BeStyleEncyklopedia tkaninNajważniejsze zalety i zastosowania wiskozy

Najważniejsze zalety i zastosowania wiskozy

Wiskoza to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych tkanin sztucznych. Jej popularność wynika przede wszystkim z dużej wytrzymałości, której towarzyszy miękkość. Dodatkową zaletą, jaką wyróżniają się tkaniny wiskozowe, jest wysoki poziom przewiewności. Nie wszyscy wiedzą, że w przeciwieństwie do wielu innych tkanin, wiskoza zaliczana jest do grupy materiałów przyjaznych środowisku, ponieważ produkuje się ją z celulozy.

Artykuł sponsorowany

Jeżeli chcesz poznać wszystkie zalety wiskozy, a także dowiedzieć się, czy tkanina może być wykorzystywana przez alergików lub osoby z wrażliwą skórą, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Znajdziesz tu również wskazówki na temat tego, jak najlepiej prać, suszyć i prasować wiskozę, a także do czego, oprócz odzieży, można ją z powodzeniem stosować.

Czy do produkcji wiskozy wykorzystuje się drzewa?

Wielu zwolenników wykorzystywania wiskozy podkreśla jej ekologiczne aspekty. Chodzi przede wszystkim o to, że tkanina wiskozowa jest przyjazna środowisku. Wynika to nie tylko z faktu, że produkowana jest z pulpy drzewnej pozyskiwanej z takich drzew jak sosna, buk i świerk.

Warto również zwrócić uwagę na to, że wiskoza tkanina jest materiałem biodegradowalnym, co również jest istotne dla zwolenników ekologicznych rozwiązań.

Zalecana pielęgnacja w przypadku wiskozy

Chociaż wiskoza jest wytrzymałą tkaniną, to w celu wydłużenia jej żywotności warto stosować się do kilku zaleceń związanych z pielęgnacją. Jeżeli chodzi o pranie, najlepiej korzystać z opcji prania delikatnego lub wyprać ubrania z wiskozy ręcznie.

Równie istotne jest to, aby unikać suszenia w mocnym słońcu. Należy również zrezygnować z suszenia w suszarkach, ponieważ wiskoza może się przez to skurczyć. Pewną niedogodnością jest to, że wiskoza łatwo ulega zagnieceniom, ale wystarczy ją wyprasować przez wilgotną ściereczkę żelazkiem ustawionym na niską temperaturę, aby uzyskać świetne efekty.

Do czego może być stosowana tkanina wiskoza?

Wspomniana wiskoza tkanina kojarzy się przede wszystkim z branżą odzieżową, szczególnie że coraz częściej można się spotkać z bluzkami, sukienkami, koszulami i odzieżą sportową wyprodukowaną z wiskozy. Na tym jednak jej zastosowania się nie kończą, ponieważ ze względu na dużą miękkość i wytrzymałość, wiskozę często stosuje się do produkcji narzut oraz zasłon. Świetnie sprawdzi się również na pościel, ponieważ jedną z właściwości wiskozy jest pochłanianie wilgoci.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wiskozy?

Zdaniem wielu osób wiskoza jest niezwykle przyjemna w dotyku, o czym doskonale wiedzą producenci ubrań. Wiskoza jest również przewiewna i dobrze przepuszcza powietrze. Dzięki temu noszenie ubrań zapewni komfort nawet podczas upalnych dni. Wiskoza przez długi czas utrzymuje swój kształt i jest odporna na ścieranie, co docenią osoby szukające trwałych materiałów.

Chociaż już teraz wiskoza jest często wykorzystywana w przemyśle odzieżowym, jako tkanina dekoracyjna i do produkcji pościeli, w najbliższych latach z pewnością wzrośnie zainteresowanie tym materiałem, szczególnie że jest to ekologiczna tkanina wytwarzana z surowców pochodzenia naturalnego. Warto więc już teraz poznać materiał wiskoza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre ulubione ubrania są z niej wykonane, więc będzie można wykorzystać wskazówki związane z pielęgnacją.

Najnowsze

Materiał: Wełna – rodzaje i właściwości

Wełna od wieków jest ceniona za swoje niezrównane właściwości,...

Rodzaje tkanin – klasyfikacja materiałów i nazwy od A do Ż

W dzisiejszym świecie tkaniny są nie tylko codzienną koniecznością,...

Tkaniny wodoodporne – czym się wyróżniają i kiedy warto po nie sięgnąć? Poznaj ich zalety!

Poszukujesz materiałów do projektów, które wymagają zwiększonej trwałości i...

Porównanie Polarów i Softshelli: Który Materiał Odpowiedni na Chłodne Dni?

Polar i softshell to dwa popularne rodzaje materiałów stosowanych...

Materiał: Angora – co to za wełna i jakie posiada właściwości?

Wełna angorska, ze względu na swoją miękkość, ciepło i elegancką estetykę, od dawna była ceniona w świecie mody. Choć wiele osób kojarzy nazwę "angora"...

Materiał: Alcantara – co to za tkanina i jak o nią dbać?

W świecie tkanin i materiałów istnieją takie, które wyróżniają się swoją niezwykłą jakością, trwałością oraz unikalnym wyglądem. Jednym z takich materiałów jest alcantara. Choć...

Rodzaje dzianiny. Czym się różnią?

Dzianina to jeden z podstawowych materiałów odzieżowych, z którego robi się np. swetry, skarpety, czapki, a nawet t-shirty. Materiał ten ma wiele zalet. Występuje...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj