Jak pielęgnować włosy, by były piękne i zdrowe? Jakie kosmetyki wybierać, a których unikać? Dlaczego tak ważny jest odpowiedni szampon? Czy zawsze należy wybierać to, co naturalne, czy może są jakieś wyjątki? Odpowiadamy na te oraz inne pytania. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak należy dbać o włosy.
Artykuł sponsorowanySpis treści
Czy tylko naturalne składniki w kosmetykach do włosów zasługują na Twoją uwagę?
Staraj się używać kosmetyków z naturalnym składem. Silikony przyczepiają się do włosa oraz mogą tworzyć powłokę na skórze, co niekorzystnie wpłynie na jej kondycję. Są natomiast dość dobrym zabezpieczeniem włosów przed szkodliwymi warunkami oraz pięknie nabłyszczają. Można je zatem stosować, ale z rozwagą i dobrze zrobić sobie czasem od nich swoisty detoks. Podobne działanie mają oleje i olejki, natomiast podczas ich wyboru warto kierować się ich właściwościami oraz tym, jakie mamy włosy. Np. olej rycynowy (który w zasadzie olejem jest tylko z nazwy, ponieważ go przypomina) może wysuszać skórę głowy. Efektem ubocznym stosowania oleju kokosowego jest natomiast nadmierne puszenie się włosów, zatem nie jest on wskazany dla loków i fal. Dobrym produktem może okazać się olejek z migdałów, który nie jest zbyt ciężki, za to pięknie nabłyszcza włosy, dzięki czemu wyglądają one na zdrowe. Zamiast olejków oraz jedwabiu (czyli silikonów w czystej postaci), możesz zastosować również serum do włosów. Takie serum może okazać się lżejsze od olejku, może również łączyć w swoim składzie składniki pochodzenia naturalnego z silikonami.
Masaż z wcierką do włosów
Wcierki do włosów przydadzą Ci się szczególnie, jeżeli borykasz się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Z racji tego, że są one stosowane na skalp (czyli na skórę głowy), mogą wpływać pozytywnie na jego strukturę. Pomaga to w eliminacji łupieżu, który często jest objawem suchości. Mamy wcierki na bazie wody oraz oleju. Te drugie będą raczej przeznaczone dla włosów suchych i – właśnie – suchej skóry głowy. Nie należy stosować ich zbyt często, ponieważ włosy mogą stać się przetłuszczone. Wcierki na bazie wody możemy natomiast stosować praktycznie po każdym myciu głowy. Dobrze jest wykonywać podczas aplikacji masaż skalpu kolistymi ruchami palców. Wpływa to pozytywnie na ukrwienie skóry i powstawanie nowych włosów.
A szampon? Jaki wybrać?
Staraj się wybierać jak najbardziej delikatne szampony do mycia swoich włosów. Zbyt silne detergenty wysuszają nie tylko je, ale również skórę głowy, co może powodować suchy łupież oraz nieprzyjemne swędzenie, a także wtórnie łojotok, gdyż zaczyna się ona bronić. Czasem jednak zastosowanie zastosowanie szamponu z Sodium Laureth Sulfate lub podobną, równie silną substancją myjącą może okazać się potrzebne, np. po olejowaniu włosów lub zastosowaniu dużej ilości stylizatorów. Dobrym sposobem na stosowanie silniejszych szamponów jest mycie nimi głowy raz na jakiś czas, żeby dogłębniej ją oczyścić. Na co dzień staraj się jednak stosować szampony z łagodniejszymi składnikami myjącymi, np. Coco Glucosoide.
Odżywka jest bardzo ważna
Po umyciu włosów szamponem i spłukaniu go, koniecznie zastosuj odżywkę. Oczywiście warto, aby również ona posiadała dobry skład. Na pewno unikaj w każdego rodzaju kosmetykach denaturatu (Alcohol Denat), który bardzo mocno wysusza i w związku z tym może zapoczątkować problemy, których przecież nie chcemy. Możesz jednak co jakiś czas odstawiać na krótko odżywkę i zamiast niej zastosować po myciu np. trochę większą ilość olejku naturalnego (koniecznie sprawdź jego skład, ponieważ czasem jest to mieszanina różnych substancji ze sztucznymi składnikami włącznie). W odżywkach bardzo często znajdują się silikony. Raz na kilka myć nakładaj na włosy maskę. Pamiętaj jednak, żeby nie dotykała ona skóry głowy, ponieważ zawarta w niej parafina może ją okleić i również spowodować łupież.