Lata 70. w modzie były czasem zmian odzwierciedlającym zachodzące wówczas zmiany kulturowe. W ciągu tej dekady popularnością cieszyło się wiele styli, od hippie, przez punk, aż po disco. I choć na pozór znacznie się od siebie różniły to łączyły je wspólne cechy: poczucie wolności i nonkonformizmu. Poznaj damską i męską modę w stylu lat 70. oraz postacie, które przyczyniły się do jej formowania.
Spis treści
Style w modzie z lat 70.
Lata 70. to dekada zmian, co znalazło odzwierciedlenie w ówczesnej modzie. Po raz pierwszy moda stała się bardziej dostępna dla przeciętnego człowieka dzięki masowej produkcji i marketingowi. Doprowadziło to do szerszej gamy stylów i trendów. Społeczeństwo nie było już ograniczone do tego co było dostępne jedynie w ich okolicy.
Kluczowe trendy w modzie lat 70. obejmowały buty na platformie, spodnie dzwony, kamizelki z frędzlami i koszulki z nadrukiem. Zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili długie włosy. W makijażu popularnymi stylizacjami były sztuczne rzęsy, jasny cień do powiek i brokat. Lata 70. były dla mody czasem zabawy i eksperymentów, a jej wpływ można dostrzec do dziś.
Styl hippie
Lata 70. to czas zmian i wyrażania siebie. Moda nie była wyjątkiem. Po raz pierwszy ludzie ubierali się dla siebie zamiast podążać za najnowszymi trendami. Doprowadziło to do powstania stylu hipisowskiego.
Moda hipisowska polegała na wygodzie i personalizacji. Popularne były dżinsy z dzwonem, koszule w kolorze tie-dye i kwiatowe wzory. Celem było stworzenie stroju odzwierciedlającego Twoją własną, niepowtarzalną osobowość. To podejście do mody szybko się przyjęło, a styl hippie stał się jednym z najbardziej kultowych stylizacji lat 70-tych.
Styl punk
Styl punkowy powstał w latach 70. i był związany ze sceną muzyki punk rockowej. Moda punkowa zazwyczaj obejmuje podarte i poprzecierane ubrania, paski i kurtki z ćwiekami, agrafki, kolce i kolorowo ufarbowane włosy.
W estetyce punkowej często pojawiają się też komunikaty antysystemowe. Dziś styl punkowy został zawłaszczony przez przemysł modowy i jest noszony zarówno przez celebrytów, jak i trendsetterów. Jednak wielu punkowych purystów uważa to za zdradę punkowego etosu.
Styl disco
Styl disco zawładnął modą od połowy lat 70., aż do końca tego okresu, który jest niekiedy nazywany złotą erą disco. Moda disco była pełna pełen blichtru i glamour, z odważnymi kolorami i wzorami, cekinami i piórami. Często była seksowna i odkrywcza, z krótkimi spódniczkami, obcisłymi spodniami i wyciętymi topami.
Wygląd disco był idealny do wyjścia na parkiet i wkrótce stał się ikoną. Choć styl disco na przestrzeni lat pojawiał się i przemijał, wciąż zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu miłośników mody.
Znani projektanci mody z lat 70.
W latach 70. projektanci mody zaczęli eksperymentować z nowymi materiałami i fasonami. W tej dekadzie pojawili się kultowi projektanci, tacy jak Yves Saint Laurent, który wprowadził garnitur dla kobiet, czy Karl Lagerfeld, który zaprojektował słynną torbę Chloe Paddington.
Projektanci zaczęli bawić się nadrukami i wzorami, zamieniając tradycyjne formy w dzieła sztuki. Popularne stały się również style androgyniczne, mające na celu podkreślenie niezależności i siły kobiet. Słynne modelki, takie jak Twiggy i Jerry Hall, pomogły spopularyzować te nowe trendy. Lata 70. z pewnością można uznać za bardzo wpływową dekadą w historii mody.
Ikony mody z lat 70.
Wśród najbardziej wpływowych ikon lat 70. byli między innymi Farrah Fawcett, z pierzastymi włosami i koszulami bez kołnierzyka oraz David Bowie, którego ekstrawagancki styl pomógł spopularyzować buty na platformie i brokat. Pod wieloma względami lata 70. były przełomowym momentem dla mody, a celebryci pomagali kształtować trendy, które są nadal popularne.
Modę ówczesnego okres świetnie obrazują archiwalne zdjęci postaci takich jak: Jerry Hall, Diana Ross, Jane Birkin, Charlotte Rampling, Lauren Hutton, Catherine Deneuve, Jackie Kennedy, Catherine Deneuve, Jean Shrimpton oraz Lauren Hutton.
Farrah Fawcett
Farrah Fawcett była ikoną mody lat siedemdziesiątych. Najbardziej znana jest ze swojej upierzonej fryzury i kultowego czerwonego kostiumu kąpielowego. Jednak styl Farrah to znacznie więcej niż tylko włosy i kostium kąpielowy. Miała również upodobanie do jeansowych spodni z rozszerzanymi nogawkami, krótkich spodenek oraz spódniczek i dopasowanych t-shirtów
Unikalne wyczucie stylu Farrah było zarówno eleganckie, jak i łatwe. Zainspirowała kobiety do bycia pewnymi siebie, seksownymi i do wyrażania własnego stylu. Dzięki Farrah lata 70. były naprawdę stylową dekadą.
Olivia Newton-John
Olivia Newton-John urodziła się w Anglii w 1948 roku, ale w wieku pięciu lat przeprowadziła się z rodziną do Australii. Karierę rozpoczęła jako piosenkarka w latach 60., a w latach 70. zyskała rozgłos dzięki serii przebojów, w tym „I Honestly Love You” i „Have You Never Been Mellow”. Jej styl był zarówno kobiecy, jak i zrelaksowany, co pomogło odróżnić ją od innych wokalistek tamtej epoki.
W 1978 zabłysnęła jako „bad girl” w musicalu „Grease” grając u boku Johny’ego Travolty. To właśnie po tej roli utrwaliły się słynne kadry z Olivią w czarnych obcisłych spodniach i skórzanej kurtce. Oba elementy ubioru ze sceny „You’re The One That I Want” zostały sprzedane łączenie za kwotę nieco ponad 400 000 dolarów. Pieniądze zasiliły Olivia Newton-John Cancer Research Institute. Olivia Newton-John znana z również odważnych metalicznych kreacji, jedwabnych szali, dżinsowych kamizelek oraz oczywiście dzwonów.
Jane Fonda
Styl Jane Fondy w latach 70. zdecydowanie stawiał na wyeksponowanie figury. Preferowała dopasowane ubrania, które podkreślały jej szczupłą talię, długie nogi i słynne krągłości. Jane chętnie stawiała na długie kozaki w połączeniu z płaszczem i krótką czarną sukienką jak i kolorowe koszulki oraz sukienki we wzory inspirowane bohemą.
Jej styl zainspirował wiele kobiet tamtych czasów do ubierania się bardziej asertywnie i przyjęcia swojej seksualności. Podczas gdy niektórzy krytykowali ją za to, że jest zbyt prowokacyjna, inni chwalili ją za umożliwienie kobietom ubierania się tak, jak im się podoba.
Bianca Jagger
Bianca Jagger to ikona mody znana z wyjątkowego wyczucia stylu. Jednym z jej charakterystycznych stylizacji w latach 70. był biały garnitur, który często łączyła z kapeluszem z szerokim rondem. Nie bała się ubierać kreacji z głęboko wykrojonym dekoltem lub z transparentnymi wstawkami odsłaniającymi piersi.
Diane Keaton
Diane Keaton często nosiła ubrania vintage ze sklepów z używaną odzieżą, co dodawało jej ekscentrycznego wyglądu. Lubiła luźne koszule, krawaty, szerokie spodnie i blezery, które były popularne w epoce disco.
Jej wybór akcesoriów również był charakterystyczny, w tym duże okulary, kapelusze i i szaliki. Pomimo jej niekonwencjonalnych wyborów, Diane Keaton udało się stworzyć stylowy i ponadczasowy wygląd.
Lata 70. w modzie męskiej
Wraz ze swobodą w miejscach pracy i rosnącą popularnością zajęć rekreacyjnych nastąpiło odejście od tradycyjnego garnituru na rzecz bardziej swobodnej i wygodnej odzieży. Męskie stylizacje z lat 70. coraz częściej składały się z obcisłych koszulek, dzwonów oraz butów na koturnie. Popularne były również odważne kolory i wzory, rodem ze sceny disco.
Z latami 70-tymi nieodłącznie związana jest również stylizacja składając się białego garnituru oraz rozpiętej koszuli z szerokim kołnierzykiem. W popularyzacji tej kreacji sporą rolę odegrał film „Gorączka sobotniej nocy” z Jonym Trevolta’em w roli głównej.
Fryzury z lat 70.
Lata 70. to dekada eksperymentów z fryzurami. Wsród kobiet jak i mężczyzn dominowały przed wszystkim długie włosy. Kobiety chętnie nosiły fryzury warstwowe inspirowane kultowym serialem Aniołki Charliego. W modzie były również pasemka oraz punkowe fryzury permanentne. Popularna była również barwena, czyli styl, w którym krótkie włosy były z przodu i długie z tyłu.
Makijaż z lat 70.
Jednym z najpopularniejszych trendów w makijażu lat siedemdziesiątych było stosowanie wyrazistych, metalicznych cieni do powiek w kolorze niebieskiego, zieleni oraz różu. Często łączyło się to z odważnymi brwiami i mocną opalenizną, co pomagało stworzyć uderzający kontrast. Wykończeniem było nałożenie błyszczyka, który stał się bardzo popularny w owych czasach.
Oczywiście typ makijażu zależał od przyjętego stylu ubioru. W stylu punk dominowały ciemne kolory i mocny makijaż. W stylu hippie stawiano natomiast na naturalność, czyli brak makijażu lub delikatne podkreślenie urody stonowanymi kolorami. Ogólnie rzecz biorąc, celem makijażu z lat 70. było wyróżnienie z tłumu.
Moda z lat 70. w Polsce
W Polsce przez sytuację polityczną w latach 70. zmiany modowe na szeroką skalę zachodziły nieco wolniej. Jednak nawet problem z nabyciem importowanych modnych ubrań nie przeszkodził Polakom, aby wyrazić swoim stylem nadchodzące zmiany. Kobiety coraz chętnie nosiły jeansy co wcześniej nie było często spotykane. Królowały luźne kroje i nietypowe fasony – polki upodobały sobie między innymi spódnice bananowe, które w kraju spopularyzowała Maryla Rodowicz. Ubrania wykonane były często z błyszczących materiałów oraz ozdabiane kwiecistymi nadrukami.
Jedną z najbardziej znanych polskich projektantek lat 70. była Barbara Hoff. W latach 50. i 60. publikowała na łamach „Przekroju” porady jak zrobić coś z niczego: tenisówki przerabiała na kultowe „trumniaki”, a luźny t-shirt w obcisłą koszulkę z dekoltem. W 1967 roku Hoff wypuściła własną linię mody. Pierwsza kolekcja odniosła natychmiastowy sukces. Społeczeństwo było tak wygłodniałe trendowych kreacji, że nie raz wybuchały między klientami awantury, które kończyły się dopiero po interwencji milicji.