BeStyleLifestyleWstydliwy problem - nadmierna potliwość. Jak sobie z tym poradzić?

Wstydliwy problem – nadmierna potliwość. Jak sobie z tym poradzić?

Pocenie się jest naturalną czynnością fizjologiczną związaną z termoregulacją. Aby ograniczać nieprzyjemny zapach potu należy dbać o regularną higienę, podmywanie się w ciągu dnia, czy używanie antyperspirantów. Nie zawsze jednak to wystarcza. Jak można radzić sobie z nadmierną potliwością?

Artykuł sponsorowany

Z czym związana jest nadpotliwość? 

Nadmierne wydzielanie potu związane jest z wysoką temperaturą otoczenia, stanem chorobowym, emocjami albo wysiłkiem fizycznym. Wyłączając podłoże chorobowe, infekcyjne, gdzie nadpotliwość związana jest z gorączką i walką organizmu z infekcją i jest w tym momencie pożądana, z innymi rodzajami nadpotliwości należy walczyć.

Po pierwsze można próbować ograniczać sytuacje stresowe. Jednak jak wiadomo stresu nie można całkowicie wyeliminować, a gdy na każdą sytuację stresową reaguje się poceniem i np. widocznymi, nieestetycznymi podkowami pod pachami albo mokrymi dłońmi, to robi się problem. Nie można przecież zamknąć się w domu i unikać kontaktów społecznych z tego powodu. Z problemem nadmiernej potliwości można próbować sobie radzić. Jeżeli jest to problem natury psychologicznej, to być może pomoże wizyta u psychoterapeuty albo psychologa. Oczywiście z nadpotliwością można walczyć różnymi naturalnymi sposobami.            

Jak walczyć z nadpotliwością naturalnymi sposobami?  

Warto wiedzieć, że kobiety mają naturalnie grejpfrutowy albo cebulowy zapach potu. Z kolei u mężczyzn zapach potu przypomina gnijący ser. W związku z tym w jednym i drugim przypadku nie jest dobrze. Zachowywanie codziennej higieny pozwala ograniczać nadmierne wydzielanie potu.

Nie zawsze antyperspirant jest wystarczająco skuteczny. Jeśli mimo jego stosowania problem potliwości nadal występuje, to można sięgnąć po bloker, który wnika głębiej w gruczoły potowe i blokuje wydzielanie potu. Pytanie jednak brzmi: czy takie preparaty zawierające duże stężenie soli aluminiowej są bezpieczne? Otóż nie do końca. Pocenie jest naturalną czynnością, zatem nie można jej całkowicie blokować. Wraz z potem usuwane są toksyny, zatem pocenie się poza regulacją temperatury ciała generalnie jest potrzebne. Na pewno bezpieczniejsze są antyperspiranty, które jedynie neutralizują nieprzyjemny zapach, ale nie blokują samego pocenia się. Bloker można stosować 3 dni z rzędu wieczorem, natomiast później jedynie raz w tygodniu. Lepiej jednak nie stosować blokerów przez cały czas, bo może to doprowadzić do powstania stanu zapalnego w skórze, w związku z tym że szkodliwe substancje w danym miejscu nie są usuwane wraz z potem. Z naturalnych sposobów można wybrać jeszcze napary z ziół, którymi w razie potrzeby można przetrzeć skórę. Może być to napar z szałwii, rumianku, rozmarynu czy skrzypu polnego.   

Inne sposoby walki z nadpotliwością 

Można jeszcze w inny sposób zwalczać nadmierne pocenie. Dobrze sprawdza się botoks na gruczoły potowe. Oczywiście wstrzykuje się go w miejscu, gdzie powstają intensywne plamy. Można również zdecydować się na laseroterapię. Obydwa zabiegi wykazują sporą skuteczność, ale również należą do kosztownych. Dzięki nim swędzenie i podrażnienie w miejscu nadmiernej potliwości nie będzie występować. Warto zamienić dietę na bardziej zbilansowaną. Warto wyeliminować wszystkie produkty przetworzone zawierające cukry proste czy tłuszcze utwardzone. Należy ograniczyć też ilość ostrych przypraw, a także czosnku czy cebuli w diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj