Materiał: Ekoskóra – rodzaje i czym różni się od naturalnej? 

Materiał - ekoskóra

Ekoskóra to materiał, który wyglądem imituje prawdziwą skórę. Tkanina może być wykonana z różnych materiałów, różniąc się teksturą, trwałością oraz oczywiście ceną. Skóra ekologiczna jest chętnie wybierana przez osoby stojące za ochroną życia zwierząt. Jakie są wady i zalety ekoskóry? Czy rzeczywiście – jak wskazuje nazwa – jest to produkt ekologiczny?

Co to jest ekoskóra i jak jest wykonana?

Ekoskóra, znana również jako sztuczna skóra, to tkanina, która wygląda i przypomina prawdziwą skórę. Zazwyczaj wykonana jest z polichlorku winylu (PVC) lub poliuretanu (PU), dwóch materiałów syntetycznych.

Niestety materiały te są pochodzenia syntetycznego, co nie do końca zgadza się z nazwą ekologicznej skóry. Bliższe ekologi są tkaniny imitujące skórę wykonane z naturalnych materiał, takich jak na przykład liście ananasa.

Rodzaje ekoskóry

Ekoskóra jest materiałem, który może być wykonany z surowców syntetycznych, recyklingowych bądź naturalnych. Każdy z tych materiałów inaczej odnosi się do ekologi oraz posiada nieco inne właściwości.

Ekoskóra z polichlorku winylu

Ekoskóra z polichlorku winylu (PVC) jest najczęstszym rodzajem; jest średnio trwała jednak łatwa w czyszczeniu. Niestety nie jest tak oddychająca jak ekoskóra z poliuretanu. Kolejną wadą jest nikłe powiązanie z ekologią. Materiał ten jest w 100% syntetyczny i nie ulega biodegradacji.

Ekoskóra z poliuretanu

Ekoskóra poliuretanowa to rodzaj sztucznej skóry, która jest wykonana z plastiku pochodzącego z recyklingu. Jest często używana w tapicerce, obuwiu i innych zastosowaniach, w których tradycyjnie używa się skóry.

Ekoskóra z ananasa

Ekoskóra ananasowa jest zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnej skóry, a ponadto ma wiele innych zalet. Na przykład ekoskóra z ananasa jest bardziej oddychająca niż tradycyjna skóra, dzięki czemu idealnie nadaje się do noszenia na lato. Jest również bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu jest wygodniejszy w noszeniu.

Ekoskóra grzybów

Materiał ten powstaje z z grzybni lub systemu korzeniowego grzybów. Po zebraniu grzybni formuje się ją w kształty, a następnie pozostawia do wyschnięcia. Rezultatem jest mocny, elastyczny materiał przypominający skórę.

Ekoskóra z grzybów ma szereg zalet w stosunku do tradycyjnej skóry. Po pierwsze jest całkowicie biodegradowalna. Po drugie, nie wymaga stosowania szkodliwych chemikaliów ani metod opalania. Wreszcie jest wegańska i nie wymaga zabijania zwierząt. W rezultacie ekoskóra z grzybów jest atrakcyjną opcją dla firm, które chcą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Ekoskóra z jabłek

Jak sama nazwa wskazuje, ekoskóra z jabłek jest wytwarzana z owoców, które inaczej by się zmarnowały. Jabłka są suszone, a następnie mielone na proszek, który miesza się z innymi naturalnymi składnikami, aby stworzyć nietoksyczny klej. Powstałą mieszaninę rozprowadza się następnie na tkaninie, gdzie wysycha i twardnieje, tworząc elastyczny, trwały materiał.

Skóra z jabłek jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale także stylowa i trwała. A co najważniejsze, nie wymaga stosowania żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Ekoskóra z kaktusa

Ekoskóra kaktusowa to rodzaj ekologicznego materiału wykonanego z miazgi roślin kaktusowych. Jest to zrównoważona alternatywa dla tradycyjnej skóry wykonanej ze skóry zwierzęcej i ma wiele zalet w porównaniu ze swoimi syntetycznymi odpowiednikami.

Skóra z kaktusa jest miękka i elastyczna, a jednocześnie trwała i wodoodporna. Jest również oddychający, co oznacza, że ​​nie zatrzymuje ciepła, ani nie powoduje pocenia się, z czym mamy do czynienia w przypadku ekoskóry PVC.

Ponadto skóra z kaktusa jest przyjazna dla środowiska, ponieważ wymaga znacznie mniej energii i wody do produkcji niż tradycyjna skóra. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zrównoważoną modę, skóra z kaktusa prawdopodobnie stanie się bardziej popularna w nadchodzących latach.

Przeczytaj również: Rodzaje tkanin: naturalne, sztuczne i syntetyczne materiały włókiennicze

Zalety ekoskóry

Zalety ekoskóra będą zależeć od surowca z jakiego została wykonana. Uogólniając materiał ten jest:

  • Zrównoważony, co oznacza, że ​​nie szkodzi środowisku (w przypadku korzystania z surowców naturalnych i recyklingowych).
  • Wolny od okrucieństwa, co oznacza, że ​​nie wiąże się z zabijaniem zwierząt.
  • Miękki i elastyczny, dzięki czemu może być nawet wygodniejszy w użytkowaniu niż skóra zwierzęca.
  • Odporny na pleśń.
  • Łatwy w pielęgnacji i konserwacji.
  • Odporny na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne.

Wady ekoskóry

Pisząc o zaletach, trzeba mieć na uwadze również wady ekoskóry:

  • Ze względu na brak naturalnych porów gorzej odprowadza wilgoć niż skóra naturalna.
  • Nie jest tak powszechnie dostępna jak tradycyjna skóra.
  • Może nie być tak stylowa jak tradycyjna skóra, tańsze produkty raczej słabo imitują wygląd skóry zwierzęcej.
  • Szybciej się nagrzewa niż skóra naturalna, co może być uciążliwe podczas upałów.

Jak odróżnić ekoskórę od naturalnej?

Ekoskóra jest imitacją prawdziwej skóry, która z definicja powinna być przyjaźniejsza dla środowiska. Jak więc odróżnić ekoskórę od skóry naturalnej? Oto kilka wskazówek:

  • Ekoskóra jest zazwyczaj bardziej jednolita kolorystycznie niż skóra naturalna, która może różnić się odcieniem ze względu na naturalny proces garbowania.
  • Skóra naturalna jest zazwyczaj bardziej miękka i giętka niż skóra ekologiczna.
  • Ekoskóra może mieć zapach plastiku lub syntetycznej skóry, podczas gdy naturalna skóra będzie miała wyraźny zapach, często opisywany jako ziemisty lub piżmowy.

Pielęgnacja ekoskóry

Jak każdy inny produkt skórzany, ekoskóra musi być regularnie czyszczona i kondycjonowana, aby zachować swój wygląd i żywotność. Jest kilka kluczowych kwestii, o których należy pamiętać podczas pielęgnacji ekoskóry.

  1. Ważne jest, aby unikać stosowania żrących chemikaliów lub ściernych środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić materiał. Zamiast tego na początku spróbuj usunąć zabrudzenia przy użyciu wody i szmatki bawełnianej.
  2. Unikaj mocnego przecierania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie materiału.
  3. Podczas czyszczenia skup się na obszarach szczególnie zabrudzonych lub podatnych na zużycie.
  4. Na koniec pamiętaj o regularnym pielęgnowaniu ekoskóry – przynajmniej raz na dwa miesiące – aby zachować jej elastyczność i zapobiec pękaniu.

Czy skóra ekologiczna jest trwała?

Odpowiedź zależy od konkretnego rodzaju ekoskóry, o której mowa. Ogólnie rzecz biorąc, ekoskóry mogą być tak samo trwałe jak skóry konwencjonalne. Należy jednak pamiętać, że żadna skóra nie jest całkowicie niezniszczalna. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji ekoskóra może służyć przez długie lata

Czy ekoskóra się rozciąga?

Ogólnie rzecz biorąc, ekoskóra jest mniej podatna na rozciąganie niż skóra naturalna. Dzieje się tak dlatego, że tradycyjna skóra jest poddawana obróbce chemicznej, która czyni ją bardziej elastyczną.

W rezultacie ekoskóra jest sztywniejsza i mniej elastyczna niż tradycyjna. Warto o tym pamiętać przykładowo podczas prób rozciągania obuwia. Materiał ten jest mnie podatny na rozciąganie, przez co łatwiej doprowadzić do pęknięcia.

Czy ekoskóra jest naprawdę ekologiczna?

Poszukiwanie zrównoważonych materiałów doprowadziło do opracowania ekoskóry, materiału wykonanego z surowców recyklingowych i roślinnych. Jednak niektórzy eksperci wyrazili obawy dotyczące ekologicznego wpływu ekoskóry.

Podejście proekologiczne powinno rozważać obie strony medalu ekoskóry. Skóra naturalna często pozyskiwana jest jako produkt uboczny uboju zwierząt hodowlanych na cele pozyskania mięsa. W takim przypadku ekoskóra produkowana z plastiku czy syntetycznych materiałów wygląda co najmniej blado jeśli chodzi o ekologię. Naturalny materiał jest bezpieczny dla skóry, a jego biodegradacja trwa znacznie krócej.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku hodowli zwierząt wyłącznie na cele pozyskanie futra. Tutaj rzeczywiście w grę mogą wchodzić względy etyczne, przeważając na korzyść ekoskóry. Oczywiście najlepszą opcją byłoby korzystanie z surowców roślinnych, jednak ich cena oraz dostępność aktualnie nie należy do najatrakcyjniejszych.

Skaj a ekoskóra

Ekoskóra odnosi się do ogółu materiał imitujących naturalną skórę. Skaj jest jednym z opisanych wcześniej rodzajów skóry ekologicznej wykonanej z polichlorku winylu (PVC). Popularność tego materiału wynika głównie z niskiej ceny. Niestety właściwości tego materiał w porównaniu z naturalną skórą bądź innymi ekologicznymi wersjami nie należą do zachwycających.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.