BeStyleIkony mody i styluDonatella Versace: wiek, dzieci i kariera włoskiej projektantki

Donatella Versace: wiek, dzieci i kariera włoskiej projektantki

Donatella Versace to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie mody. Włoszka odcisnęła swoje piętno na największych i najbardziej znanych projektach marki Versace. Co więcej, była ona najbliższą współpracownicą Gianniego Versace, który stworzył tą słynną markę odzieżową. Co warto wiedzieć na temat jej kariery i życia prywatnego?

Wiek i lata młodości

Donatella Versace jest w wieku 67 lat, przyszła na świat 2 maja 1955 roku w Reggio di Calabria. Kariera Donatelli zawsze obracała się wokół starszego o dziewięć lat brata Gianniego, który założył słynną markę Versace. Przez lata była ona określana przez niego jako największa muza, a jednocześnie najlepszy krytyk jego projektów.

Donatella Versace wychowywała się w Kalabrii, leżącej na południu Włoch. Co ciekawe, nastoletnia wtedy dziewczyna nie myślała jeszcze, że będzie pracować w domu mody wykreowanym przez swojego brata. Jej plany były zupełnie inne, a ona sama studiowała w tamtym czasie lingwistykę na jednej z florenckich uczelni.

Wejście do domu mody Versace

Dopiero w 1978 roku kobieta stała się członkiem domu mody Versace, gdyż to właśnie ona stała za wieloma projektami realizowanymi przez firmę. Uważa się nawet, że młoda Donatella miała olbrzymi wpływ na sposób prezentowania kolekcji stworzonych w ramach tejże marki.

To między innymi dzięki niej Gianni Versace wypuszczał ubrania bardzo zróżnicowane pod kątem kolorystycznym. Kolekcje ubrań projektowanych przez Gianniego były też doskonale dopasowane do ciała. Nic więc dziwnego, że jego krytycy dość prześmiewczo podkreślali, że o ile ich konkurencja tworzy odzież dla żon, to on sam przygotowuje ubrania dla… kochanek. Donatella i Gianni współpracowali w swym domu mody przez kilkanaście lat, realizując w ten sposób projekty, które zaskoczyły świat.

Kariera w ramach domu mody Versace

Donatella Versace cały czas podkreśla w wywiadach, jaka relacja łączyła ją z jej bratem. Była ona kimś, kto stale budował u niego twórczy niepokój. Dzięki niej realizowane przez słynnego brata projekty stawały się prawdziwymi dziełami. Kobieta stale mobilizowała go do ciągłych poprawek, dzięki czemu przygotowywane projekty i kolekcje były z roku na rok coraz lepsze.

Z drugiej strony, pomimo całej swej charyzmy, nie zdążyła w tamtym czasie przyćmić brata. Była ona za to uznaną producentką kampanii reklamowych marki, dzięki którym jej produkty stały się znane na całym świecie. W 1993 roku Donatella stała się twarzą linii ubrań stworzonych dla dzieci i młodzieży o sugestywnej nazwie Young Versace. Udało jej się też powołać do życia znaną do dziś markę Versus, która była „dzieckiem” domu mody Versace.

Śmierć brata i objęcie funkcji wiceprezesa

Rok 1997 przyniósł ogromne zmiany w domu mody Versace. To właśnie wtedy (15 lipca) zginął ukochany brat Donatelli – Gianni Versace. W spadku jej córka otrzymała – bagatela – połowę udziałów w firmie, a ona sama 20 procent firmowego majątku. W praktyce oznaczało to, że to właśnie siostra Gianniego przejmie kierownictwo nad domem mody.

Sama zainteresowana wspominała, że początki nie były dla niej łatwe. Ona sama sprawdziła się już jako projektantka mody, ale czym innymi było przygotowywanie nowych kreacji, a czym innym zarządzanie potężnym podmiotem gospodarczym, którego logo było rozpoznawalne na całym świecie.

Początkowo Donatella próbowała „wejść w buty” brata. Niestety okazało się, że krzykliwy i mocno kolorowy styl stworzony przez brata nie pasował do jej temperamentu. Dlatego z biegiem czasu kobieta zaczęła stawiać na bardziej urozmaicone projekty, w których można było poczuć ducha nowoczesnego feminizmu. Co prawda projekty realizowane przez dom mody Versace nadal wyróżniały się daleko idącym seksapilem, ale stały się bardziej uporządkowane i mniej krzykliwe.

Donatella – jako wiceprezes domu mody Versace – postanowiła wdrażać projekty zgodne z jej sposobem rozumienia świata. Jej celem stało się wprowadzenie do kompozycji odrobiny inteligencji, ale też siły, niezależności i dyskrecji. Dzięki temu już w sezonie wiosna-lato 2016 roku powstała pierwsza kolekcja, która została zdefiniowana zgodnie z założeniami Donatelli. W stylizacjach nie zabrakło kurtek o dużej objętości, marynarek z wojskowymi elementami, a także elementów wykonanych z materiałów takich jak lekkie metale.

To właśnie Donatella stała za kurtkami i sukienkami uszytymi w wojskowym stylu, które – co ważne – były na światowych wybiegach prezentowane przez najbardziej uznane modelki tamtych czasów. Nic dziwnego, że realizowany z takim rozmachem projekt, doczekał się tak pozytywnych komentarzy ze strony różnych recenzentów.

Zmiany nie tylko u Versacego

Zmiany pokoleniowe – o których Donatella Versace tak często mówi w swych wywiadach – nie objęły jedynie jej domu mody. Wręcz przeciwnie – w całej branży coraz częściej dochodzili do głosu nowi, kreatywni projektanci, których sposób rozumienia mody znacząco różnił się od tego, co oferowano jeszcze 20 lat temu. Donatella bardzo dobrze odczytała oczekiwania swoich potencjalnych klientów i stworzyła coś, co doskonale odpowiada jej naturze.

Filozofia życia według Donatelli Versace

Donatella jest osobą bardzo charyzmatyczną, którą zna każdy, kto choć raz oglądał pokazy mody z największych, europejskich miast. W swojej pracy kobieta bardzo często stawia na dialog. Jest to osoba bardzo pogodna, która zachowuje doskonałe relacje nawet z konkurencyjnymi projektantami.

Jak sama mówi często wybiera się na pokazy innych domów mody. Robi to nie tylko dlatego, by zapoznać się z ofertą konkurencji, ale również po to, by na bieżąco być w branży. Co ciekawe, mimo przeżytej traumy (problemy z narkotykami, śmierć brata) projektantka mody jest osobą bardzo sympatyczną i wyróżniającą się specyficznym poczuciem humoru. Sama Donatella uważa, że trzeba mieć do siebie dystans, aby odnieść sukces w tej branży. Jej z pewnością to się udało.

Nie tylko moda…

Donatella Versace stała się główną bohaterką piosenki Lady Gagi o wdzięcznym tytule „Donatella”. Utwór ten pojawił się na albumie piosenkarki, która – nawiasem mówiąc – jest bliską przyjaciółką projektantki. Co ciekawe, przyjaźń obydwu kobiet sprawiła, że Lady Gaga stała się twarzą domu mody Versace.

Nie wszyscy wiedzą, że Donatella skupia się też na działalności dobroczynnej. Kobieta od dawna pracuje jako ambasadorka fundacji Eltona Johna, której celem jest walka z AIDS i HIV.

Mąż, dzieci i życie prywatne

Życie osobiste projektantki nie jest zbyt dobrze znane. Wiadomo, że ona i jej były mąż (Paul Beck) mają dwójkę dzieci. Starszym dzieckiem jest córka Allegra, która przyszła na świat w 1986 roku, a młodszym syn Daniel, który urodził się w 1990 roku.

Na marginesie warto dodać, że właśnie Allegra Versace (cierpiąca na anoreksję) otrzymała w spadku po wujku aż 50 procent majątku firmy zapisanego przezeń w testamencie

Magdalena Frąckowiak: kariera, wymiary, instagram

Magdalena Frąckowiak to jedna z polskich topmodelek, która nie tylko odniosła ogromny sukces w życiu zawodowym, ale też postanowiła w nim coś zmienić. Dziś...

Maurizio Gucci – jak umarł, kim była żona i dzieci?

Maurizio Gucci był dyrektorem ds. mody i przedsiębiorcą, który zginął w 1995 roku. Ten artykuł pokaże, kim był jako osoba, jak umarł i jego...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj