Pielęgnacja skóry twarzy – dlaczego warto używać kosmetyków złuszczających?

pielęgnacja twarzy - złuszczanie

Aby nasza skóra świeciła naturalnym, pięknym i zdrowym blaskiem, musimy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Niestety nie wystarczy odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie. Musimy pamiętać również o regularnym stosowaniu produktów złuszczających, czyli peelingów. Jak prawidłowo złuszczać naskórek i jak często stosować peelingi? Odpowiadamy.

Artykuł sponsorowany

Procesy zachodzące w skórze

Codziennie na naszej skórze zbiera się warstwa zrogowaciałego, obumarłego naskórka. Jest to całkowicie naturalny proces, którym nie musimy się martwić. „Nowe” komórki skóry po prostu wypychają „stare”.

Obumarły naskórek tworzy na naszej twarzy warstwę, która może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla naszej skóry. Szerzej o tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Do czego doprowadza nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy?

Zalegająca warstwa martwego naskórka powoduje, że na naszej skórze zaczynają gromadzić się bakterie oraz zanieczyszczenia. Jakie konsekwencje się z tym wiążą?

  • Zatykają się nasze pory – skóra nie może prawidłowo oddychać.
  • Zanieczyszczenia sprawiają, że na naszej twarzy zaczynają pojawiać się zaskórniki.
  • Powstają niedoskonałości, np. nierówny koloryt skóry.
  • Nasza cera staje się matowa i ziemista.

Złuszczanie naskórka – dlaczego jest takie ważne?

Prawidłowe złuszczanie polega na usunięciu ze skóry zrogowaciałego naskórka oraz nadmiaru sebum, czyli łoju. Niestosowanie peelingów w codziennej pielęgnacji skóry twarzy powoduje, że nasza skóra gromadzi zanieczyszczenia, czego efekty opisaliśmy powyżej.

złuszczanie naskórka

Gdy decydujemy się na stosowanie peelingów do złuszczania skóry, pomagamy jej w usuwaniu starego naskórka i wszystkich zanieczyszczeń. Dzięki temu poprawia się również przepływ krwi. Kolejnym pozytywnym efektem stosowania peelingów jest to, że oczyszczona i prawidłowo złuszczona skóra lepiej wchłania zastosowane na niej kosmetyki, czyli wszystkie składniki odżywcze z toników, kremów czy używanych przez nas serów.

Skóra zaczyna być bardziej napięta, zmniejszają się zmarszczki, przebarwienia, a cała cera staje się bardziej promienna i zdrowa.

Zobacz: dlaczego warto złuszczać swoją skórę?

Czy każda cera wymaga złuszczania?

Odpowiedź jest szybka i prosta – tak. Bez względu na rodzaj naszej cery musi być ona złuszczana odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Z wiekiem cały proces regeneracji naskórka zwalnia. Oznacza to, że organizm dojrzałej osoby wolniej pozbywa się martwych komórek. Dlatego w przypadku cery dojrzałej regularnym peelingiem wspomagamy ten proces.

Regularnego złuszczania potrzebuje też cera, która charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum/łoju. W ten sposób utrzymamy ją w dobrej kondycji, równolegle hamując wydzielanie sebum.

Po taką formę pielęgnacji powinny sięgnąć osoby, które walczą z trądzikiem – aby skutecznie tę walkę wygrać, a także osoby, którym po prostu zależy na tym, aby ich cera była zdrowa i piękna.

Jak często używać peelingów złuszczających?

Tutaj musimy pamiętać o tym, że zarówno zbyt rzadkie stosowanie peelingów, jak i zbyt częste może powodować negatywne konsekwencje dla naszej skóry. Najważniejszy jest umiar i rozwaga.

Konsekwencje braku stosowania produktów złuszczających już znamy i pokrywają się one ze zbyt rzadkim korzystaniem z tych preparatów. Jakie więc konsekwencje niesie za sobą zbyt częste używanie peelingów?

Nasza skóra ma za zadanie chronić nas przed czynnikami zewnętrznymi. Zbyt częste złuszczanie zrogowaciałego naskórka może prowadzić do zniszczenia warstwy lipidowej, czyli ochronnej, co w konsekwencji prowadzi do szybszej utraty wody i odwodnienia naszej skóry. Efekt? Bardziej podrażniona i zaczerwieniona skóra.

Często też możemy zauważyć zwiększoną ilość łoju na naszej twarzy. Wzmożony łojotok może się pojawić, gdy nasza skóra zaczyna walczyć z suchością.

Jak często więc korzystać z preparatów złuszczających?

  • W przypadku gdy stosujemy maski złuszczające bądź peelingi kwasowe lub mechaniczne – wystarczy ich używać raz w tygodniu.
  • Możemy też stosować lżejsze preparaty, przeznaczone do używania codziennie lub kilka razy w tygodniu, np. te na bazie kwasów czy retinoidów.

Jaki rodzaj peelingu wybrać?

Nie jest tajemnicą, że przy wyborze produktów złuszczających powinniśmy kierować się stanem i potrzebami naszej cery. Wyróżniamy trzy rodzaje złuszczania:

  • Kwasowe powoduje rozluźnianie połączeń komórek skóry, dzięki czemu łatwiej pozbywa się ona martwego naskórka. Pobudza naturalne procesy regeneracji. Podczas wyboru takiego produktu zwracajmy uwagę na rodzaj i stężenie kwasów.
  • Enzymatyczne jest delikatniejsze, przeznaczone dla cery wrażliwej i naczyniowej oraz objętej trądzikiem. Czynnikiem złuszczającym są enzymy, najczęściej roślinne – papaina i bromelaina. Jeżeli masz delikatną, wrażliwą lub trądzikową cerę, świetnie tutaj się sprawdzi delikatny peeling enzymatyczny.
  • Mechaniczne, czyli ziarniste. Polecane dla skóry normalnej, mieszanej i tłustej. Uwaga: nie stosujemy go przy cerze trądzikowej i naczyniowej. Kosmetyki tego typu zawierają granulki ścierające – naciskiem w łatwy sposób możemy kontrolować moc złuszczania.

Już wiecie, że regularne złuszczanie zrogowaciałego naskórka powinno wejść Wam w nawyk. Dzięki temu Wasza skóra będzie wyglądała zdrowo i pięknie. Po zapoznaniu się z naszym poradnikiem w prosty sposób dobierzecie preparat odpowiedni do Waszej cery i Waszych potrzeb. Nie zwlekajcie, już dziś zadbajcie o skórę swojej twarzy!

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.