Makijaż lata 80 – charakterystyka i poradnik krok po kroku

Makijaż lata 80

Makijaż z lat 80. kojarzy się dziś zazwyczaj z kiczem, wszechobecnymi dresami, a także z dobrobytem. Kobiety w tamtych czasach były wyzwolone niczym Madonna i odważne jak Małgorzata Ostrowska w swej scenicznej kreacji. A jeśli do tego miały nastroszoną, drapieżną fryzurę, to stawały się wręcz ikonami tamtych czasów. Jak przenieść styl szalonych lat 80. do dzisiejszego, tak bardzo „uporządkowanego” świata?

Lata 80. – dekada zmian i nowości

Lata 80. były pod wieloma względami wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że to właśnie wtedy na rynku pojawili się młodzi, ambitni karierowicze, którzy zaczęli dorabiać się w krótkim czasie dużych majątków. Wyjątkowość lat 80. wynikała również z tak charakterystycznego dla tych lat dobrobytu.

Na świecie (czego nie można powiedzieć o Polsce) był to czas, w którym ludzie szybko się wzbogacali i zaczęli doceniać zdrowy tryb życia. Z tego też względu w ówczesnych miastach pojawiało się coraz więcej klubów fitness i… osób, które chodziły w sportowych dresach i opaskach na głowach. Zmiany te przełożyły się też na sposób postrzegania makijażu, który stał się bardziej drapieżny, wyrazisty i krzykliwy.

Stosowanie makijażu w latach 80. można również przypisać postępowi w technologii. Wraz z pojawieniem się na rynku nowych produktów, takich jak wodoodporne tusze do rzęs i długotrwałe szminki, kobiety miały więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli chodzi o ich rutynę urody. Na ten trend miał wpływ przemysł muzyczny, a gwiazdy pop takie jak Madonna i Cyndi Lauper nadawały ton temu, co było uważane za modne w tym czasie.

Makijaż lata 80 w stylizacji fitness
Makijaż lata 80 w stylizacji fitness

Trendy w makijażu lat 80-tych

W latach 80. oczy podkreślano głębokim, najczęściej błękitnym cieniem. Podobnie zresztą wyglądały rzęsy, które zwykle wzbogacano solidną porcją tuszu. Wiele młodych kobiet z tamtych lat podkreślało oczy charakterystyczną, czarną kreską, a także używało mocnej, różowej szminki.

Cechy te w połączeniu z wyrazistym różem na policzkach sprawiały, że kobieca stylizacja tamtych lat miała swój wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Tyle, jeśli chodzi o makijaż. Włosy natomiast rządziły się swoimi „rockowymi” prawami.

Czy ten trend da się przenieść na lata 20. XXI wieku? Okazuje się, że tak. Doświadczona makijażystka z pewnością spróbuje nawiązać w swojej stylizacji do intensywnych, wręcz fluorescencyjnych barw. Poza tym ważne jest, aby makijaż z tamtych lat pasował do konkretnej osoby. Jeśli specjalistka połączy ze sobą wszystkie te aspekty, to stworzona w ten sposób stylizacja z pewnością wpadnie w oko nawet najbardziej wymagającym paniom.

Jakie kosmetyki będą niezbędne, by stworzyć makijaż z lat 80-tych?

Chcąc stworzyć makijaż nawiązujący do lat 80. wystarczy odrobina kreatywności i umiejętność dostosowywania go do anatomicznych szczegółów konkretnej osoby. Pracująca w dzisiejszych czasach makijażystka nie ma przed sobą takich dylematów, jakie miały kobiety w latach 80. Dziś nie trzeba „mieć makijażu za wszelką cenę”, gdyż można go nałożyć profesjonalnie i z umiarem. W tym celu należy przygotować podstawowy zestaw produktów, których – nawiasem mówiąc – dawniej nie było. Mowa tu o takich akcesoriach, jak:

  • podkład,
  • puder w kamieniu lub sypki,
  • eyeliner,
  • tusz do rzęs,
  • róż do policzków,
  • czarna kredka,
  • cienie do powiek (opalizujące, brokatowe, perłowe, półmatowe – w intensywnych barwach),
  • kolorowe szminki – matowe lub z połyskiem.

Warto zauważyć, że ten rodzaj makijażu nie jest jakąś nowością dla specjalistów z branży beauty. Omawia się go na praktycznie każdych szkoleniach, toteż temat ów jest dość bliski makijażystkom i stylistkom.

Makijaż lata 80. z mocno podkreślonymi powiekami
Makijaż lata 80. z mocno podkreślonymi powiekami

Makijaż w stylu lat 80. krok po kroku

Wykonanie makijażu nawiązującego do lat 80. wymaga wyboru odpowiedniej palety cieni, szminek, a także mascary. Warto tu postawić na zestaw sprawdzonych barw, wśród których będzie dominował pomarańcz, błękit i róż. Dobrym rozwiązaniem jest też zastanowienie się nad makijażem tęczowym. Jest to możliwe, gdyż stylistyka z lat 80. nie była nigdy dopasowywana do koloru włosów lub oczu. Tu wszystko było przypadkowe, dlatego obecnie makijażyści i styliści również mogą sobie na coś takiego pozwolić.

  1. Nałożenie makijażu należy rozpocząć od wyboru właściwego podkładu. Oczywiście najlepiej wybrać taki, który będzie dopasowany do odcienia skóry twarzy. Warto też popracować (za pomocą korektora) nad wyeliminowaniem pewnych niedoskonałości takich jak sińce pod oczami lub wypryski.
  2. Kolejnym krokiem jest postawienie mocnego akcentu na kościach policzkowych. W tym celu warto wybrać intensywny róż, który świetnie będzie się wyróżniał na tle wspomnianego podkładu.
  3. Makijaż z lat 80. to również położenie akcentu na ruchomą powiekę. Można to zrobić dość łatwo za pomocą cieni. Jedną barwą można zaznaczyć powiekę ruchomą, a drugą nieruchomą, tworząc kontrast.
  4. Za pomocą eyelinera warto narysować grubą, wyrazistą kreskę. W ten sposób można łatwiej powiększyć swoje oczy. Jeśli całość wyjdzie nieco przesadnie – nie ma co się przejmować. W tej stylistyce jest to normą.
  5. Następnym krokiem jest wyróżnienie okolic oczu. W tym celu należy podkreślić rzęsy czarną maskarą. Opcjonalnie można wybrać jej kolorowy wariant.
  6. Pielęgnacja brwi również nie powinna być problemem. Stylizować je można za pomocą specjalnej szczoteczki. Dzięki niej można je nieco nastroszyć brwi, co przełoży się na nieco drapieżny wygląd.
  7. Ostatnim etapem będzie zastosowanie dość jaskrawej szminki. Może być ona różowa, czerwona, a nawet… fioletowa. Koniecznie warto nałożyć na nią kolorowy błyszczyk.

Stylizacje, pasujące do makijażu z lat 80-tych

Trendy w modzie lat 80. wyjątkowością nie ustępowały zabiegom kosmetycznym. Panie chcące stworzyć kompletny look powinny założyć kolorowe body (najlepiej obcisłe), opaskę na głowę (taką, jak do ćwiczeń), a także getry i dżinsy z wysokim stanem. Można też opcjonalnie wybrać grube rajstopy i kolorową koszulę T-shirt. Taki efekt z pewnością zaskoczy każdego miłośnika tamtych lat i przyciągnie mnóstwo spojrzeń.

Makijaż z lat 80. w satynowej stylizacji eleganckiej
Makijaż z lat 80. w satynowej stylizacji eleganckiej

Na jakie dodatki stylizacyjne warto się jeszcze zdecydować? Oprócz wspomnianego body i spodni dżinsowych warto też postawić na drapieżną, tapirowaną fryzurę. Dobrym dodatkiem będzie też czarna bluzka, buty sportowe, a także kamizelka z dżinsu i kolorowe pasemko wpięte do włosów. Jeśli ktoś lubi, może też wybrać skórzane rękawiczki (obowiązkowo bez palców) i solidną „dawkę” srebrnej biżuterii.

Tylko tyle i… aż tyle. W ten sposób z łatwością podbijemy każdy parkiet. I to niekoniecznie przy muzyce z lat 80.

Podsumowanie

Myliłby się ten, kto uważałby makijaż z tamtych lat za coś, co dziś funkcjonuje jedynie w stylistycznym niebycie. Nawet dziś jest on bardzo popularny wśród pań, które chcą w pewnym stopniu nawiązać do tamtych lat.

Warto jednocześnie pamiętać o tym, że przekopiowanie tamtejszego stylu „w całości” do dzisiejszych realiów może się nie udać. Dlatego należy wprowadzić do niego pewne niuanse, dzięki którym będzie on wyglądał naturalnie. Odpowiedź na pytanie jak to zrobić, pojawi się w niniejszym artykule.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.