Pierścionek zaręczynowy jest symbolem miłości i obietnicą wspólnej przyszłości. Niektórzy narzeczeni zastanawiają się, na której ręce go nosić. Okazuje się, że tradycje różnią się między krajami. Wyjaśniamy, jak się nosi obrączkę i pierścionek zaręczynowy w Polsce oraz na świecie.
Artykuł sponsorowanySpis treści
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?
Przed Tobą oświadczyny i zastanawiasz się, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy? Zwyczaje różnią się w zależności od kraju. Kiedyś kobiety w Polsce nosiły pierścionki zaręczynowe na lewej ręce. Tradycja zmieniła się jednak po powstaniu styczniowym. Dlaczego w Polsce pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej ręce?
Do 1864 roku obrączki na prawej dłoni nosiły tylko wdowy. Klęska powstańców sprawiła, że na tę rękę zaczęły przekładać je również mężatki, co było symbolem solidarności i żałoby po zmarłych. Ten ważny moment w historii naszego kraju doprowadził do trwałej zmiany. Do dziś narzeczone noszą pierścionki zaręczynowe na prawej dłoni, przygotowując miejsce dla przyszłej obrączki. Do dziś narzeczone noszą pierścionki zaręczynowe na prawej dłoni, przygotowując miejsce dla przyszłej obrączki. Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć ten wyjątkowy symbol miłości, zajrzyj na savicki.pl – jubilera oferującego pierścionki zaręczynowe o niepowtarzalnym charakterze.
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą?
Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, nie jest jednak taka prosta. Okazuje się, że za granicą panują często inne zwyczaje. W większości państw na świecie nosi się zaręczynowy pierścionek na lewej ręce. Jako przykład można wskazać m.in. Stany Zjednoczone, Kanadę czy Wielką Brytanię. Taka tradycja wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie wierzono, że w palcu serdecznym lewej dłoni znajduje się żyła prowadząca prosto do serca. Później zwyczaj przejęli rzymianie, którzy nadali jej nawet specjalną nazwę – „vena amoris”.
Tradycje zaręczynowe różnią się nie tylko co do tego, na jakiej ręce nosi się pierścionek zaręczynowy po oświadczynach. Okazuje się, że w niektórych krajach zamiast pierścionków partnerzy wręczają zaręczynowe obrączki. Na Węgrzech kobiety otrzymują obrączkę, którą w dniu ślubu przekładają na prawą rękę. W Skandynawii tradycyjnie panie dostają z kolei dwie obrączki – jedną podczas zaręczyn, a drugą w dniu ślubu.
Gdzie nosi się pierścionek zaręczynowy jak w Polsce, czyli na prawej dłoni? Taki sam zwyczaj panuje m.in. w Niemczech czy Austrii.
Na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy?
Jeszcze więcej wątpliwości co do tego, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, pojawia się po ślubie. Wszystko dlatego, że na dłoń trafia kolejna biżuteria. Na której ręce nosi się obrączkę? W Polsce obrączkę zakłada się na prawą dłoń. Co w takiej sytuacji z pierścionkiem zaręczynowym?
Do czasu wstąpienia w związek małżeński pierścionek przygotowuje miejsce dla obrączki. Po ceremonii kobieta ma do wyboru kilka możliwości. Na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy po ślubie? Jednym z częściej wybieranych w ostatnim czasie rozwiązań jest pozostawienie pierścionka zaręczynowego na prawej dłoni kobiety wraz z obrączką. Nie zawsze taki sposób jest jednak wygodny.
Czy można nosić pierścionek zaręczynowy na lewej ręce? Jak najbardziej. Spora część kobiet w Polsce w zgodzie z tradycją zaraz przed ceremonią zaślubin przekłada pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń i w ten sposób robi miejsce dla obrączki. Alternatywą dla wskazanych rozwiązań jest z kolei np. przyczepienie pierścionka zaręczynowego do łańcuszka i noszenie go na szyi.
Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy?
W naszym kraju nie ma większych wątpliwości, na której dłoni nosi się pierścionek zaręczynowy. Podobnie sytuacja wygląda co do dokładnego miejsca. Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Zwyczajowo to serdeczny palec prawej dłoni. W większości krajów za granicą analogicznie będzie to serdeczny palec lewej ręki.
Gdzie się nosi pierścionek zaręczynowy?
Wiesz już, jak nosić pierścionek zaręczynowy zgodnie z tradycją. Zwyczaje różnią się pomiędzy państwami, a możliwości – zwłaszcza po ślubie – jest sporo. Pamiętaj, że pierścionek zaręczynowy to nie tylko biżuteria, ale przede wszystkim ważny symbol miłości i przywiązania. Z tego powodu, jeśli zastanawiasz się, gdzie nosić pierścionek zaręczynowy, obok tradycji nie zapomnij o swoim komforcie.