Odpowiednia pielęgnacja włosów sprawi, że będą pięknie się prezentować. Jednak trzeba pamiętać, jak ważne jest dobranie właściwych kosmetyków. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów niskoporowatych. Warto skorzystać z naszych rad.
Artykuł sponsorowanySpis treści
Włosy niskoporowate – poznajcie charakterystykę
Można powiedzieć, że każdy, kto ma włosy niskoporowate, ma naprawdę duże szczęście. Są one z natury piękne, błyszczące, podniesione u nasady, a do tego nie puszą się. Z drugiej strony są dosyć oporne na stylizację. Bez odpowiednich kosmetyków trudno będzie utrzymać wyprostowane włosy czy loki. Pamiętajcie, że takie włosy są stosunkowo ciężkie, zatem rzeczywiście ich podkręcanie wymaga większej cierpliwości. Możecie nawet używać przez dłuższy czas prostownicy czy lokówki, a przy tym nie obawiać się o strukturę włosów.
Jednak, aby móc cały czas cieszyć się pięknymi włosami, trzeba poznać zasadę pielęgnacji. Zacznijmy może od tego, czego włosy nieporowate nie lubią. Przede wszystkim nie należy ich przeciążać, stosując odżywki na bazie dużej ilości protein. Nie można też stosować kosmetyków, które w swoim składzie mają SLS czy SLES, natomiast bardzo dobrze sprawdzają się szampony micelarne czy też z enzymami. Wzmacniają one strukturę włosów i sprawiają, iż stylizacja jest nieco łatwiejsza. Należy stosować odżywki oraz maski, które w swoim składzie mają emolienty. Jeżeli Wasze włosy nie wymagają częstego mycia, to lepiej tego nie robić. Wystarczy myć włosy 2 razy w tygodniu. Do ich odświeżenia możecie zastosować suchy szampon, który również delikatnie podniesie je u nasady.
Olejowanie włosów niskoporowatych – czy jest konieczne?
Włosy niskoporowate również wymagają olejowania. Najlepiej wybierać oleje roślinne o małych cząsteczkach. Świetnie sprawdzą się takie, które mają w swoim składzie dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Dzięki temu doskonale wnikają do wnętrza włosa, a także pielęgnują go na całej długości. Przypominamy także, aby dobrze nawilżać końcówki. O ile olejowanie można wykonać raz w tygodniu, tak odrobinę olejku na końcówki należy nakładać codziennie.
Jakie więc oleje sprawdzają się najlepiej? Oczywiście olej rycynowy, olej z pestek granatu, palmowy czy kokosowy, ale skuteczne są też masła. Jednak masła należy nieco rozgrzewać, np. w kąpieli wodnej. Dzięki temu przybierają płynną konsystencję, a to oznacza, że jeszcze lepiej wnikają w strukturę włosów. Przypominamy, że nie należy nakładać takich kosmetyków u nasady, gdyż może to powodować przetłuszczanie się.
Oczyszczanie skóry głowy także się liczy
Choć włosy niskoporowate wydają się najprostsze w pielęgnacji, to jednak trzeba bardzo starannie dobierać kosmetyki, tak aby ich nie przeciążyć. Raz w tygodniu najlepiej wykonać dodatkowo trychologiczny peeling, który usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka ze skóry głowy. Dzięki niemu można też pozbyć się nadmiaru sebum, a przy tym oczyścić skórę głowy z resztek kosmetyków, które zalegają np. w złogach łoju. Regularne wykonywanie peelingu przyspiesza też procesy regeneracyjne oraz wspomaga normalizację sebum. Skóra staje się głęboko oczyszczona, a włosy jeszcze rzadziej się przetłuszczają.
Włosy niskoporowate można farbować czy też rozjaśniać, ale po koloryzacji trzeba stosować kosmetyki nawilżające oraz regenerujące. Dzięki temu nawet włosy poddawane częstym zabiegom fryzjerskim będą piękne.