzieżowy jest jednym z najbardziej zanieczyszczających sektorów produkcyjnych na świecie. Niestety, szybka moda stała się normą. Ubrania są produkowane w zawrotnym tempie, aby nadążyć za najnowszymi trendami. Doprowadziło to do masowej produkcji tanich ubrań, które szybko tracą swoją użyteczność, a następnie trafiają na wysypiska.

Slow fashion to rosnący ruch, który stara się rozwiązać problemy środowiskowe poprzez promowanie zrównoważonej, trwałej odzieży. Jednym elementów slow fashion jest odzież unisex. Dzięki temu produkcja nastawiona jest na znacznie szersze grono odbiorców.

Podsumowanie

Jeśli szukasz odzieży, która jest stylowa, wygodna i uniwersalna, to zdecydowanie powinieneś rozważyć włączenie niektórych elementów unisex do swojej garderoby. Ponieważ moda unisex nie jest związana z tradycyjnymi normami płci, łatwo jest stworzyć stylizacje, które odzwierciedlają Twoje własne, niepowtarzalne poczucie stylu. Więc śmiało eksperymentuj z różnymi elementami, aż znajdziesz coś, co sprawi, że poczujesz się po prostu dobrze!

Jakie są style ubierania nastolatków? Poznaj młodzieżowe trendy

Trendy modowe szybko się zmieniają i z trudem przychodzi za nimi nadążyć. To samo dotyczy dzisiejszych nastolatków. Choć pewne elementy zdają się nie wychodzić...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj