Minęły już czasy, gdy do teatru trzeba było ubrać się wytwornie, sztywno i elegancko. Dziś obowiązuje w nim mniej oficjalny styl, ale nadal klasyczny, godny „świątyni sztuki”, jaką niewątpliwie jest teatr. Oczywiście nie sposób pójść na sztukę teatralną w lekkich, potarganych jeansach i koktajlowych sukienkach mini. Dlatego warto zapoznać się z niniejszym poradnikiem, który pokrótce określi założenia teatralnego dress code.
Spis treści
Jak się ubrać do teatru w zależności od charakteru sztuki?
Dziś, gdy teatr stał się raczej prawem, a nie przywilejem (choć de facto ceny biletów na rozchwytywane spektakle bywają bardzo wysokie). Erozji uległ zarówno kobiecy, jak i męski sposób ubierania się do teatru. Miejsce to odwiedzić może każda, nawet mało zarabiająca osoba. Z tego też powodu kobiety i mężczyźni nie muszą zakładać rozłożystych, często niewygodnych ubrań (zwłaszcza u pań, jakie obwiązywały w ubiegłych wiekach.
Mimo to warto stosować się do pewnych zasad. Ubiór do teatru jest zależny m.in. od tego, na jaką sztukę się idzie. Dlatego dress code na prostej, rozrywkowej (komediowej) sztuce będzie wyglądał zupełnie inaczej niż w przypadku odegrania dzieła znanego reżysera.
Strój do teatru – damski
1. Trendy i kolorystyka
W przypadku kobiet zasady dotyczące właściwego ubioru do teatru są nieubłagane. Panie mają do wyboru znacznie szerszy zakres ubrań, w związku z czym trudniej wybrać im odpowiednią kreację.
Najważniejsze, aby nie ubierać się zbyt seksownie, gdyż taki ubiór jest zwykle odbierany jako dość nietaktowny. Dekolty i sukienki mini od razu odpadają, i to niezależnie od tego, na jaką sztukę dana kobieta się wybiera.
Jeśli chodzi o kolor, to niewątpliwie warto postawić na klasykę. Takie kolory jak czerń, granat i lekko stonowana zieleń to w przypadku teatru podstawa. Ważne, aby z resztą publiczności tworzyć w miarę jednolitą kolorystycznie całość. Jaskrawa, wyróżniająca się na tle suknia z pewnością nie będzie dobrym wyborem.
2. Słów kilka o materiale
Kolejną kwestią, na którą winna zwrócić uwagę kobieta wybierająca stylizację do teatru, jest materiał, z którego wykonana jest dana kreacja. Nieprzypadkowo teatr jest uważany za królestwo jedwabiu, gdyż delikatne, satynowe i jedwabiste sukienki to idealna odzież na takie okazje.
Bawełna z kolei sprawdzi się podczas mniej oficjalnych i formalnych spektakli. Zaleca się też, aby wykorzystany materiał był w miarę jednolity, gdyż odejście od tego schematu może kojarzyć się z pewną ekstrawagancją, a to w warunkach teatralnych jest już niedopuszczalne.
3. Sukienka do teatru
Każda kobieta, która wybiera się do teatru, powinna zwracać uwagę na długość sukienki. Najlepiej, jeśli sukienka trafia minumum w okolice kolana.
Nie należy zakładać zbyt prowokujących i wydekoltowanych sukni. Lepszym rozwiązaniem jest zachowanie pewnej skromności. Dlatego w teatrze kobiety nie noszą raczej ubrań na ramiączkach. A jeśli już je zakładają, to delikatnie okrywają się szalem. Opcjonalnie można też wybrać żakiet bądź klasyczne bolerko.
4. Alternatywa dla sukienek
Istnieje spora grupa pań, która sukienek zwyczajnie nie lubi. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny, damski garnitur. Można go połączyć z równie klasyczną, białą koszulą.
Jeśli chodzi o dolną część ubioru, to spodnie są jedynym rozwiązaniem, na które może liczyć kobieta. Wizytowa satyna sprawdzi się tu doskonale. Co ważne, pod żadnym pozorem nie należy zakładać jeansów. No, chyba że wybieramy się na sztukę alternatywną. Tam obowiązuje już luźniejszy dress code.
5. Kobiece dodatki
Z jakich dodatków powinna skorzystać kobieta wybierająca się do teatru? Z pewnością nie będą należeć do nich wytworne kapelusze, które jakby nie patrzeć, są utożsamiane głównie z pierwszymi dziesięcioleciami XX wieku. Nakrycie głowy powinno być w miarę skromne i to z praktycznego względu. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której ktoś z dalszych rzędów nie widziałby nic przez bogato zdobiony kapelusz.
W teatrze jak najbardziej sprawdzi się biżuteria. Nie można jednak zapominać, że również i w jej przypadku obowiązuje pewien umiar. Jeśli kobieta decyduje się na piękne, złote kolczyki, to raczej powinna zrezygnować z masywnego naszyjnika. Takie elementy można ze sobą łączyć, ale tylko wtedy, gdy są skromne i stonowane. Ta sama zasada dotyczy torebek, które powinny być w miarę niewielkie.
6. Buty i rajstopy
Buty odgrywają olbrzymią rolę w garderobie kobiety. Niemniej w przypadku wyjścia do teatru, również i na tym polu trzeba znać pewien umiar. Zaleca się na przykład, aby nie nosić bardzo wysokich szpilek. Najlepiej, jeśli wysokość obcasa mieści się w zakresie od 4 do 8 cm.
Oczywiście do teatru można też założyć buty płaskie, w tym zwykłe baleriny. Sandały raczej w teatrze się nie sprawdzą, gdyż odsłaniają palce u stóp. To samo dotyczy zresztą pięt, które także powinny być zakryte.
Jeśli chodzi o rajstopy (tudzież pończochy), to są one obowiązkowym elementem teatralnej garderoby. Trudno sobie w zasadzie wyobrazić sytuację, by elegancka kobieta weszła do teatru z gołymi nogami. To zalecenie dotyczy każdej pory roku, w tym również upalnego lata. Jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, do teatru powinno się ubrać cienkie pończochy o grubości 5 den.
7. Alternatywna sztuka, alternatywny ubiór
Powyższe zasady dotyczyły spektakli klasycznych, których autorami są znani i cenieni reżyserzy. Jeśli w teatrze jest odgrywana sztuka alternatywna, warto postawić na klasyczne, choć eleganckie jeansy i wizytową bluzkę. Można też postawić na klasyczne, czarne czółenka i niewielką torebkę. Stylizację tę można uzupełnić np. naszyjnikiem. Ważne, aby był on dość niezobowiązujący.
Stylizacja do teatru dla mężczyzny
1. Garnitur, smoking i frak
W przypadku wyboru stroju odpowiedniego na spektakl teatralny mężczyźni — delikatnie mówiąc — mają dużo łatwiej. Męska, stylizacja to oczywiście klasyczny garnitur.
Smoking sprawdzi się jedynie wtedy, gdy… producent sztuki zasugeruje to w zaproszeniu. Jeśli dopuszcza założenie stroju wieczorowego, to wspomniany smoking (lub frak) będzie jak najbardziej na miejscu. Opcjonalnie można też włożyć garnitur, choć jest on traktowany jako odzież dzienna.
2. Kolorystyka
Męska stylizacja na spektakl teatralny powinna być raczej dość uporządkowana i jednolita. Mile widziana jest przede wszystkim czerń, choć można pokusić się o jej klasyczną, granatową wariację. Kombinację tą warto uzupełnić białą koszulą wizytową. Czasem jednak warto poszukać czegoś innego, w tym np. eleganckiej koszuli w czerni lub czerwieni.
3. Dodatki do stroju mężczyzny
W przypadku mężczyzn zasady teatralnego dress code są znacznie luźniejsze. To samo dotyczy zresztą również dodatków. Do teatru warto wybrać się w krawacie. Muszka może być odebrana jako zbyt elegancka, choć sprawdzi się, jeśli obowiązkowym ubiorem jest stylizacja wieczorowa.
Wracając do kwestii związanych z krawatem, to może być on utrzymany w dość różnorodnym wzornictwie. Sam kolor krawatu ma drugorzędne znaczenie. Niemniej należy unikać zbyt ekstrawaganckich i rzucających się w oczy kompozycji kolorystycznych.
Kolejnym dodatkiem do męskiego, teatralnego dress code jest oczywiście zegarek, który jednak powinien być osadzony na specjalnej bransolecie. Jeśli w skład ubioru mężczyzny wchodzi pasek, to jego kolorystyka winna być dopasowana do barwy obuwia.
4. Sztuka alternatywna — co warto wybrać?
Strój męski w przypadku spektaklu sztuki alternatywnej będzie (tak jak u kobiet) znacznie luźniejszy. Mężczyźni mogą ubrać jeansy lub chinosy, dobierając do nich wizytową, białą koszulę.
Opcjonalnym rozwiązaniem będzie też bawełniana bluzka z długim rękawem. Na górę warto założyć klasyczną marynarkę, która wyraża szacunek do miejsca, w którym odbywa się spektakl.
W razie potrzeby można też założyć surdut, który — nawiasem mówiąc — jest bardzo popularny głównie wśród młodych ludzi. Starsi mężczyźni mogą założyć na jasną koszulę sweter, który będzie się z nią świetnie komponował.
5. Niecodzienne stylizacje
A jeśli mężczyzna — mimo tego, że jest w teatrze — nadal chce się wyróżniać w tłumie, powinien założyć zdobioną marynarkę. Hitem ostatnich sezonów są jej wariacje z naszywkami i haftem, które prezentują się wyjątkowo i niepowtarzalnie.
Nie jest to jednak strój, który w powszechnych kanonach jest traktowany jako wieczorowy lub bardzo elegancki. Bądź co bądź, mowa tu przecież o sztuce alternatywnej.
Ubiór młodzieży, czyli co powinni założyć do teatru młodzi ludzie?
Co do zasady ubiór młodzieżowy „do teatru” znacząco nie różni się od tego, co ubierają na tak niezwykłą okazję kobiety i mężczyźni. Pomijając wycieczki klasowe, w trakcie których większość młodych ludzi przychodzi do teatru w rozerwanych jeansach, młodzież również jest zobowiązana do noszenia w miarę skromnych, stonowanych kreacji.
Jak powinna ubrać się do teatru nastolatka?
Młode dziewczyny nie powinny znacząco odbiegać pod względem dress code od swych starszych sióstr i matek. Najlepiej postawić na typową sukienkę w pastelowym, czarnym, lub granatowym kolorze. Świetnym rozwiązaniem są np. plisowane spódnice, a także — zwłaszcza w przypadku młodszych dziewczynek — gustowny sweterek. Warto połączyć go z białą koszulką w taki sposób, aby wystawał spod niego kołnierzyk.
Bluzka dla nastolatki powinna być przede wszystkim jednolita kolorystycznie i dopasowana do charakteru sztuki. Jeśli dziewczyna nie lubi sukienek, warto przekonać ją do założenia spodni na kant.
Opcjonalnie można też postawić na jeansy, ale tutaj trzeba zachować odpowiednie zasady. Jeansowa stylizacja powinna być granatowa lub czarna. A jeśli nastolatka lubi się elegancko ubierać, to powinna wybrać dziewczęcą marynarkę z bawełnianej dzianiny.
Jak powinien ubrać się do teatru nastolatek?
Co do chłopców teatralny dress code nie przewiduje raczej żadnych odejść od normy. U „świeżo upieczonych nastolatków” można co prawda postawić na kombinację sweterka i białej koszuli, ale z biegiem lat powinni zastąpić to połączenie klasyczna, czarna marynarka.
Tak jak w przypadku mężczyzn, tak również i nastolatkowie mogą wybrać czarną lub czerwoną koszulę, krawat lub muszkę (na specjalne okazje). Jeans raczej nie wchodzi tutaj w grę (pomijając sztukę alternatywną). Jakiekolwiek luźne koszule i spodnie, a także krzykliwy, młodzieżowy strój, jest tu nie na miejscu. I to niezależnie od tego, czy wyjście do teatru odbywa się w porze zajęć szkolnych, czy też po ich zakończeniu.
Zastanawiam się czy autorka byla ostatnio w teatrze, ludie ubieraja się bardzo swobodnie