Ludzkie uzębienie składa się z wielu, różnorodnych zębów. Jednak szczególną popularnością cieszą się ósemki, które popularnie zwane są jako zęby mądrości. Skąd wzięła się ich nazwa? Czy ich brak jest problemem i sytuacją, która wymaga specjalistycznej diagnostyki? Jak wygląd wyrywanie ósemki? Poznajemy odpowiedzi na te, i wiele innych pytań. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Artykuł sponsorowanySpis treści
Ząb mądrości i jego krótka charakterystyka
Ząb mądrości to potoczne określenie trzecich zębów trzonowych. Ósemki zlokalizowane są na samym końcu szczęki i żuchwy. Co ważne, zęby mądrości pojawiają się jedynie w uzębieniu osób dorosłych- nie rosną u dzieci jako zęby mleczne. Zęby mądrości uważane są za narządy szczątkowe. Ze względu na trudny dostęp dla szczoteczki, jak również zaleganie pokarmu, ósemki to zęby, które są najbardziej narażone na próchnicę i inne choroby jamy ustnej.
Ząb mądrości i jego nazwa
Bardzo wiele osób zastanawia się, skąd ósemki nazywane są zębami mądrości. Okazuje się, że trzecie zęby trzonowe bądź ich brak, mają nie wiele wspólnego z inteligencją. Ich nazwa bierze się z faktu, że zazwyczaj wyrzynają się w czasie, w którym wkraczamy w okres dorosłości. W związku z tym, że w porównaniu do innych zębów ósemki wychodzą o wiele później, zakłada się, że człowiek posiada już pewną życiową mądrość, stąd właśnie ich nazwa.
Brak zębów mądrości – czy to powód do zmartwienia?
Okres, w którym zęby mądrości zaczynają się wyżynać, jest bardzo zróżnicowany. Najczęściej jednak przypada pomiędzy 17 a 21 rokiem życia. Co jednak ciekawe, u niektórych osób ósemki pojawią się nawet przed 40 rokiem życia. Jeśli więc obawiamy się, że w naszym uzębieniu wciąż nie pojawił się ani jeden ząb mądrości, nie ma powodu do obaw.
Może się również zdarzyć, że zęby mądrości w ogóle się nie pojawią. Badania naukowe wskazują, że takie sytuacje mają miejsce aż u 35% osób. To kiedy trzecie zęby trzonowe pojawiają się w szczęce czy żuchwie, nie podlega pod żadną regułę. Dodatkowo ósemki nie zawsze wychodzą pod prawidłowym kątem, nie zawsze wyrzynają się w całości. Co ważne, z całą pewnością nie przegapimy momentu wyrzynania się ósemek- takiemu zjawisku towarzyszy dość silny ból.
Jak wygląda wyrywanie 8?
Wyrywanie 8 owiane jest bogatymi opowieściami na temat bólu, jak również złożonością przeprowadzanego zabiegu.
W związku z tym, że ósemki bardzo często wystają poza linię pozostałych zębów, jak również biorą mały udział w rozdrabnianiu pokarmów, w dawnych, nieaktualnych przekonaniach panujących wśród lekarzy stomatologów uważano, że ósemki zawsze powinny być usuwane. W dzisiejszych czasach odchodzi się od stosowania takich praktyk, a ósemki traktowane są jako dodatkowe, naturalne uzębienie, a nie jako źródło problemów w jamie ustnej.
Jak wygląda wyrywanie 8? W pierwszej kolejności chirurg nacina dziąsło. Po tej czynności specjalista odsłania kość przy użyciu specjalnych wierteł, by usunąć zęba. Po usunięciu następuje zaszycie powstałej rany. Cały zabieg przeprowadzany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego- nie ma konieczności wprowadzania pacjenta w stan całkowitej narkozy. W związku z tym, że dziąsło w okolicy zęba jest mocno znieczulone, wyrwanie 8 nie jest bolesnym i traumatycznym przeżyciem.
Po okresie 3-4 dni od momentu, kiedy ząb mądrości został wyrwany, dochodzi się do pełnej sprawności. W niektórych przypadkach rekonwalescencja może trwać tydzień. Czas uzależniony jest od tego, jak ząb mądrości był ułożony, do jakiego etapu się wyrzynał.