BeStyleLifestyle21 najlepszych filmów z lat 80.

21 najlepszych filmów z lat 80.

Lata 80. XX wieku były dziesięcioleciem, które przyniosło niezwykły rozwój w dziedzinie kina. Było to czas, gdy zobaczyliśmy eksplozję różnych gatunków filmowych, wprowadzenie nowych technologii i narodziny wielu gwiazd, które są dzisiaj ikonami Hollywood. W artykule przyjrzymy się 20 filmom, które zdefiniowały tę dekadę i wpłynęły na kształtowanie się kina w późniejszych latach. Od filmów akcji, przez science-fiction, komedie, aż po dramaty, ekranizacje z lat 80. nadal są uwielbiane przez widzów na całym świecie.

Filmy akcji

1. Rambo: Pierwsza Krew (1982)

„Rambo: Pierwsza Krew” to film akcji w reżyserii Teda Kotcheffa, z Sylvestrem Stallone w roli głównej jako John Rambo. Film ten opowiada o byłym żołnierzu sił specjalnych, który wraca do kraju po służbie w Wietnamie i musi stawić czoło dyskryminacji oraz przemocy ze strony lokalnej policji. „Pierwsza Krew” wyróżnia się nie tylko dynamiczną akcją, ale także głębokim przesłaniem dotyczącym wpływu wojny na psychikę człowieka.

Sylvester Stallone, poprzez swoją rolę w tym filmie, stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci kina akcji. Jego kreacja byłego komandosa, który potrafi przetrwać w najtrudniejszych warunkach i stawiać czoło przeciwnościom, zainspirowała wiele późniejszych produkcji. Zdecydowanie „Pierwsza Krew” wpłynęła na ukształtowanie się gatunku filmów akcji w latach 80. i jest do dziś uważana za jedną z najlepszych produkcji w swoim gatunku.

2. Szklana Pułapka (1988)

„Szklana pułapka” z 1988 roku, w reżyserii Johna McTiernana, to kolejny film, który zdefiniował gatunek akcji w latach 80. Bruce Willis wciela się w rolę Johna McClane’a, nowojorskiego detektywa, który próbuje ocalić swoją żonę i innych zakładników, gdy grupa terrorystów przejmuje budynek wieżowiec w Los Angeles.

„Szklana pułapka” jest uważany za jeden z najlepszych filmów akcji wszech czasów, głównie ze względu na swoją intensywną akcję, napięcie i charyzmatycznego bohatera. Bruce Willis, podobnie jak Stallone, stał się symbolem męskości i odwagi, a John McClane wpisał się najbardziej kultowych postaci kino. Film wprowadził również nową formułę, która łączyła akcję z elementami thrillera, tworząc wzór, który został później wykorzystany w wielu innych filmach.

3. Komando (1985)

„Komando” to film akcji w reżyserii Marka L. Lestera, z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej jako John Matrix. Film opowiada o byłym dowódcy jednostki specjalnej, który musi uratować swoją porwaną córkę z rąk grupy najemników. „Komando” stało się synonimem kina akcji lat 80. dzięki spektakularnym scenom walki, jednolinijkowcom i charyzmie Schwarzeneggera.

Klasyki Science-Fiction

4. Łowca androidów (1982)

„Łowca androidów”, w reżyserii Ridleya Scotta, to film science-fiction, który zdobył uznanie za swoją innowacyjną wizję przyszłości i głębokie pytania filozoficzne. Akcja filmu rozgrywa się w dystopijnym Los Angeles w roku 2019, gdzie Rick Deckard, grany przez Harrisona Forda, jest łowcą androidów.

Estetyka neo-noir, z którą „Łowca androidów” jest często kojarzony, stała się ikoniczna dla gatunku science-fiction. Film zadaje pytania o naturę człowieczeństwa, tożsamość i moralność w świecie zdominowanym przez technologię. Wizja przyszłości przedstawiona w „Łowca androidów” wpłynęła na wiele późniejszych produkcji i jest często cytowana jako jedna z najbardziej wpływowych w historii kina.

5. Terminator (1984)

James Cameron wprowadził na ekrany postać cyborga w swoim filmie „Terminator” z 1984 roku. Arnold Schwarzenegger wcielił się w rolę tytułowego Terminatora, maszyny wysłanej z przyszłości, aby zabić matkę przyszłego lidera ruchu oporu przeciwko maszynom.

Film zdobył popularność dzięki połączeniu elementów science-fiction z akcją i wprowadził nową erę w gatunku. Schwarzenegger stał się międzynarodową gwiazdą, a jego kultowe kwestie, takie jak „I’ll be back”, stały się częścią popkultury. „Terminator” miał również duży wpływ na wykorzystanie efektów specjalnych w filmach i stał się prekursorem dla wielu późniejszych produkcji w gatunku science-fiction.

6. Obcy decydujące starcie (1986)

„Obcy decydujące starcie” w reżyserii Jamesa Camerona to sequel filmu „Obcy – 8. pasażer Nostromo”. Film kontynuuje opowieść o Ellen Ripley, granej przez Sigourney Weaver, która wraca na planetę LV-426, aby zmierzyć się z kosmicznymi potworami. Film łączy elementy science-fiction z akcją i horrorem, stając się jednym z najbardziej wpływowych filmów gatunku.

Mistrzowie komedii

7. Pogromcy Duchów (1984)

„Pogromcy Duchów” w reżyserii Ivana Reitmana, połączył komedię z elementami paranormalnymi w oryginalny i zabawny sposób. Film opowiada o grupie naukowców, którzy zakładają firmę specjalizującą się w zwalczaniu duchów.

Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis i Ernie Hudson wcielili się w role głównych bohaterów, dostarczając widzom mnóstwo humoru i charyzmy. Piosenka tytułowa filmu, „Pogromcy Duchów” Raya Parkera Jr., stała się przebojem i dodała filmowi dodatkowej popularności. „Pogromcy Duchów” stał się kultowym filmem lat 80. i doczekał się sequeli oraz rebootów.

8. Wolny dzień Ferrisa Buellera (1986)

„Wolny dzień Ferrisa Buellera” to komediodramat w reżyserii Johna Hughesa, który stał się kultowym filmem dla pokolenia młodych ludzi w latach 80. Film opowiada o Ferrisie Buellerze, grany przez Matthew Brodericka, który decyduje się pominąć szkołę i spędzić dzień pełen przygód w Chicago.

Film jest pełen humoru, ale jednocześnie porusza ważne tematy, takie jak przyjaźń, dorastanie i wykorzystywanie chwil. Wizja beztroskiego młodzieńca, który decyduje się żyć pełnią życia, stała się inspiracją dla wielu i „Wolny dzień Ferrisa Buellera” jest często uważany za jeden z najlepszych filmów Johna Hughesa.

9. Wielki błękit (1988)

„Wielki błękit” w reżyserii Luca Bessona to komediodramat, który opowiada o rywalizacji dwóch przyjaciół i głębinowych nurek – Jacques’a Mayola i Enzo Molinariego. Film skupia się na pięknie podwodnego świata i miłości do oceanu, ale także na humorze wynikającym z relacji bohaterów.

Przygoda i fantastyka

10. Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981)

„Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki” to film przygodowy w reżyserii Stevena Spielberga, z Harrisonem Fordem w roli tytułowej. Film opowiada o archeologu, Indianie Jonesie, który walczy z nazistami o odzyskanie Biblijnej Arki Przymierza.

Film zapoczątkował jedną z najbardziej kultowych serii filmowych wszech czasów. Niezwykłe przygody, zagadki i postać Indiany Jonesa przyciągnęły widzów na całym świecie.

11. Gwiezdne wojny: Część V Imperium kontratakuje (1980)

Kontynuacja sagi „Gwiezdne Wojny” w reżyserii Irvin Kershner. Jest to drugi film w serii i jest często uważany za najlepszy. Zawiera wiele kultowych momentów, takich jak bitwa na Hoth i słynne wyznanie Dartha Vadera.

Film rozszerzył uniwersum „Gwiezdnych Wojen” i wniósł głębię do postaci i fabuły. George Lucas, twórca sagi, udowodnił, że science-fiction może być zarówno epickie jak i bogate w emocje.

12. Labirynt (1986)

„Labirynt” to film fantasy w reżyserii Jima Hensona. Film opowiada o młodej dziewczynie, Sarah, która musi odnaleźć drogę przez magiczny labirynt, aby uratować swojego brata przed złym Goblin Kingiem, grany przez Davida Bowiego. Film jest znany z imponujących lalkowych stworów, porywającej muzyki i fantazyjnej opowieści.

Dramaty

13. Pluton (1986)

„Pluton” w reżyserii Olivera Stone’a to wojenny dramat opowiadający o młodych rekrutach służących w Wietnamie. Film jest surowy, realistyczny i nie unika ukazywania okropieństw wojny.

Stone, który sam służył w Wietnamie, stworzył film jako osobiste wyznanie. „Pluton” zdobył Oscara za najlepszy film i jest uważany za jeden z najlepszych filmów wojennych.

14. Chłopcy z Ferajny (1990)

Mimo że „Chłopcy z Ferajny” został wydany w 1990 roku, jego korzenie tkwią w kinie lat 80. Reżyser Martin Scorsese stworzył film opowiadający o życiu gangsterów w Nowym Jorku.

Film jest pełen intensywnych występów, w tym Roberta De Niro i Raya Liotty. Scorsese ukazuje świat mafii z niezwykłą głębią, jednocześnie nie unikając brutalności i ciemnej strony tego życia.

15. Czas próby (1982)

„Czas próby” w reżyserii Sidneya Lumeta to dramat sądowy opowiadający o młodym adwokacie, grany przez Paula Newmana, który podejmuje się reprezentować rodzinę pokrzywdzoną przez potężną korporację. Film jest mocny emocjonalnie, porusza kwestie moralne i ukazuje trudności w walce o sprawiedliwość.

Horrory

16. Koszmar z ulicy Wiązów (1984)

„Koszmar z Ulicy Wiązów” w reżyserii Wesa Cravena to horror, który wprowadził na ekrany jedną z najbardziej ikonicznych postaci tego gatunku – Freddy’ego Kruegera. Film opowiada o grupie nastolatków, którzy są prześladowani we śnie przez Kruegera, postać z bliznami na twarzy i ostrymi pazurami.

Craven stworzył nie tylko przerażającą postać, ale także innowacyjny koncept marzeń sennych jako miejsca, w którym może działać zło. Film zdobył kultowy status wśród miłośników horroru i doprowadził do powstania całej serii filmów o Freddy’m Kruegerze.

17. Martwe zło 2 (1987)

Reżyserowany przez Sama Raimiego „Martwe zło” („Evil Dead II”) to sequel, który często jest uważany za lepszy od oryginalnego filmu. Film opowiada o Ashu Williamsie, grany przez Bruce’a Campbella, który musi stawić czoła złym duchom w opuszczonym lesie.

Film łączy elementy horroru z czarnym humorem, stając się jednym z pierwszych przedstawicieli gatunku horroru komediowego. Wyróżnia się również swoją innowacyjną techniką filmową, w tym dynamiczną kamerą i efektami specjalnymi, które stały się inspiracją dla wielu późniejszych twórców horrorów.

18. Poltergeist (1982)

„Poltergeist” w reżyserii Tobe’a Hoopera to horror opowiadający o rodzinie, której dom nawiedzają złowrogie duchy. Film łączy strach z głębią emocjonalną, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej pamiętnych horrorów lat 80. i zapoczątkował całą serię filmów.

Filmy, które oddają klimat lat 80.

19. Flashdance (1983)

„Flashdance” w reżyserii Adriana Lyne’a to film, który dosłownie tętni duchem lat 80. Opowiada o młodej kobiecie imieniem Alex, granej przez Jennifer Beals, która dąży do zostania profesjonalną tancerką.

Film jest znany z ikonicznych scen tanecznych, ale także z charakterystycznej mody lat 80., w tym obcisłych legginsów, przeciętych bluz i falowanych fryzur. Ścieżka dźwiękowa filmu, w tym piosenka „What a Feeling”, stała się symbolem tej dekady.

20. Dziewczyna w różowej sukience (Pretty in Pink) (1986)

„Dziewczyna w różowej sukience” (ang. „Pretty in Pink”), wyreżyserowany przez Howarda Deutcha, to jeden z charakterystycznych filmów lat 80., ukazujących realia amerykańskiego życia nastolatków. Film opowiada historię Andie Walsh, w którą wciela się Molly Ringwald, dziewczyny z niższej klasy społecznej, która zakochuje się w bogatym chłopaku z szkoły, Blane’ie McDonough, grany przez Andrew McCarthy.

Film szczegółowo ukazuje problemy społeczne i klasowe, jakie napotyka główna bohaterka, balansując pomiędzy uczuciami a presją otoczenia. Film jest wypełniony kolorową modą, charakterystycznymi dla lat 80. makijażami, fryzurami, jak i ścieżka dźwiękowa, z której wybijają się przeboje takie jak „If You Leave” zespołu OMD. „Dziewczyna w różowej sukience” stanowi doskonałe odzwierciedlenie młodzieżowej kultury lat 80. i do dziś pozostaje kultowym dziełem, definiującym ówczesną erę w kinie.

21. Dirty Dancing (1987)

„Dirty Dancing” w reżyserii Emile Ardolino to kolejny film, który stał się synonimem lat 80. Film opowiada o młodej dziewczynie, granej przez Jennifer Grey, która spędza wakacje z rodziną w ośrodku wypoczynkowym i zakochuje się w instruktorze tańca, grany przez Patricka Swayze.

Film zawiera wiele scen tanecznych, a także charakterystyczny styl ubierania się i fryzury lat 80. Piosenka „Time of My Life” stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów tej dekady.

Najnowsze

Astygmatyzm – Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, która...

Najlepsze damskie perfumy na co dzień

Perfumy mają wiele zalet: wzmacniają pewność siebie, podkreślają osobisty...

Organiczne Herbaty Kusmi Tea: Rewolucja Smaku w Świecie Naturalnych Herbat

W dzisiejszym świecie, gdzie zdrowy styl życia i troska...

Zestawy perfum damskich – piękny zapach na każdą okazję

Perfumy są niezbędnym dodatkiem do codziennych stylizacji. Nadają się zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Wiele pań nie wyobraża sobie wyjścia...

Koszulki polo z logo firmy – jak je zrobić?

Kiedy myślisz o koszulkach polo z logo firmy, wyobrażasz sobie elegancki, ale jednocześnie luźny strój pracowniczy, który bez trudu łączy w sobie styl i...

Podróże związane z nurkowaniem – najlepsze kierunki dla miłośników podwodnego świata

Lubisz nurkować? W Polsce jest parę ciekawych miejsc, w których warto zanurkować, ale warunki termiczne sprzyjają temu tylko przez kilka miesięcy w roku. Lepiej...

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj