Wnętrza w stylu industrialnym a loftowym – jakie są różnice?

Styl industrialny a loftowy

Styl industrialny i styl loftowy to dwa podobne, aczkolwiek różne, style aranżacji wnętrz. Oba style charakteryzują się otwartą przestrzenią, odsłoniętymi ceglanymi lub betonowymi ścianami i dużymi oknami. Jednak styl industrialny zazwyczaj charakteryzuje się ciemnymi kolorami, podczas gdy styl loftowy jest bardziej kolorowy i żywy. Który styl jest dla Ciebie odpowiedni? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Styl industrialny a loftowy – cechy wspólne

Oba style mają na tyle podobne cechy, że często są ze sobą mylone. Zarówno styl industrialny jak i loftowy narodził się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy właśnie narodziła się moda na stylową aranżację pofabrycznych budynków na cele mieszkaniowe.

Wspólnymi cechami stylu industrialnego i loftowego są przede wszystkim ściany z cegły, wysokie sufity oraz odsłonięte kanały wentylacyjne. W obu stylach wykorzystuje się głównie takie materiały jak drewno, stal, cegła, kamień oraz szkło. Łączą je również duże okna wpuszczające masę naturalnego światła słonecznego oraz minimalizm w dekorowaniu.

Styl industrialny a loftowy – różnice w aranżacji

Po omówieniu cech wspólnych, wiele osób mogłoby uznać, że zasadniczo są one takie same. W rzeczywistości istnieje wiele drobnych szczegółów, które rozdzielają oba style. Różnice wynikają przede wszystkim z używanych kolorów oraz dodatków.

Design

Wnętrza w stylu industrialnym zazwyczaj bardziej skupiają się na funkcji niż formie, kładąc nacisk na prostotę i użyteczność. Z kolei wnętrza w stylu loftowym są bardziej nastawione na stworzenie przytulnej i stylowej przestrzeni mieszkalnej.

Wnętrze w stylu industrialnym
Wnętrze w stylu industrialnym

Meble

Podczas gdy oba style wykorzystują odsłonięte cegły i instalacje wodno-kanalizacyjne, wnętrza loftowe mają tendencję do włączania większej ilości zabytkowych i antycznych mebli.

Ściany

Aranżacje w stylu industrialnym zwykle skupiają się na podkreśleniu surowego charakteru wnętrza poprzez użycie betonu oraz stali. Ściany jeśli są pomalowane, to najczęściej w ciemnych, intensywnych barwach. W stylu loftowym znajdziemy natomiast więcej malowanej cegły oraz ściany w ciepłych pastelowych odcieniach.

Wnętrze w stylu loftowym
Wnętrze w stylu loftowym

Dodatki

W stylu industrialnym używa się zdecydowanie mniej dodatków niż w loftowym. Te, które są obecne nawiązuje do opuszczonych budynków przemysłowych, przykładowo plakaty starych maszyn lub nawet maszyny bądź ich części.

Industrialny styl unika roślin, w lofcie natomiast są one mile widziane. Ponadto we wnętrzach loftowych znajdziemy również przytulne poduszki oraz włochate dywany. Oba style jednak są dość oszczędne w doborze dodatków, kierując się zasadami minimalizmu.

2 komentarze
  1. Ja już powoli czuję wiosnę i zaczynam zmiany w mieszkaniu 😀 Kupiłam już czerwoną cegłę z ceglanego renesansu i trochę dodatków – nie mogę się doczekać zmian! 🙂

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.