Jak rozpoznać płaszcz z alpaki? 9 wskazówek

Jak rozpoznać płaszcz z alpaki

Unikalne właściwości wełny z alpaki sprawiają, że należy ona do grona materiałów luksusowych. Odzież wykonana z tej tkaniny jest przede wszystkim wytrzymała oraz posiada świetnie właściwości termoizolacyjne. Jeśli przygotowujesz się na sezon jesienno-zimowy z pewnością przyda Ci się kilka wskazówek jak rozpoznać płaszcz z alpaki.

Wełna z alpaki – co czyni ją tak wyjątkową?

Alpaki to udomowiony gatunek południowoamerykańskiego wielbłąda, który jest szeroko wykorzystywany ze względu na swoje włókno. W rzeczywistości, ich włókno jest uważane za jedno z najbardziej luksusowych na świecie!

Wełna z alpaki jest niezwykle miękka, lekka i ciepła – co czyni ją idealnym materiałem na zimową odzież, taką jak płaszcze, swetry, czapki i szaliki. Dodatkowo, wełna z alpaki jest również hipoalergiczna, a więc będzie idealnym wyborem dla osób o wrażliwej skórze.

Futro alpaki

Jak rozpoznać płaszcz z alpaki?

Cena płaszcza z czystej wełny alpaki jest bardzo wysoka. Nic więc dziwnego, że tak łatwo natrafić na podróbkę, która zawiera jedynie niewielki dodatek wełny z alpaki lub co gorsza nie zawiera jej w ogóle.

Aby upewnić się, że masz do czynienia z prawdziwym płaszczem z alpaki, należy przyjrzeć się cenie, składowi, wadze, połyskowi, długości włosia, zapachowi oraz jakości wykonania. Poniższe wskazówki pomogą Ci rozpoznać oryginalny płaszcz z alpaki oraz inne elementy garderoby wykonane z tego materiału.

1. Cena

Prawdziwy płaszcz z alpaki nigdy nie będzie tani. Jeśli widzisz płaszcz reklamowany w podejrzanie niskiej cenie, prawdopodobnie jest on wykonany z fałszywego futra lub materiałów niższej jakości.

2. Skład

Często nazwa „alpaka” jest dla nas na tyle przekonujące, że właściwie zapominamy sprawdzić skład. Na rynku dostępne są płaszcze, które mają jedynie w nazwie słowo alpaka, aby przyciągnąć uwagę klientów. Prawdziwy płaszcz z alpaki zawsze będzie miał metkę informującą ile procent wełny alpaki zostało użyte do produkcji.

3. Waga płaszcza

Wełna z alpaki jest bardzo lekka, ale również bardzo ciepła. Płaszcz wykonany z prawdziwej wełny powinien być zauważalnie lżejszy niż płaszcz wykonany z innych materiałów, takich jak wełna owcza.

4. Próba światła

Prawdziwe futro z alpaki ma naturalny połysk, który dobrze odbija światło. Jeśli nie widzisz żadnego połysku, gdy trzymasz płaszcz pod światło, prawdopodobnie jest on wykonany z fałszywego futra. Choć wygląd może różnić się w zależności od jakości wełny to powinien być połyskujący w stopniu przypominającym jedwab.

5. Długość włosia

Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy dany rodzaj futra jest fałszywy, jest szukanie włosów o tej samej długości. Prawdziwe futro składa się z włosów o różnej długości, co daje bardziej naturalny wygląd. Sztuczne futra są natomiast zazwyczaj idealnie przystrzyżone.

6. Zapach

A teraz powąchaj! Włókno alpaki nie zawiera lanoliny, a więc płaszcz nie będzie miał woni „mokrej wełny”. Ponadto materiał ten nie wchłania zapachów, powinien mieć całkowicie neutralny zapach – włókna syntetyczne mogą pachnieć natomiast nieco chemicznie.

7. Dotyk

Płaszcz z alpaki jest niezwykle delikatny i miękki. Wełna ta słabo przewodzi ciepło, co oznacza, że włókno będzie chłodne w dotyku – nawet w ciepłe dni. Słabe przewodnictwo cieplne sprawia, że wełna alpaki jest świetnym materiał termoizolacyjnym – latem chroni przed ciepłem, zimą przed mrozem.

8. Dźwięk

Delikatne przesuwanie dłonią po sierści płaszcza powinno wywołać delikatne dźwięki – a nie ostry odgłos drapania, jaki wydają niektóre włókna. Dość nietypową metodą jest również przyłożenie ucha do wnętrza płaszcza. Wełna z alpaki dobrze izoluje dźwięki, a więc dochodzące z zewnątrz odgłosy powinny być nieco bardziej zagłuszone niż w przypadku płaszczy z innych włókien.

9. Jakość wykonania

Wełna z alpaki jest na tyle cennym surowcem, że producentom zależy na wysokiej jakości wykonania. Płaszcze z alpaki zazwyczaj charakteryzują się mocnymi i staranie wykonanymi szwami.

Włókno jest również znacznie mocniejsze niż w przypadku wełny owczej lub materiałów syntetycznych. Jeśli po pociągnięciu małego włoska z łatwością się on oderwie od płaszcza to prawdopodobnie masz do czynienia z podróbką.

1 komentarz
  1. Ostatnio rozglądałam się za zestawem czapka i szalik z alpaki, ale ceny skutecznie ostudziły mój zapał.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.