Olej arganowy – działanie i zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów

olej arganowy na włosy i skórę

Olej arganowy to prawdziwa, w pełni naturalna kopalnia kwasów jedno i wielonasyconych, witaminy E, karotenoidów, polifenoli, fitosteroli i wielu innych, cennych składników odżywczych, które skutecznie poprawiają kondycję skóry i włosów. Poznaj niezwykłe właściwości oleju arganowego i dowiedz się, w jaki sposób z niego korzystać.

Artykuł sponsorowany

Olej arganowy – płynne złoto Maroka

Olej arganowy pozyskiwany jest z nasion arganowca czyli gatunku drzewa monotypowego rodzaju Argania z rodziny sączyńcowatych. W 1998 roku drzewa arganowe, zaliczane do gatunku cierniowych, wiecznie zielonych roślin, wpisane zostały na listę chronionej biosfery UNESCO. Dla mieszkańców Maroka stanowią one zarówno cenne źródło drzewa opałowego, jak i pożywienia. Czy zatem olej arganowy jest jadalny? Tak, ale wyłącznie ten pozyskiwany metodą tradycyjną. Do celów kosmetycznych wykorzystywany jest olej arganowy wydobywany metodą przemysłowego tłoczenia na zimno lub ekstrakcji.

Właściwości olejku arganowego

Jak wspominaliśmy na wstępie, olej arganowy stanowi cenne źródło składników odżywczych i antyoksydacyjnych, w tym:

  • Nienasyconych kwasów tłuszczowych (takich jak oleinowy i linolowy, wolne kwasy tłuszczowe) – pozytywnie wpływają one zarówno na kondycję włosów, jak i skóry głowy,
  • Witaminy E – przyczynia się do poprawy elastyczności skóry oraz podniesienia poziomu jej nawilżenia,
  • Antyoksydantów (takich jak karotenoidy, polifenole i fitosterole) – chronią one skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i promieniowaniem słonecznym.

Olej arganowy do twarzy…

No dobrze ale jak stosować olej arganowy do twarzy? W pierwszej kolejności zmyj makijaż i dokładnie umyj skórę twarzy. Następnie przetrzyj ją tonikiem i nałóż na wybrane partie twarzy (lub na całą buzię) kilka kropel olejku arganowego. Wetrzyj go okrężnymi ruchami i… gotowe!

…i na włosy

Olejowanie włosów olejkiem arganowym to niezwykle prosty i szybki sposób na uzyskanie natychmiastowego efektu zmiękczenia. Do ulubionej maski lub odżywki dodaj kilka kropel olejku. Nałóż mieszankę na wilgotne włosy i zawiń kosmyki w ręcznik/czepek. Po upływie 15 minut dokładnie spłucz.

Pamiętaj, że olej arganowy wspaniale sprawdzi się także w roli kosmetyku pod oczy, na suche skórki (np. przy paznokciach, łokciach, na stopach), do brwi i rzęs (działa wzmacniająco) lub na spierzchnięte wargi.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.