Gianni Versace – życie i śmierć włoskiego projektanta

Gianni Versace

Gianni Versace to niewątpliwie jedna z najwybitniejszych postaci świata mody. Ten genialny projektant radość czerpał z pracy, która przede wszystkim była dla niego prawdziwą pasją. Kto wie, jak potoczyłyby się losy tego wyjątkowego człowieka, gdyby nie jego tragiczna śmierć. Jak zginął Gianni Versace, czego dokonał w swoim życiu i dlaczego świat mody powinien o nim zawsze pamiętać?

Gianni Versace: lata młodości i życie rodzinne

Gianni Versace przyszedł na świat w Reggio di Calabria, 2 grudnia 1946 roku. Miał aż troje rodzeństwa. Co ciekawe, już od wczesnych lat życia młody Gianni miał bardzo dużo wspólnego z modą.

Jego matka Francesca Versace była właścicielką sklepu odzieżowego i odznaczała się wielkim talentem krawieckim. Swoją niekwestionowaną pasję przeniosła na syna Gianniego, który już wtedy interesował się wszystkim, co było związane z projektowaniem odzieży. Ojciec Antonio Versace również był bardzo ważny w życiu syna, ale nie odegrał już tak dużej roli w jego kształceniu zawodowym. Rodzina Versace miała kilkoro dzieci.

Młody Gianni miał trójkę rodzeństwa: brata Santo Domenico, a także siostry Tinę (zmarła w wieku zaledwie dwunastu lat) i Francescę Donatellę. Co ciekawe, to właśnie ta ostatnia siostra, odegrała w życiu zawodowym projektanta bardzo ważną rolę.

Gianni Versace: inspiracja z historii

Na twórczość Giannego Versace wpływ miało wiele różnych czynników. Projektant pasjonował się m.in. historią starożytnej Grecji, która zresztą mocno ukształtowała region Reggio di Calabria.

Przyszły projektant uczył się w Liceo Classico Tommaso, gdzie m.in. poznawał starożytną grekę, łacinę, a także zapoznawał się z dokonaniami ówczesnej kultury. Nie wszyscy też wiedzą, że Gianni Versace był prawdziwym miłośnikiem działalności artystycznej Andy Warhola, który w znacznym stopniu wpłynął na kształtowanie sztuki nowoczesnej.

Gianni Versace: pierwsze lata kariery

Gianni Versace szybko odkrył w sobie talent. Mały Gianni potrafił szyć, a po upływie kilku lat zaprojektował swoją pierwszą sukienkę. Co ciekawe, dokonał tego już 1955 roku, a więc w wieku zaledwie 9 lat.

Chłopak nie poszedł jednak za głosem serca i czasu zaczął studiować architekturę. Po zakończeniu studiów, mając 26 lat przeniósł się do Mediolanu. To właśnie wtedy powstały jego pierwsze kolekcje, które Gianni zaprojektował dla takich marek jak Genny, czy też Callaghan.

W 1972 roku Gianni Versace miał już swój pierwszy butik. Nietrudno zgadnąć, że swą działalność rozpoczął w Mediolanie, w którym już od jakiegoś czasu mieszkał.

Początki lat 70. były w europejskiej modzie czasem uporządkowania, stonowania barw i krojów, a także swoistej szarości. Gianni wprowadził do niej powiew świeżości, gdyż pokazał kobietom, że mogą się ubierać seksownie, kolorowo i jednocześnie zachować w swym stylu pewne pierwiastki luksusowej klasyki.

Warto przy okazji podkreślić, że początkowe projekty realizowane przez Gianniego Versace były przez krytyków odbierane dość chłodno. Uważano nawet, że projektant celowo niszczy dokonania dotychczasowych znawców mody. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że Versace zmienił reguły w modzie, tworząc coś, za co doceniony został dopiero znacznie później

Giani Versace: kolejne osiągnięcia i własny dom domy

Niedługo potem, bo już w 1973 roku Gianni Versace – będąc już znaną osobowością w świecie mody – rozpoczął karierę jako freelancer. Okres ten był bardzo burzliwy w jego życiu. To właśnie wtedy na rynku pojawiła się słynna linia Complice, która (co warto podkreślić) była jego pierwszym, w pełni indywidualnym projektem. Rok później Gianni stworzył kolejną kolekcję dla tej firmy, tyle że jej głównym tematem była tym razem odzież skórzana.

W 1978 roku projektant realizował projekty już pod własną marką, którą nazwał Versace. To właśnie wtedy w sprzedaży pojawiła się jego pierwsza kolekcja damska sezonu jesień/zima, którą projektant zaprezentował nie byle gdzie, bo w Galerii Sztuki Palazzo della Permanente w Mediolanie. Kilka miesięcy później Gianni stworzył pierwszą kolekcję przeznaczoną dla mężczyzn. 

Dzięki temu jego nazwisko stało się jednym z najbardziej uznanych w świecie mody. Cechą szczególną jego twórczości były charakterystyczne, metalowe elementy, które często w zaskakujący sposób instalował w swoich kreacjach. W tamtym okresie powstało też logo jego marki – był nim motyw nawiązujący do tak ukochanej przez Giannego kultury starożytnej Grecji. Głowa Meduzy – bo o niej mowa – stała się jednym z najbardziej znanych symboli światowej mody. Co ważne, jest nim do dziś. 

Gianni Versace: współpraca z najlepszymi

Gianni Versace współpracował z najlepszymi top modelkami z całego świata. Jego kreacje nosiły na wybiegach takie osobistości ze świata mody jak Claudia Schiffer, Christy Turlington, a także Cindy Crawford i Kate Moss. Projektant bardzo cenił sobie współpracę z najlepszymi w świecie mody fotografami. Przez jego pracownie i studia przewinęły się takie nazwiska jak Bruce Weber, czy też Steven Meisel. 

Versace odcisnął swoje piętno również w sztuce wyższej. Był to owoc jego współpracy ze słynną La Scala w Mediolanie. To właśnie dzięki temu powstały niezwykłe kreacje pojawiające się w największych tamtejszych spektaklach (np. Don Pasquale, Lieb ind Leid itd.).

Gianni był też autorem kostiumów dla wielu osobistości ze świata sceny. To właśnie on zaprojektował ubiory dla takich gwiazd jak Tina Turner i Elton John. Projektant nawiązał też współpracę z Madonną, która w tamtych latach coraz bardziej zyskiwała na popularności.

Projektant pracował jako konsultant w seriali „Policjanci z Miami”. Legendarna filmowa para policjantów znana była z luźnego garnituru oraz koszulki wsuniętej w spodnie – jednego z najbardziej popularnych trendów w modzie lat 80-tych. Na koniec warto dodać, że Gianni Versace „zaliczył” rolę filmową w produkcji Spice World. Jak się okazało, było to jedno z jego ostatnich osiągnięć w życiu.

Gianni Versace: życie prywatne

Gianni Versace był osobistością, która potrafiła docenić życie i cieszyć się nim. Sukcesy w branży odzieżowej sprawiły, że szybko dorobił się willi w Miami. On sam był homoseksualistą, a jego partnerem (od 1982 roku do śmierci w 1997) był jeden z modeli – Antonio D’Amico.

Gianni Versace: jak zmarł słynny projektant

Projektant bardzo często spacerował po klifie Ocean Drive na Florydzie. Feralnego 15 lipca 1997 roku Gianni – tak jak każdego poranka – wrócił do swojej willi w Miami Beach. To właśnie tam, na schodach jego domu, zastrzelił go seryjny morderca Andrew Cunanan, który już po 8 dniach od tego czynu popełnił samobójstwo. Szczątki projektanta złożono we Włoszech nad jeziorem Como w miejscowości Moltrasio. To, jak zginął Versace było prawdziwym wstrząsem dla świata mody. Elton John poświęcił mu jeden ze swych albumów muzycznych.

Gianni Versace: losy domu mody po śmierci założyciela

Śmierć projektanta doprowadziła też do istotnych zmian własnościowych w marce Versace. Na mocy spisanego przezeń testamentu, połowę majątku (szacowanego na około pół miliarda dolarów) przejęła siostrzenica Gianniego, czyli Allegra Versace

Funkcję wiceprezesa wraz z 20-procentowym udziałem akcji domu mody przejęła Donatella Versace – siostra Gianniego. Już przed śmiercią brata była prawioną projektantką, gotową na dalsze wyzwania. Donatella, choć nie uniknęła wpadek ostatecznie znalazła sposób na wyróżniające projekty, kultywując ducha mody sygnowanego logiem Versace.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.