BeStyleIkony mody i styluNaomi Campbell: historia kariery do międzynarodowej sławy

Naomi Campbell: historia kariery do międzynarodowej sławy

Naomi Campbell jest znaną modelką, aktorką, piosenkarką oraz twarzą marki tworzącej perfumy. W zeszłym roku została mamą. Działa również w internecie, gdzie na różnych portalach walczy z rasizmem. Co jeszcze warto wiedzieć o tej słynnej postaci? W poniższym artykule przedstawiamy jej historię.

Dzieciństwo Naomi Campbell

Naomi Campbell urodziła się 22 maja 1970 roku w Londynie, a dokładnie w Streatham, południowej dzielnicy. Gdy jej matka, tancerka Valerie Morris, była w czwartym miesiącu ciąży, jej partner ją opuścił. Kobieta nie chciała, aby dziewczynka miała kontakt z ojcem, dlatego Naomi Campbell nigdy go nie poznała. Swoje nazwisko natomiast zawdzięcza ojczymowi.

Modelka ma pochodzenie afro-jamajskie oraz, przez babcię od strony ojca, chińsko-jamajskie. Naomi większość dzieciństwa spędziła w Rzymie. To właśnie tam jej matka pracowała jako tancerka. Kiedy wróciły do Londynu, Campbell bardzo często pozostawiana była pod opieką różnych krewnych, Valerie natomiast w związku ze swoją karierą podróżowała po Europie.

Naomi bardzo szybko zaczęła się kształcić w kierunku artystycznym. Jako trzyletnia dziewczynka uczęszczała do Barabara Speake Stage School, a w wieku dziesięciu lat zaczęła chodzić na lekcje baletu do Italia Conti Academy of Theatre Arts. Aby było ją stać na dalsze wykształcenie, Naomi pracowała jako kelnerka.

Początki kariery

Campbell miała siedem lat, kiedy wystąpiła w teledysku Boba Marleya do piosenki „This is love”. To właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiła się w mediach publicznych.

Pewnego dnia, podczas zakupów w Covent Garden, zwróciła na nią uwagę agentka Synchro Model Agency – Beth Boldt. Od tego momentu jej kariera zaczęła bardzo szybko się rozwijać. Chwilę przed swoimi szesnastymi urodzinami Naomi pojawiła się na okładce brytyjskiego wydania magazynu Elle.

Ikona mody lat 90-tych i promotorka równości rasowej

Kariera Naomi Campbell nie stała w miejscu, lecz stale się rozwijała. Zaczęła chodzić na wybiegach w kreacjach takich projektantów jak Gianni Versace czy Isaac Mizrahi. Wokół niej zaczęli też działać znani fotografowie, m.in. Bruce Weber.

Końcówka lat 80. wiązała się z nadaniem jej oraz dwóm innym modelkom – Christy Turlington i Lindzie Evangeliscie – pseudonimu „Trójcy”. Wtedy były to najbardziej rozpoznawalne i najbardziej wpływowe modelki. Campbell bardzo często doświadczała rasizmu płynącego nie tylko od „fanów”, lecz także od samych agencji i domów mody. Zawsze jednak mogła liczyć na wsparcie swoich przyjaciół. Turlington i Evangelista często wstawiały się za nią i mówiły, że bez niej nie wykonają zlecenia.

W grudniu 1987 Naomi Campbell pojawia się na okładce brytyjskiego magazynu Vogue. Warto zaznaczyć, że była to sytuacja bardzo wyjątkowa. Ciemnoskóra modelka pojawiła się na okładce po raz pierwszy od 1966 roku. Niedługo potem zdjęcia okładkowe z Campbell zaczęły pojawiać się również w innych wydaniach magazynu Vogue, m.in. paryskiego. Co więcej, w przypadku wydania amerykańskiego była to edycja wrześniowa, która, zgodnie z tradycją, uważana była za najważniejszą w przeciągu całego roku.

W kolejnych latach magazyn Interview nazwał Naomi „panującą megamodelką wszystkich pozostałych”. W tym czasie Campbell była jedną z tych najbardziej uznawanych modelek, zwracał na nią uwagę cały świat mody. Głośnym echem odbił się jej upadek z powodu niezwykle wysokich, trzydziestocentymetrowych obcasów, na wybiegu dla Vivienne Westwood. Obecnie wspomniane buty znajdują się w Victoria and Albert Museum w Londynie. Pomimo sukcesu modelki jej agencja, Elite Model Menagement, która reprezentowała ją od 1987 roku, postanowiła zakończyć współpracę z Campbell, tłumacząc, że nic nie jest w stanie usprawiedliwić przemocy wobec reprezentantów agencji i klientów.

Kariera pisarska i muzyczna

Campbell chciała od życia czegoś więcej, dlatego w połowie lat 90. zaczęła próbować swoich sił w różnych innych branżach. Napisała powieść o supermodelce, która musi radzić sobie z szantażem – „Łabędź”. Książka nie cieszyła się jednak sukcesem i zbierała negatywne recenzje. Teraz wiemy już, że w rzeczywistości napisała ją Caroline Upcher, gdyż Campbell nie miała na to czasu.

Kolejną próbą sukcesu w innych branżach, tym razem jako piosenkarka, było nagranie albumu muzycznego Babywoman. Tytuł odnosi się do przezwiska, którym nazywał modelkę projektant Rifat Ozbek. Płyta jednak nie odniosła sukcesu, a wręcz stała się obiektem żartów krytyków. Była nawet inspiracją do powstania rozdania nagród Naomi Awards dla najgorszych utworów i albumów muzyki popularnej. Campbell w pewnym momencie zainwestowała również w sieć restauracji Fashion Cafe, lecz ich właściciele zostali aresztowani za oszustwa finansowe.

Od modelki do bizneswoman

W 1998 roku przez magazyn Time został ogłoszony koniec ery supermodelek. Naomi Campbell wtedy już nie pojawiała się na wybiegach, jednak wciąż robiła różnego rodzaju sesje zdjęciowe. W 1999 roku podpisała kontrakt z firmą kosmetyczną Cosmopolitan Cosmetics i zaczęła prowadzić prace nad swoimi własnymi perfumami. Jej kolejne przejście po wybiegu miało miejsce w 2007 roku w domu mody Dior z okazji sześćdziesięciu lat jego istnienia. W kolejnych latach Campbell zasiadała w jury w kilku edycjach programu „The face”, który miał na celu znalezienie nowych top modelek.

Życie prywatne i działalność społeczna Naomi Campbell

Mimo że Campbell nie znała ojca, swoje ojcowskie autorytety znalazła wśród producentów. Stali się nimi Quincy Jones i Chris Blackwell. Była też traktowana jak córka przez projektanta Azzedine Alaia. Co więcej, „honorową wnuczką” nazwał ją były prezydent RPA, Nelson Mandela.

Media przez długi czas interesowały się jej życiem uczuciowym. Modelka nie znalazła swojej drugiej połówki, nigdy nie wyszła za mąż, choć przez świat została okrzyknięta imprezowiczką, za którą ciągnie się sznur playboyów. W maju 2021 roku modelka ogłosiła narodziny swojego pierwszego dziecka, co również wiązało się z kontrowersją.

Narodziny córki sprawiły, że Campbell znów była na ustach wszystkich. Wszystko za sprawę tego, że dziecko przyszło na świat dzięki surogatce. Razem z dziewięciomiesięczną dziewczynką Naomi zapozowała do okładki brytyjskiego Vogue’a. Dokładną historię narodzin córki ma opowiedzieć w biografii, która wkrótce ujrzy światło dzienne.

Aktualnie Naomi Campbell działa w internecie, gdzie próbuje walczyć z rasizmem w świecie mody. Od lat zbiera też pieniądze na walkę z HIV i AIDS oraz na pomoc dzieciom z ubogich rodzin.

Dorobek Naomi Campbell

Naomi Campbell była zatrudniana na pokazach takich domów mody jak:

  • Marc Jacobs,
  • Prada,
  • Chanel,
  • Dolce & Gabbana,
  • Burberry,
  • Karl Lagerfeld,
  • Versace,
  • Christian Dior,
  • Ralph Lauren,
  • Tommy Hilfiger,
  • Michael Kors,
  • Luis Vuitton,
  • Valentino.

Jej sylwetka ukazała się m.in. w magazynach:

  • Vogue,
  • Elle,
  • Harper’s Bazaar,
  • Glamour,
  • GQ,
  • Marie Claire,
  • Cosmopolitan,
  • Numero,
  • V Magazine.

Grała w takich filmach jak:

  • „Cool as Ice”,
  • „The Night We Never Met”,
  • „Miami Rhapsody”,
  • „Dziewczyna nr 6”,
  • „Invasion of privacy”,
  • „Trippin”,
  • „Prisoner of Love”,
  • „American Horror Story: Hotel”
  • „Zoolander 2”.

Emily Ratajkowski – życie i kariera królowej seksapilu

Emily Ratajkowski to modelka, aktorka i aktywistka, która swoją karierą i stylem życia inspiruje miliony ludzi na całym świecie. Jej droga do sławy była...

Georgina Chapman: moda, film i osobiste triumfy

Georgina Chapman to postać, która z powodzeniem wykreowała swoją ścieżkę w świecie mody, stając się jednocześnie symbolem elegancji i innowacji. Jako współzałożycielka Marchesy, projektantka,...

Sekrety diety modelki – co jedzą i jak wygląda jadłospis?

Na pewno każdy z nas choć raz zadał sobie pytanie, jak modelki utrzymują swoje smukłe sylwetki i promienną cerę. Czy to magiczna pigułka, czy...

21 najlepszych filmów z lat 80.

Lata 80. XX wieku były dziesięcioleciem, które przyniosło niezwykły rozwój w dziedzinie kina. Było to czas, gdy zobaczyliśmy eksplozję różnych gatunków filmowych, wprowadzenie nowych...

Frances Bean Cobain: Sztuka, bunt i dziedzictwo grunge’u

Frances Bean Cobain, urodzona 18 sierpnia 1992 roku w Los Angeles, to amerykańska artystka wizualna i modelka. Jest jedynym dzieckiem znanego muzyka rockowego Kurta...

Lourdes Leon: młoda celebrytka i ikona mody

Lourdes Leon to imię, które w ostatnich latach zyskało na znaczeniu w świecie mody, sztuki i kultury młodzieżowej. Córka jednej z najbardziej wpływowych postaci...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj