Zasadniczo, styl skandynawski (czasami nazywany stylem nordyckim) to minimalistyczne podejście, które wykorzystuje naturalne materiały i stonowane kolory. Pozwala to na uzyskanie praktycznej i ciepłej domowej oazy. Jeśli szukasz sposobu na odświeżenie swojego wnętrza, czytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek, jak poczuć skandynawski klimat w swoim mieszkaniu.
Spis treści
Czym jest styl skandynawski?
Styl skandynawski ma swoje korzenie w architekturze i wzornictwie krajów nordyckich, które znane są z surowych zim i długich okresów ciemności. W odpowiedzi na te warunki, skandynawscy projektanci tradycyjnie preferowali stonowane kolory i proste formy.
Estetyka skandynawska obejmuje styl duński, fiński oraz szwedzki. Wszystkie trzy są jednak na tyle zbliżone, że ujmuje się je zazwyczaj jako jeden styl. Warto dodać, że wiele elementów ze scandi wykorzystywanych jest we wnętrzach w stylu japandi.
Charakterystyka stylu skandynawskiego
W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost popularności wnętrz w stylu skandynawskim. Ten minimalistyczny i funkcjonalny styl jest idealny dla tych, którzy sobie przestronne i jasne pomieszczenia. Ale czym dokładnie charakteryzują się wnętrza w stylu skandynawskim? Przyjrzyjmy się bliżej.
1. Czyste linie
Jedną z cech definiujących wnętrza w stylu skandynawskim są ich czyste linie i neutralne kolory. Tworzy to poczucie spokoju i pogody ducha, idealne dla tych, którzy chcą poczuć w swoich wnętrzach relaksujący klimatu.
2. Funkcjonalność
Wnętrza w stylu skandynawskim to przede wszystkim funkcjonalność. Każdy element służy danemu celowi. Oczywiście obecne są również stylowe dodatki, jednak są one dobierane dość oszczędnie. To dlatego ten styl jest tak popularny wśród tych, którzy chcą deklasować swoje mieszkanie. Wszystko ma swoje miejsce i swój cel.
3. Poczucie przestrzeni
Kolejną cechą charakterystyczną wnętrz w stylu skandynawskim jest wykorzystanie przestrzeni negatywowej, aby stworzyć poczucie otwartości. Osiąga się to poprzez użycie minimalistycznych mebli i akcesoriów oraz utrzymywanie ścian i podłóg w jasnych kolorach. Poprzez użycie negatywowej przestrzeni, oko jest przyciągane do głównych elementów aranżacji sprawiając, że stają się one bardziej wyróżniające.
4. Materiały naturalne i recyklingowe
W stylu skandynawskim wykorzystuje się głównie naturalne materiały takie jakie drewno oraz kamień. Jeśli chodzi o tkaniny to styl ten preferuje bawełnę oraz len pochodzący z plantacji dbających o poszanowanie środowiska.
Jak urządzić dom w stylu skandynawskim?
Kiedy już znasz podstawowe cechy stylu skandynawskiego można przejść do aranżacji wnętrza.
Oświetlenie
W każdym schemacie aranżacji wnętrz, oświetlenie jest niezbędnym elementem. Ciemne, zimowe, skandynawskie dni wymagają zalania przestrzeni światłem. Aby połączyć prostotę i funkcjonalność warto wybrać minimalistyczne lampy wiszące. Jest to świetny sposób na dodanie dodatkowego światła bez przytłaczania przestrzeni. Warto postawić również na duże okna, które wpuszczą do pomieszczenia jak największą ilość naturalnego światła w okresie, kiedy będzie to możliwe.
Meble
Meble w stylu skandynawskim są zazwyczaj dość minimalistyczne, z czystymi liniami i naciskiem na funkcjonalność. Jeśli szukasz nowych elementów do swojego domu, szukaj mebli o prostych sylwetkach, wykonanych z drewna oraz metalu. I nie zapominaj o wygodzie! Jedną z najlepszych rzeczy w meblach w stylu skandynawskim jest to, że zostały zaprojektowane tak, aby były po prostu wygody.
W stylu tym stawia się mocno na recykling. Jeśli masz nieco zapału możesz poszukać palet i zrobić z niego ramę łóżka, stolik czy półki ścienne. Warto również zainspirować się i pomyśleć jak nadać drugie życie meblom, które utraciły już swój urok lub nie pasują do pozostałych.
Dodatki
Nawet jeśli dekoracje w stylu skandynawskim skupiają się na prostocie, nie oznacza to, że Twój dom musi nudny. W rzeczywistości, jedną z najlepszych rzeczy w tym stylu jest to, że pozostawia on wiele możliwości personalizacji. Spróbuj powiesić na ścianach dzieła sztuki lub rozstaw kolekcje przedmiotów, które mają dla Ciebie osobiste znaczenie – przykładowo rodzinne zdjęcia.