Normcore jest skrajnym przeciwieństwem high-fashion – po prostu chodzi o to by czuć się komfortowo we własnej skórze, bez usilnego wyróżniania się z tłumu. W ostatnich latach trend na tyle silnie się rozwinął, że ubiór uważany wcześniej za pozbawiony jakiegokolwiek charakteru został uznany za odrębny styl. Czym jest normcore? Poznaj charakterystykę mody w stylu przeciętniaka.
Spis treści
Normcore – co to za styl?
Normcore to trend w modzie, który często jest określany jako „normalny” lub „przyziemny” styl. Termin normcore został zapoczątkowany przez specjalistów z K-Hole będący połączeniem dwóch angielskich słów „normal” oraz „hardcore” co w potocznym tłumaczeniu oznacza ekstremalnie przeciętny.
Według Lidewij Edelkoort – holenderskiej trend forecasterki – moda, która dawniej napędzała zmiany społeczno-kulturowe obecnie ignoruje użyteczność. Odpowiedzią na ten trend jest właśnie styl normcore, które stawia na wygodę oraz funkcjonalność.
Styl normcore jest postrzegany jako reakcja przeciwko wyszukanym trendom świata mody stanowiąc skrajne przeciwieństwo mody high-fashion. Charakteryzuje się zwyczajnymi elementami odzieży, takimi jak dżinsy, swetry i t-shirty. Reprezentuje odejście od krzykliwej, szukającej uwagi mody na rzecz bardziej stonowanej estetyki.
Moda w stylu normcore – czym się charakteryzuje?
Normcore to stosunkowo nowy trend w modzie, który charakteryzuje się prostymi ubraniami. W przeciwieństwie do innych stylów, nie ma tu miejsca na rzeczy z rzucającym się w oczy logo marki lub krzykliwe detale. Zamiast tego, normcore skupia się na no-name’owych ubraniach o prostej sylwetce.
Fenomenem jest, że ten brak stylu rozwinął się do miana jednego ze stylów ubierania. Dla wielu ludzi, normcore jest jak złapanie oddechu od ciągłej potrzeby nadążania za najnowszymi trendami w modzie. Charakterystyka normcore często porównywana jest do klasycznej stylówki z lat 90. oraz postaci z serialu „Beverly Hills, 90210”.
Ubrania w stylu normcore
Ubieranie się w stylu normcore to przede wszystkim wygoda i prostota. Kluczowe elementy to dżinsy, rozpinane bluzy, golfy i T-shirty w neutralnych kolorach. Charakterystyczne w tym stylu są również oversize’owe ubrania. Jeżeli chodzi o buty, to postaw na trampki lub sneakersy.
Normcore’owcy nie mają oporów przed kupowaniem ubrań z supermarketu, gdzie odzież leży pomiędzy regałami z pieczywem, a żywnością konserwową. I co najważniejsze zakupy to dla nich czynność okazjonalna – kiedy czarny t-shirt się zużyje, bez zbędnego namysłu uzupełniają braki o podobny model. Marki odzieżowe, takie jak H&M i Uniqlo, są świetnym źródłem dla normcore’owych stylizacji.
Przykłady ikon w stylu Normcore
W świecie mody zawsze pojawiają się nowe trendy. Ale co zrobić, jeśli nie jesteś zainteresowany gonieniem za najnowszym nowinkami? To właśnie tutaj pojawia się normcore. To trend, który charakteryzuje się prostymi ubraniami bez żadnych krzykliwych detali.
Steve Jobs
W świecie, w którym każdy stara się być inny, Steve Jobs był uosobieniem prostego stylu. Codziennie nosił czarny golf, niebieskie dżinsy i sportowe buty, a jego uniform stał się istotną częścią jego marki. Jednak Jobs nie zadowolił się byle jakimi butami – wybrał New Balance, ponieważ były praktyczne i wygodne, a do tego uwielbiał ich wygląd.
W erze ostentacyjnej mody, prosty styl Jobsa był dowodem na to, że nie trzeba wyróżniać się ubiorem, aby odnieść sukces – wystarczy być sobą. A dla Jobsa bycie sobą oznaczało ubieranie tego co praktyczne i zwyczajne.
Mark Zuckerberg
Założyciela Facebooka często widuje się w prostym szarym t-shircie i dżinsach, a nawet znany jest z noszenia tego samego stroju przez wiele dni z rzędu. Niektórzy uważają jego podejście do mody za nudne i przeciętne, wielu jednak docenia prostotę i funkcjonalność.
Zuckerberg jest miliarderem, który sam się dorobił i zmienił sposób, w jaki świat się komunikuje. Jasne jest, że nie czuje potrzeby udowadniania czegokolwiek poprzez swój ubiór. Z początkiem ery influencerów w mediach społecznościowych wyróżnienie się – przykładowo ubiorem – oznaczało większe zainteresowanie i zasięgi. Dziś coraz więcej znanych postaci pokazuje nie tylko modne kreacje, ale również znane porównania w stylu Instagram kontra rzeczywistość, które w sporej części dotyczą właśnie stylu normcore.
to zdecydowanie mój styl jak nie wychodzę nigdzie z domu