BeStyleIkony mody i styluKatarzyna Butowtt: rodzina, wiek, reklamy i filmy

Katarzyna Butowtt: rodzina, wiek, reklamy i filmy

Katarzyna Butowtt to jedna z pierwszych polskich modelek, której kariera rozkwitła głównie dzięki uczestnictwu w wielu reklamach. I choć kobieta ta – jak na tamte czasy – miała znacznie mniejsze możliwości rozwoju zawodowego niż dzisiejsze modelki, to z pewnością warto dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.

Katarzyna Butowtt: wiek i kariera w modelingu

Katarzyna Butowtt ma aktualnie 65 lat, przyszła na świat w Warszawie w roku 1957. Jej debiut w branży modelingowej miał miejsce bardzo wcześnie, bo w roku 1972. Gdy przyszła modelka miała zaledwie 15 lat, wypatrzył ją na ulicy fotograf, pracujący dla znanej w ówczesnej Polsce projektantki Grażyny Hase. Co ciekawe, to na pozór mało istotne zdarzenie sprawiło, że już wkrótce kariera wtedy jeszcze nastoletniej dziewczyny nabrała rozpędu.

Pani Katarzyna brała udział m.in. w prezentacjach odzieży zaprojektowanej przez Modę Polską, ale też Jerzego Antkowiaka, Ledy, Cory itd. Kilka lat później, bo na przełomie lat 70. i 80. modelka rozpoczęła współpracę z zagranicznymi podmiotami modelingowymi. Ta niezwykła jak na tamte czasy relacja biznesowa zaowocowała wieloma pokazami w Szwajcarii i Paryżu.

Co ciekawe, w stolicy Francji pani Katarzyna brała udział w wielu sesjach zdjęciowych dla znanych marek. Nie wszyscy wiedzą, że modelka otrzymała propozycję kilkusezonowego kontraktu w Paryżu, aczkolwiek zrezygnowała z niego na rzecz powrotu do kraju. W międzyczasie pani Katarzyna wzięła też udział w kilku pokazach odbywających się w Mongolii.

Katarzyna Butowtt: Akademia Dobrego Stylu
Katarzyna Butowtt: Akademia Dobrego Stylu, 24.04.2017 / Zdjęcie: MWMedia.pl

Katarzyna Butowtt: studia, reklama i własna działalnosć

Po powrocie do kraju Katarzyna Butowtt rozpoczęła studia na Wydziale Filozofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po zakończeniu studiów na kierunku psychologii, była już modelka rozpoczęła własną działalność, prowadząc stworzoną przez siebie agencję modelek.

Dzięki tak bogatej aktywności w branży pani Katarzyna stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych, polskich modelek. Co ciekawe, stała się wtedy bardzo popularną aktorką reklamową. Prowadziła też loterię o nazwie Teletombola, której – nawiasem mówiąc – była prawdziwą twarzą. Niektórzy kojarzyli ją z tą rolą nawet wiele lat po zakończeniu programu.

Katarzyna Butowtt: działalność społeczna

Katarzyna Butowtt działa dziś przede wszystkim społecznie. Jest wolontariuszką w Fundacji Dr Clown, której celem jest wsparcie ciężko chorych dzieci poprzez śmiech i zabawę. Między innymi również i ona wciela się w rolę klauna, który pomaga przebrnąć dzieciakom przez ten bardzo trudny etap życia.

Warto też podkreślić, że pomimo już dawno zakończonej kariery, Katarzyna Butowtt nadal (choć okazyjnie) pojawia się na wybiegach. Trzeba jednocześnie przyznać, że po upływie tylu lat nadal zna się ona na swoim fachu.

Katarzyna Butowtt: filmy i kariera aktorska

Katarzyna Butowtt to nie tylko twarz reklamy z lat 90. To również kobieta, która odegrała kilka znaczących ról w polskiej filmografii. Jej kariera aktorska rozpoczęła się w roku 1991 w filmie Przeklęta Ameryka, w którym odegrała słynną rolę Jane. W tym samym roku aktorka wzięła udział w filmie Obywatel Świata, gdzie wcieliła się w rolę swej imienniczki – Kaśki. Rok później, to jest w 1992 roku, Katarzyna Butowtt wcieliła się w rolę dziewczyny Wolfa w filmie Psy. Z kolei w roku 1993 była modelka odegrała rolę żony wiceministra w filmie Uprowadzenie Agaty. Pani Katarzyna wróciła na scenę w roku 2000, kiedy to wzięła udział w filmie Sen o kanapce z żółtym serem.

Katarzyna Butowtt: rodzina i życie prywatne

Katarzyna Butowtt bardzo skutecznie strzeże informacji na temat swojego życia prywatnego. Była modelka i aktorka jest żoną Tomasza Butowtt, który należał do zespołu Czesława Niemena. Para nie doczekała się dzieci. Mimo tego jest to bardzo radosna i szczęśliwa rodzina. Zresztą pani Katarzyna wielokrotnie podkreśla, że jej związek jest najlepszą rzeczą, która ją spotkała. Mało tego! Często mówi o tym, że modeling był dla niej wyłącznie tymczasowym, choć opłacalnym finansowo zajęciem.

Podsumowując, kariera pani Katarzyny to przykład tego, że nie zawsze warto skupiać się tylko na jednej specjalności. Czasem warto odkrywać w swoim życiu inne zainteresowania, które być może zaowocują czymś nowym.

Frances Bean Cobain: Sztuka, bunt i dziedzictwo grunge’u

Frances Bean Cobain, urodzona 18 sierpnia 1992 roku w Los Angeles, to amerykańska artystka wizualna i modelka. Jest jedynym dzieckiem znanego muzyka rockowego Kurta...

Lourdes Leon: młoda celebrytka i ikona mody

Lourdes Leon to imię, które w ostatnich latach zyskało na znaczeniu w świecie mody, sztuki i kultury młodzieżowej. Córka jednej z najbardziej wpływowych postaci...

Grace Jones – ikona popkultury i symbol wolności lat 80.

Grace Jones to niekwestionowana ikona popkultury i mody, której wpływ na współczesne trendy jest niezaprzeczalny. Jej odwaga w eksperymentowaniu ze stylem, muzyką i wizerunkiem...

Filmy z lat 40-tych: 10 niezapomnianych filmów

Lata 40. XX wieku to okres niezwykłego rozwoju i różnorodności w świecie kina. Dekada, która dała nam wiele niezapomnianych filmów, które wciąż zachwycają widzów...

Bianca Jagger: ikona mody, działaczka społeczna i królowa parkietów

Bianca Jagger to nie tylko była żona legendarnego Micka Jaggera, ale także ikona mody lat 70. i 80., działaczka społeczna i postać niezwykle wpływowa...

Linda Evangelista: kariera, choroba i życie prywatne supermodelki lat 90.

Linda Evangelista – jedna z najbardziej wpływowych supermodelek wszech czasów, należąca do tzw. wielkiej piątki lat 90. Muza wybitnych nazwisk w branży, w tym...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj