Strój poranny to elegancki i formalny ubiór, który był niezwykle popularny w epoce edwardiańskiej i wiktoriańskiej. Choć dziś rzadko spotykany, wciąż stanowi kwintesencję stylu i szyku podczas wyjątkowych okazji. Zarówno panowie, jak i panie mieli swoje sekrety, jak wyglądać olśniewająco od samego rana. Zapraszam w podróż do czasów, gdy moda była sztuką, a strój poranny jej arcydziełem.
Spis treści
Morning dress w męskim wydaniu
Podstawą męskiego stroju porannego jest poranny surdut (morning coat). To długa marynarka z charakterystycznymi połami z tyłu, jednorzędowa, z wyłogami klapowymi. Tradycyjnie szyta jest z czarnej lub szarej wełny. Surdut nosi się z kamizelką w jasnym kolorze, np. szarym, beżowym lub bladożółtym.
Do kompletu zakłada się spodnie w kant z szarej wełny w prążki. Alternatywą mogą być spodnie w pepitkę lub kratę księcia Walii. Ważne, by były wąskie i dobrze dopasowane.
Koszula do stroju porannego powinna być biała, z wykładanym kołnierzykiem i spinkami. Wiąże się do niej krawat w stonowanym, eleganckim wzorze. Zestaw dopełniają czarne skórzane buty oxford, koniecznie dobrze wypolerowane.Opcjonalnie można dodać cylinder i rękawiczki. Cylinder powinien być czarny lub szary i dobrze dopasowany. Rękawiczki mogą być szare lub białe, skórzane.
Morning dress w damskim wydaniu
Panie w epoce edwardiańskiej również miały swój strój poranny, choć był on zdecydowanie mniej formalny niż męski. Podstawą była luźna suknia typu tea gown, szyta z miękkich, lejących się tkanin. Popularne były pastelowe kolory i delikatne wzory. Tea gown miała swobodny krój, często z bufiastymi rękawami i koronkowymi wstawkami. Nie wymagała noszenia gorsetu, co było dużym ukłonem w stronę wygody. Suknie zdobiono haftami, falbanami i kokardami.
Do sukni porannej noszono miękkie pantofle zamiast ciężkich butów. Włosy upinano w luźne koki lub fale, a na głowę zakładano fikuśne czepki. Makijaż był delikatny i naturalny. Alternatywą dla tea gown była bluzka i spódnica. Bluzki miały bufki, żaboty i koronki, a spódnice były wąskie i długie do kostek. Talię podkreślano szerokim pasem.
Na jakie okazje wybierano morning dress?
Męski strój poranny był obowiązkowy podczas:
- Formalnych ślubów przed godziną 18:00
- Wyścigów konnych, np. Royal Ascot
- Uroczystości dworskich za dnia
- Pogrzebów i nabożeństw żałobnych
Panie zakładały strój poranny głównie w domu, do:
- Śniadania z rodziną
- Przyjmowania gości na popołudniową herbatę
- Odpoczynku i relaksu w zaciszu domowym
- Spacerów po ogrodzie
Współczesny męski strój poranny
Dziś strój poranny to prawdziwa rzadkość, zarezerwowana dla najbardziej formalnych i tradycyjnych okazji. Wciąż można go zobaczyć na ślubach brytyjskiej rodziny królewskiej czy wyścigach w Ascot.
Współczesny strój poranny dla panów to najczęściej:
- Czarny lub grafitowy poranny surdut
- Szara kamizelka
- Szare spodnie w kant
- Biała koszula, szary krawat
- Czarne buty typu oxford
- Cylinder i szare rękawiczki (opcjonalnie)
Panie obecnie rzadko noszą klasyczny strój poranny. Na formalne okazje przed 18:00 wybierają raczej eleganckie sukienki do kolan lub kostiumu, kapelusze i buty na obcasie.
Poznaj również inne dress code’y:
Współczesne damskie stylizacje morning suit
Elegancja w pastelach
- Sukienka midi w kolorze pudrowego różu, z delikatnie rozkloszowanym dołem i rękawami 3/4
- Żakiet w kolorze ecru, taliowany, z klapami i jednym guzikiem
- Fascynator w odcieniu pudrowego różu z woalką i kwiatowymi akcentami
- Szpilki w kolorze nude
- Kopertówka w odcieniu ecru
- Delikatna biżuteria – kolczyki i bransoletka z perłami
Pastelowa, kobieca stylizacja idealnie sprawdzi się na wiosennych i letnich weselach. Sukienka midi w modnym odcieniu różu pięknie podkreśli sylwetkę, a żakiet nada całości eleganckiego charakteru wymaganego przez dress code morning suit. Fascynator z woalką to must-have, który doda stylizacji wytworności. Delikatne dodatki w postaci szpilek nude, jasnej kopertówki i perłowej biżuterii dopełnią look.
Granatowa klasyka
- Granatowa sukienka do kolan, dopasowana, z dekoltem w łódkę i rękawami do łokcia
- Granatowy żakiet z klapami i guzikami w kontrastowym kolorze
- Granatowy kapelusz z szerokim rondem i wstążką
- Szpilki w kolorze srebrnym
- Kopertówka w odcieniu granatu
- Srebrne kolczyki i bransoletka
Granat to ponadczasowy, elegancki kolor, który świetnie sprawdzi się w stylizacji morning suit. Dopasowana sukienka do kolan z żakietem tworzą klasyczny, kobiecy zestaw. Kapelusz z szerokim rondem nada stylizacji angielskiego szyku. Srebrne dodatki – szpilki, kopertówka i biżuteria pięknie skomponują się z granatem i dodadzą blasku.
Wiosenne pastele
- Sukienka midi w kolorze miętowym, z koronkowymi wstawkami i rozkloszowanym dołem
- Jasnobeżowy żakiet o prostym kroju, z klapami
- Fascynator w kolorze miętowym z kwiatowymi elementami
- Beżowe szpilki
- Jasnobeżowa kopertówka
- Delikatny naszyjnik i kolczyki z cyrkoniami
Miętowa sukienka w połączeniu z jasnym beżem to propozycja na wiosenne uroczystości w stylu morning suit. Koronkowe wstawki dodają sukience elegancji i kobiecości. Prosty żakiet w jasnym, neutralnym kolorze zrównoważy stylizację. Miętowy fascynator z kwiatami pięknie skomponuje się z sukienką. Beżowe szpilki i kopertówka oraz delikatna, błyszcząca biżuteria dopełnią wiosenną stylizację.
Ciekawostki o morning suit
- Poranny surdut wywodzi się z fraka, który skrócono z przodu dla wygody podczas jazdy konnej.
- Pierwotnie strój poranny uważano za mniej formalny od dziennego żakietu (frock coat). Z czasem stał się strojem obowiązkowym na dworze.
- Słynny dandys Beau Brummell spopularyzował strój poranny na początku XIX w.
- Książę Albert, mąż królowej Wiktorii, był wielkim fanem porannego surduta.
- W latach 20. XX w. alternatywą dla surduta stał się stroller jacket, rodzaj marynarki z zaokrąglonymi połami.
- Dziś wypożyczenie kompletu męskiego stroju porannego w Anglii to koszt ok. 100-150 funtów.
- Uszycie stroju na miarę u renomowanego krawca może kosztować nawet 5 000 funtów.
Podsumowanie
Strój poranny to symbol elegancji i stylu z dawnych epok. Choć dziś rzadko spotykany, wciąż budzi podziw i zachwyt. Warto znać jego historię i elementy, by móc docenić kunszt krawców i klasę osób, które go noszą. A może następnym razem na wielkie wyjście skusisz się na poranny surdut? Gwarantujemy, że zrobisz wrażenie!