BeStyleUrodaRodzaje trądziku i pielęgnacja cery trądzikowej

Rodzaje trądziku i pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik ma wiele postaci. Choć najczęściej kojarzony jest z burzliwymi latami nastoletnimi, kiedy to poryw hormonów sieje spustoszenie w wyglądzie skóry, to może on dotknąć ludzi w każdym wieku. Objawy trądziku mogą się różnić w zależności od jego rodzaju. Znając jego specyfikę, możesz dobrać skuteczną pielęgnację.

Artykuł sponsorowany

Czym jest trądzik? Rodzaje trądziku 

Trądzik to choroba skóry o zróżnicowanej patogenezie. Oznacza to, że nie da się wyróżnić jednej uniwersalnej przyczyny trądziku. Warto je poznać i rozróżniać, aby dobrać skórze odpowiednia pielęgnację. Bywa, że w cięższych odmianach trądziku konieczna jest wizyta u dermatologa, który dopasuje specjalistyczne leczenie. Jedną z przyczyn trądziku jest nadprodukcja sebum, oraz namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian zapalnych.

Trądzik pospolity (acne vulgaris) 

Najczęściej  rozpoczyna się w okresie dojrzewania, ale może pojawić się w każdym wieku. Występuje u osób ze skórą tłustą lub mieszaną. Powstaje z mikro zaskórników, które zmieniają się w zaskórniki, a następnie wypryski ropne.

Trądzik grudkowo-krostkowy 

Powstaje na skutek wzrostu nieleczonych zaskórników, które przeradzają się w bolesne zmiany zapalne i ropne. Są dość uciążliwe i goją się przez kilka dni, a nawet tygodni. 

Trądzik torbielowaty

Nieleczony trądzik pospolity może czasami ewoluować w bardzo ciężką formę, czyli czyli trądzik torbielowaty (zwany też guzowatym). Cechuje go obecność dużych, zapalnych torbieli, umiejscowionych głęboko pod skórą i przesyconych ropną treścią. Często prowadzą one do nieestetycznych blizn potrądzikowych. 

Trądzik piorunujący 

Jedna z najcięższych odmian trądziku: stan zapalny jest tak wzmożony, że towarzyszą mu dreszcze i gorączka. Wówczas oczywiście konieczna jest szybka interwencja lekarska.

Trądzik różowaty

Występuje w wieku dojrzałym i często dotyka osób ze skórą naczynkową. Bywa, że nasila się w okresach zmian hormonalnych, czyli w czasie dojrzewania lub menopauzy.

Trądzik hormonalny

Powoduje go nieprawidłowa gospodarka hormonalna, głównie nadmiar testosteronu. Może też towarzyszyć chorobom takim jak zespół policystycznych jajników.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej jest kluczowa. Jeśli chcesz odnieść sukces i pozbyć się niedoskonałości, najlepiej sięgnąć po specjalistyczną linię, ukierunkowaną właśnie na pielęgnację skóry trądzikowej.

Dzięki temu możesz dobrać kosmetyki które działają w punkt, dając Ci to czego potrzebujesz, by raz na zawsze pozbyć się trądziku. Dobre produkty nie tylko wyciszą zmiany zapalne, ale także delikatnie i bezpiecznie złuszczą skórę, aby pozbyć się zaskórników, a ponadto zadbają, by utrzymać efekty kuracji na dłużej.

Pamiętaj, że w przypadku skóry z niedoskonałościami, skłonnej do przetłuszczania, podstawą jest dokładne oczyszczanie. Zawsze dokładnie zmywaj demakijaż i stosuj odpowiednio dobrany żel do mycia twarzy. Dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do zatkania porów i tworzenia się zaskórników zamkniętych, otwartych i wyprysków. Idealnymi kremami dla Ciebie są lekkie, żelowe musy, które nawilżają, a jednocześnie nie zapychają porów skóry. Pamiętaj, że choć leczenie trądziku bywa długotrwałe, to dzięki odpowiedniej diagnozie, zbilansowanej diecie oraz dobrze dobranej pielęgnacji odniesiesz sukces!

Pielęgnacja skóry twarzy – dlaczego warto używać kosmetyków złuszczających?

Aby nasza skóra świeciła naturalnym, pięknym i zdrowym blaskiem, musimy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Niestety nie wystarczy odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie. Musimy pamiętać...

Peeling skóry głowy – czy warto go robić?

Każdy z nas ma dziś dostęp do dużej ilości wiedzy o włosach - czasem wystarczy jedynie chcieć jej zaczerpnąć, przeczytać dobry artykuł w Internecie...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj