Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jaki sposób profesjonalne kosmetyczki potrafią pozbyć się nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, które w ciągu dnia gromadzą się na twarzach klientek? W rzeczywistości jest to o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać i można to zrobić w kilku prostych krokach. Jeśli więc szukasz domowego sposobu na oczyszczenie twarzy koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Spis treści
Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak ważne?
Oczyszczanie twarzy jest ważnym elementem każdej rutyny pielęgnacji skóry. Delikatnie usuwając brud, tłuszcz i makijaż ze skóry, zapobiegamy zatkaniu porów i pojawianiu się wyprysków. Dodatkowo oczyszczanie pomaga przygotować skórę do innych zabiegów, takich jak złuszczanie i nawilżanie.
Prawidłowo wykonane oczyszczanie twarzy może pozostawić skórę odświeżoną i promienną. Jednak jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo, może powodować suchość, podrażnienie, a nawet nasilenie się wyprysków. Z tego powodu ważne jest, aby używać delikatnego środka czyszczącego odpowiedniego do rodzaju skóry. Pamiętaj, aby oczyszczać skórę dwa razy dziennie – rano i wieczorem – a następnie stosować tonik i krem nawilżający. Dzięki regularnemu oczyszczaniu twarzy można cieszyć się zdrową, promienną skórą.
Oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku
Szukasz skutecznej rutyny oczyszczającej twarz, ale nie wiesz od czego zacząć? Oto prosty przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci dogłębnie oczyścić skórę twarzy.
1. Demakijaż
Środki do demakijażu są specjalnie zaprojektowane do rozkładania i usuwania makijażu oraz brudu ze skóry, pozostawiając ją czystą i odświeżoną. Aby użyć płynu do demakijażu, po prostu nałóż go na wacik i delikatnie przetrzyj nim twarz.
Pamiętaj, aby zwracać uwagę na obszary, w których częściej nosisz makijaż, takie jak okolice oczu i ust. Po zmyciu całego makijażu spłucz twarz ciepłą wodą.
2. Dogłębne oczyszczenie twarzy
W drugim etapie domowej rutyny oczyszczania twarzy będziesz musiała wybrać środek oczyszczający, który najlepiej pasuje do Twojego rodzaju skóry. Jeśli masz skórę tłustą lub skłonną do trądziku, poszukaj żelu do mycia, który zawiera składniki takie jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. W przypadku skóry suchej lub wrażliwej wybierz płyn micelarny lub płyn do mycia twarzy, który jest delikatny i nawilżający.
Niezależnie od tego, który środek oczyszczający wybierzesz, wmasuj go w skórę przez co najmniej 60 sekund, a następnie spłucz letnią wodą. Pamiętaj, aby unikać zbyt mocnego szorowania twarzy, ponieważ może to uszkodzić delikatną skórę twarzy.
3. Tonizowanie skóry
Trzecim krokiem w oczyszczaniu twarzy jest użycie toniku. Tonizacja skóry pomaga usunąć wszelkie pozostałości brudu, sebum lub makijażu ze skóry, a także pomaga przywrócić równowagę pH skóry. Ponadto zwilżenie skóry tonikiem wspomaga wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków, a także nawadnia i ujędrnia skórę.
Na rynku dostępnych jest wiele toników, ważne jest, aby wybrać taki, który jest odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry. Na przykład osoby o skórze suchej lub wrażliwej powinny unikać kosmetyków zawierających alkohol, podczas gdy osoby o skórze tłustej mogą skorzystać z toniku ściągającego.
Po wybraniu toniku nałóż go na wacik i delikatnie przetrzyj nim twarz, omijając okolice oczu. Zmyj tonik zimną wodą i osusz skórę. Wykonanie tych kroków sprawi, że Twoja skóra będzie czysta, odświeżona i gotowa na kolejny krok w codziennej pielęgnacji.
4. Peeling złuszczający
Teraz, gdy Twoja skóra jest czysta i przygotowana, nadszedł czas na czwarty krok pielęgnacji twarzy: złuszczanie. Regularne złuszczanie usuwa martwe komórki naskórka i pobudza wzrost nowych komórek.
Można to zrobić za pomocą mechanicznego lub chemicznego peelingu. Mechaniczne peelingi, działają poprzez złuszczanie martwych komórek skóry za pomocą cząstek ściernych. Z drugiej strony, peelingi chemiczne wykorzystują delikatne kwasy, aby rozbić wiązania między martwymi komórkami ułatwiając ich usunięcie.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj peelingu wybierzesz, używaj go nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu, aby uniknąć podrażnienia skóry. I nie zapomnij zastosować kremu nawilżającego, aby nawilżyć nowo odsłoniętą skórę!
5. Kosmetyki nawilżające
Ostatnim krokiem w domowej rutynie oczyszczania twarzy powinno być nawilżenie skóry. Można to zrobić za pomocą różnych produktów, w tym kosmetyków nawilżających lub maseczki z glinki zielonej.
Kosmetyki nawilżające pomagają uzupełnić naturalne olejki skóry, zapewniając niezbędne nawilżenie i składniki odżywcze. Z kolei maseczki z glinki pomagają usunąć zanieczyszczenia i wchłonąć nadmiar sebum, pozostawiając skórę gładką i nawilżoną.
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pamiętaj, aby równomiernie nałożyć krem nawilżający na twarz i szyję. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wykonaj lekki masaż, aby pobudzić krążenie i pozwolić produktowi wniknąć głęboko w skórę.
Oczyszczanie twarzy z wągrów i zaskórników
Peelingi enzymatyczne to rodzaj środków złuszczających, który wykorzystuje enzymy do rozbijania wiązań między martwymi komórkami skóry. Proces ten może pomóc poprawić teksturę skóry i rozjaśnić cerę. Peelingi enzymatyczne są również skuteczne w oczyszczaniu twarzy z zaskórników i zaskórników. Przeczytaj również nasz artykuł o domowych maseczkach na wągry.
Enzymy pomagają rozluźnić nagromadzenie olejków i sebum w porach, ułatwiając ich usunięcie przy delikatnym oczyszczeniu. Peelingi enzymatyczne są zazwyczaj bezpieczne dla wszystkich rodzajów skóry i można je wykonywać nawet raz w tygodniu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, ważne jest, aby wybrać peeling enzymatyczny dostosowany do konkretnego typu skóry.
„Parówka” – domowa metoda na oczyszczenie twarzy
Oczyszczanie parą to prosty i skuteczny sposób na głębokie oczyszczenie twarzy w domu. Wszystko czego potrzebujesz to miska gorącej wody i ręcznik. Najpierw usuń makijaż i inne zabrudzenia z twarzy delikatnym środkiem czyszczącym. Następnie napełnij miskę gorącą wodą i trzymaj głowę nad nią, upewniając się, że ręcznik zakrywa głowę i zatrzymuje parę. Do wody możesz dodać kilka krople ulubionego olejku eterycznego – przykładowo lawendowego.
Pozwól parze działać przez 5-10 minut przed osuszeniem twarzy. Możesz również użyć szczoteczki do twarzy lub peelingu przed parowaniem, aby usunąć martwe komórki skóry. Na koniec zastosuj krem nawilżający, aby nawilżyć skórę. Oczyszczanie parą to łatwy i niedrogi sposób na głębokie oczyszczenie skóry, dzięki czemu Twoja twarz będzie odświeżona i oczyszczona.
Manualne oczyszczanie twarzy w domu
Manualne oczyszczanie twarzy wygląda podobnie jak wcześniej opisana rutyna codziennego oczyszczania twarzy: demakijaż, dogłębne oczyszczenie i tonizacja. Po tych zabiegach nakłada się maseczkę rozpulchniającą a następnie przechodzi do manualnego usuwania zaskórników. W drogeriach kosmetycznych można kupić dedykowane przyrządy do usuwania niedoskonałości skórnych.
Problemem w domowym zabiegu manualnego oczyszczania twarzy jest sterylność. W konsekwencji zamiast pozbyć się niedoskonałości można rozsiać je po całej twarzy. Powinien być on wykonywany jedynie przez doświadczonych specjalistów. Zamiast metody manualnej warto skorzystać z wcześniej opisanych domowych zabiegów.
Kosmetyki do oczyszczania twarzy – jakie składniki powinny zawierać, a jakie nie?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych kosmetyków do oczyszczania twarzy i może być trudno określić, jakich składników należy szukać. Ogólnie rzecz biorąc, powinnaś szukać produktów zawierających naturalne składniki i unikać tych z agresywnymi chemikaliami.
Do przyjaznych składników dla delikatnej skóry twarzy należy między innymi aloes, miód i rumianek. Te składniki są łagodne dla skóry i pomagają oczyścić i nawilżyć twarz bez powodowania podrażnień.
W przeciwieństwie do tego, ostre chemikalia mogą usuwać naturalne oleje, pozostawiając skórę suchą i podrażnioną. Wybierając kosmetyk do mycia twarzy, zawsze uważnie czytaj etykietę, aby mieć pewność, że otrzymujesz produkt, który będzie łagodny dla Twojej skóry.
Oczyszczanie twarzy w domu czy u kosmetyczki?
Istnieją dwie główne opcje oczyszczenia skóry twarzy: zrobienie tego w domu lub wizyta u kosmetyczki. Każdy ma swoje zalety i wady. Dla wielu osób największą zaletą oczyszczania twarzy w domu jest wygoda. Mogą to zrobić według własnego harmonogramu i nie muszą się martwić o umówienie wizyty. Ponadto często tańsze jest samodzielne oczyszczanie twarzy niż wizyta u kosmetyczki.
Jednak takie podejście ma pewne wady. Domowe zabiegi oczyszczające mogą nie być tak dokładne jak wykonane przez specjalistów. Kolejnym problemem może być dobór kosmetyków odpowiednich do danego rodzaju skóry. Największą zaletą takiego podejścia jest to, że możesz mieć pewność, że Twoja twarz jest dokładnie i profesjonalnie oczyszczana. Ponadto kosmetyczki często korzystają z produktów wyższej jakości niż te, które można kupić w sklepach. Jednak wadą tej opcji jest to, że może znacznie droższa niż oczyszczanie skóry w domu. Ostatecznie najlepsza opcja oczyszczania twarzy zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.
Dokładny demakijaż to podstawa, a najlepiej jego ograniczenie. Odkąd zacząłam delikatnie malować to wiele problemów skórnych po prostu samo zniknęło. I to bez drogich zabiegów czy kosmetyków.