Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca bierze pod uwagę nie tylko nasze umiejętności, lecz również prezencję. Przychodząc na rozmowę w T-shircie i trampkach, pokazujesz, że wcale nie zależy Ci na stanowisku. Sprawdź, jak się ubrać, by zrobić dobre wrażenie na rekruterze i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.
Artykuł sponsorowanySpis treści
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Elegancka odzież męska jest ogólnodostępna, dlatego włożenie rozciągniętego swetra na rozmowę o pracę to wyłącznie oznaka lenistwa. Warto też pamiętać, że na niektórych stanowiskach obowiązuje elegancki dress code, natomiast na innych dopuszczalne są bardziej casualowe stylizacje. Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną warto więc dopasować do rodzaju pracy.
Przedstawiciel handlowy
W tym zawodzie niezwykle ważna jest prezencja, która powinna wzbudzać sympatię i zaufanie. Przedstawiciel handlowy to osoba reprezentująca firmę, dlatego taki pracownik musi wyróżniać się nienagannym ubiorem. Do zadań przedstawiciela handlowego należy budowanie relacji z klientami, dlatego warto postawić na garnitur w kolorze innym niż czarny – czerń uznawana jest za bardzo formalny kolor i może nieco odstraszać klientów.
Na rozmowę kwalifikacyjną warto włożyć niebieski garnitur, który nadal prezentuje się elegancko, lecz jest nieco mniej formalny. Do tego wystarczą biała koszula i skórzane buty (na przykład ciemnobrązowe oksfordy). Jeśli chcesz, by Twoja stylizacja nie była zbyt swobodna, dobierz granatowy krawat. Jeśli natomiast nie chcesz zakładać krawata, postaw na kołnierzyk kent, który prezentuje się równie dobrze bez dodatków. Dopuszczalne są subtelne wzory na garniturze – na przykład krata.
Stanowisko wyższego szczebla
Szukasz zatrudnienia na stanowisku kierowniczym? Zadbaj o to, by Twój wygląd dodawał Ci profesjonalizmu. Dobrze skrojony garnitur pomaga dopełnić wizerunek osoby kompetentnej i pewnej siebie. W tym przypadku dobrze sprawdzi się klasyczny granatowy garnitur zestawiony z białą koszulą z włoskim kołnierzykiem. Im mniej zdobień, tym lepiej, dlatego zdecyduj się na garnitur gładki lub pokryty mikrowzorem.
Do tego obowiązkowo krawat, najlepiej jaśniejszy niż marynarka. Efektownym dodatkiem będzie elegancka poszetka ze stonowanym wzorem. Stylizację biznesową dopełnią skórzane buty – czarne lub ciemnobrązowe. Zadbaj też o odpowiednie dopasowanie garnituru: jeśli zamawiasz odzież przez sklep internetowy, zwróć uwagę, czy sprzedawca oferuje bezpłatne poprawki krawieckie.
Praca w marketingu
Marketing wymaga kreatywności, co możesz podkreślić już na etapie wyboru stylizacji na rozmowę o pracę. Strój powinien być nie tylko elegancki, lecz również nieco ekstrawagancki. Klasyczny czarny garnitur nie jest złym wyborem, ale z pewnością jest to wybór oczywisty, który nie wyróżni Cię z tłumu kandydatów.
Na rozmowę kwalifikacyjną w branży marketingowej nie musisz wkładać pełnego garnituru – wystarczą marynarka w ciekawym kolorze, koszula i klasyczne chinosy. Tutaj możesz puścić wodze fantazji – włożyć elegancki sweter z golfem pod garnitur albo dobrać wzorzystą koszulę do jednolitej marynarki. Jeśli decydujesz się na koszulę bez marynarki, nie zapomnij, by włożyć ją w spodnie i dodać do stylizacji pasek.
O czym należy pamiętać podczas rozmowy o pracę?
Eleganckie ubrania męskie to połowa sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W końcu liczy się nie tylko prezencja, lecz również wiele innych elementów.
- Twój wygląd musi być schludny: odzież wyprasowana, a buty czyste.
- Na rozmowę kwalifikacyjną przyjdź co najmniej 5 minut przed czasem.
- Przed rozmową umyj ręce, zwłaszcza jeśli masz predyspozycje do pocenia się.
- To rekruter odpowiada za prowadzenie rozmowy, dlatego to on wyciąga rękę na powitanie i wskazuje miejsce kandydatowi.
- To do pracodawcy należy zadawanie pytań, dlatego pytaj tylko wtedy, gdy czegoś nie zrozumiałeś lub chcesz dowiedzieć się więcej na poruszony temat.
- Nie przerywaj rozmówcy i wykazuj zainteresowanie poruszanymi kwestiami.
- Nie poruszaj kwestii zarobków podczas pierwszego spotkania, chyba że zostaniesz o to zapytany. Przygotuj się na taką ewentualność i ustal kwotę, którą chciałbyś wynegocjować.
- Kontroluj mowę ciała. Siedź wyprostowany, nie odchylaj się do tyłu i nie opieraj na biurku. Ręce spleć lub trzymaj na kolanach.
- Jeśli pracodawca zaproponuje Ci coś do picia, poproś o szklankę wody.
- Nie unikaj wzroku rozmówcy, lecz patrz mu często w oczy – to oznaka pewności siebie i szczerości.
- Przygotuj w domu odpowiedzi na najpopularniejsze pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych (m.in. o słabe i mocne strony).
- Po skończonej rozmowie podziękuj i wyraź nadzieję na kolejne spotkanie.
Pamiętaj, że dobre CV to tylko połowa sukcesu – zapraszając Cię na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca chce się przekonać, jaki człowiek kryje się za konkretnymi umiejętnościami. Prezencja jest szczególnie ważna podczas ubiegania się o pracę na stanowiskach wymagających kontaktu z klientami, dlatego zadbaj o profesjonalny wygląd i dobrze przygotuj się do rozmowy.