Rodzaje trądziku i pielęgnacja cery trądzikowej

pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik ma wiele postaci. Choć najczęściej kojarzony jest z burzliwymi latami nastoletnimi, kiedy to poryw hormonów sieje spustoszenie w wyglądzie skóry, to może on dotknąć ludzi w każdym wieku. Objawy trądziku mogą się różnić w zależności od jego rodzaju. Znając jego specyfikę, możesz dobrać skuteczną pielęgnację.

Artykuł sponsorowany

Czym jest trądzik? Rodzaje trądziku 

Trądzik to choroba skóry o zróżnicowanej patogenezie. Oznacza to, że nie da się wyróżnić jednej uniwersalnej przyczyny trądziku. Warto je poznać i rozróżniać, aby dobrać skórze odpowiednia pielęgnację. Bywa, że w cięższych odmianach trądziku konieczna jest wizyta u dermatologa, który dopasuje specjalistyczne leczenie. Jedną z przyczyn trądziku jest nadprodukcja sebum, oraz namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian zapalnych.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) 

Najczęściej  rozpoczyna się w okresie dojrzewania, ale może pojawić się w każdym wieku. Występuje u osób ze skórą tłustą lub mieszaną. Powstaje z mikro zaskórników, które zmieniają się w zaskórniki, a następnie wypryski ropne.

Trądzik grudkowo-krostkowy 

Powstaje na skutek wzrostu nieleczonych zaskórników, które przeradzają się w bolesne zmiany zapalne i ropne. Są dość uciążliwe i goją się przez kilka dni, a nawet tygodni. 

Trądzik torbielowaty

Nieleczony trądzik pospolity może czasami ewoluować w bardzo ciężką formę, czyli czyli trądzik torbielowaty (zwany też guzowatym). Cechuje go obecność dużych, zapalnych torbieli, umiejscowionych głęboko pod skórą i przesyconych ropną treścią. Często prowadzą one do nieestetycznych blizn potrądzikowych. 

Trądzik piorunujący 

Jedna z najcięższych odmian trądziku: stan zapalny jest tak wzmożony, że towarzyszą mu dreszcze i gorączka. Wówczas oczywiście konieczna jest szybka interwencja lekarska.

Trądzik różowaty

Występuje w wieku dojrzałym i często dotyka osób ze skórą naczynkową. Bywa, że nasila się w okresach zmian hormonalnych, czyli w czasie dojrzewania lub menopauzy.

Trądzik hormonalny

Powoduje go nieprawidłowa gospodarka hormonalna, głównie nadmiar testosteronu. Może też towarzyszyć chorobom takim jak zespół policystycznych jajników.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest kluczowa. Jeśli chcesz odnieść sukces i pozbyć się niedoskonałości, najlepiej sięgnąć po specjalistyczną linię, ukierunkowaną właśnie na pielęgnację skóry trądzikowej.

Dzięki temu możesz dobrać kosmetyki które działają w punkt, dając Ci to czego potrzebujesz, by raz na zawsze pozbyć się trądziku. Dobre produkty nie tylko wyciszą zmiany zapalne, ale także delikatnie i bezpiecznie złuszczą skórę, aby pozbyć się zaskórników, a ponadto zadbają, by utrzymać efekty kuracji na dłużej.

Pamiętaj, że w przypadku skóry z niedoskonałościami, skłonnej do przetłuszczania, podstawą jest dokładne oczyszczanie. Zawsze dokładnie zmywaj demakijaż i stosuj odpowiednio dobrany żel do mycia twarzy. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do zatkania porów i tworzenia się zaskórników zamkniętych, otwartych i wyprysków. Idealnymi kremami dla Ciebie są lekkie, żelowe musy, które nawilżają, a jednocześnie nie zapychają porów skóry. Pamiętaj, że choć leczenie trądziku bywa długotrwałe, to dzięki odpowiedniej diagnozie, zbilansowanej diecie oraz dobrze dobranej pielęgnacji odniesiesz sukces!

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.