Wnętrza w stylu japandi – praktyczny minimalizm w japońskim wydaniu

Wnętrze w stylu Japandi

W aranżacjach w stylu japandi chodzi o stworzenie praktycznej i minimalistycznej przestrzeni. Kluczowa jest funkcjonalność, naturalne materiały, stonowane kolory oraz oszczędnie dobierane dodatki. Choć może się to wydawać trudnym zadaniem, dzięki kilku prostym wskazówkom możesz łatwo stworzyć własne wnętrze inspirowane japandi.

Czym jest styl Japandi?

Wnętrza w stylu Japandi do połączenie minimalizmu, stylu skandynawskiego oraz japońskiej filozofii wabi-sabi. Ze scandi styl ten czerpie funkcjonalność oraz stonowane kolory, natomiast z minimalizmu proste formy oraz oszczędne aranżacje, które pozostawiają w pomieszczeniach dużo wolnej przestrzeni. Styl Japandi stawia również na celebrację niedoskonałości, która leży u podstaw filozofii wabi-sabi.

Celem aranżacji Japandi jest stworzenie spokojnej i pogodnej przestrzeni, która jest zarówno stylowa, jak i funkcjonalna. Wnętrza są zazwyczaj minimalistyczne, z czystymi liniami i naciskiem na naturalne materiały. Styl ten jest idealny dla tych, którzy cenią sobie piękno natury i prostotę nowoczesnego designu.

Minimalistyczny salon w stylu japandi

Jak urządzić wnętrze w stylu Japandi?

We wnętrza inspirowanych Japandi znajdziesz jedynie niezbędne elementy, co sprawia, że świetnie odnajduje się w niewielkich mieszkaniach, w których każdy metr jest na wagę złota. Jeśli interesuje Cię aranżacja w stylu Japandi, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Materiały i tkaniny

W stylu Japandi stawia się wyłącznie na naturalne materiały. Głównym z nich jest wszechobecne drewno, rattan oraz bambus. Tutaj nie ma miejsca na zamienniki takie jak wykładziny PCV czy panele imitujące drewno. Do aranżacji wnętrze wykorzystuje się również kamień oraz ceramikę.

Jeśli chodzi o tkaniny, we wnętrzach w stylu japandi zazwyczaj występują naturalne włókna, takie jak len, wełna i bawełna. Tkaniny te są często pozostawione w naturalnej formie bez farbowania.

Kolory i wzory

Wnętrza w stylu japandi są zazwyczaj lekkie i przestronne, z naciskiem na neutralne odcienie, takie jak biel, kremowy, beż, szary oraz kolory pokrewne. Akcenty czerwieni, pomarańczowego oraz żółtego mogą być użyte w celu dodania kontrastu, podczas gdy delikatne graficzne wstawki florystyczne wnoszą do przestrzeni odrobinę natury.

Meble

Podczas aranżacji wnętrza bierze się pod uwagę jedynie niezbędne meble. Niskie stoliki kawowe, otomany, tapicerowane fotele o miękkich liniach i zaokrąglonych krawędziach są cechą charakterystyczną tego stylu. Wnętrza Japandi zachowują idealną równowagę między prostotą a komfortem, dzięki czemu są zarówno stylowe jak i funkcjonalne.

Powszechne są meble z litego drewna, ekrany shoji (japońskie drzwi z papieru) i maty tatami. Dodatkowo, meble japandi są często wielofunkcyjne, służąc zarówno celom estetycznym, jak i praktycznym. Na przykład niski stolik kawowy może być używany również jako ława lub podnóżek.

Mata tatami w aranżacji Japandi

Oświetlenie

We wnętrzach Japandi używa się najczęściej lamp z rattanowej plecionki oraz kloszów z papieru. Podobnie jak w stylu skandynawskich stawia się na prostotę, toteż często wybiera się lampy inspirowane tym właśnie stylem.

Praktyczną opcją, spełniającą minimalistyczne kanony są kinkiety. Doskonale oświetlają pomieszczenia, a do tego nie zajmują wiele miejsca. Alternatywnie można postawić na lampy podłogowe oraz stołowe. Bez względu na wybór elementów oświetlenia, powinny one dobrze spełniać swoją rolę, a jednocześnie posiadać prostą formę bez nadmiernego zdobienia.

Dodatki

Przedmioty dekoracyjne powinny być ograniczone do minimum, ale kilka dobrze dobranych elementów może podkreślić charakter stylu Japandi. W pierwszej kolejności należy do nich dekoracyjna ceramika oraz gliniane wazony z ciętymi kwiatami lub suchymi gałązkami. Z szacunkiem podchodzi się do starych przedmiotów takich jak na przykład zastawa stołowa przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Ceramiczne dodatki w aranżacji Japandi inspirowane filozofią wabi-sabi

W salonie dopuszcza się nieco dodatków w formie poduszek, koca czy dywanu, jednak są one bardzo stonowane, najczęściej jednobarwne z drobnymi kontrastowymi akcentami. W łazience oraz garderobie sprawdzi się duże owalne lub okrągłe lustro w cienkiej oprawie. Okna zdobią natomiast – nie ujmując praktyczności – drewniane lub bambusowe żaluzje, a większe przestrzenie są dzielone ekranami shoji.

Stylu Japandi a skandynawski – jakie są różnice?

Podobnie jak w przypadku stylu skandynawskiego, wnętrza japońskie często zawierają białe ściany i sufity, aby stworzyć wrażenie przestronności. Jednak w przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, Japandi zawiera również elementy wabi-sabi, japońskiej filozofii, która celebruje piękno niedoskonałość.

Wabi-sabi jest widoczne w japońskim wzornictwie poprzez użycie organicznych materiałów, nieregularnych kształtów i zaskakujących detali. Elementy te dodają osobowości i ciepła do minimalistycznej przestrzeni. Gdy są stosowane z rozwagą, mogą pomóc stworzyć spokojny i wyciszający klimat – coś, co jest synonimem zarówno japońskiej, jak i skandynawskiej kultury.

Kolejną różnicą jest wykorzystanie w stylu Japandi jedynie naturalnych materiałów. W stylu skandynawskim choć także są one cenione, to dopuszcza się również tworzywa sztuczne. Co więcej w Japandi nie ma miejsca na nadmiar dodatków – wszystko co można schować do szafki czy szuflady zostaje schowane. Scandi stawia na wykorzystanie większej ilości przestrzeni, a na półkach rozstawione są takie elementy jak zdjęcia rodzinne, kolekcja książek czy inne dekoracje.

1 komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.