BeStyleLifestyleJak zostać modelką i od czego zacząć?

Jak zostać modelką i od czego zacząć?

Zastanawiasz się, jak zostać modelką? Proces ten może być zniechęcający, ale mając na uwadze odpowiednie wskazówki i wymagania, dowiesz się czy rzeczywiście jest to zawód dla Ciebie. W artykule obalimy wiele mitów związanych z modelingiem oraz opiszemy dlaczego pewne wymagania są tak ważne. Sprawdź jak rozpocząć karierę i zostać profesjonalną modelką.

Jaką modelką chcesz zostać?

Modeling przybiera różne formy. Na stracie ważne jest określenie swoich mocnych i słabych stron, a następnie wybrać odpowiedni rodzaj. Zasadniczo wyróżnia się dwa typu modelingu – wybiegowy oraz fotomodeling.

  • Modeling wybiegowy: służy do prezentacji kolekcji projektantów odzieży. Modelki wybiegowe zazwyczaj pracują na pokazach domów mody.
  • Fotomodeling: inaczej modeling komercyjny, forma używana do reklamowania produktów lub usług. Modelki komercyjne zazwyczaj pracują w przygotowaniu reklama telewizyjnych, bilboardów, materiałów prasowych oraz internetowych.
  • Modeling części ciała: forma modelowania, która skupia się na określonych częściach ciała, takich jak dłonie, stopy lub nogi. Modelki części ciała zazwyczaj pracują w kampaniach reklamowych i magazynach.

Jak zostać modelką?

Rozpoczęcie kariery modelki tak jak każdego innego zawodu nie jest łatwe i nie przychodzi z dnia na dzień. Wymaga sporej pracy i determinacji, aby zostać odnoszącą sukcesy modelką. Jeśli jednak marzysz o takiej przyszłości poznaj 10 punktów, które mogą Ci wejść na szczyt.

1. Uwierz w siebie

Jedną z najważniejszych cech w modelingu jest wiara w siebie. Aby przekonać innych o swojej wartości, musisz najpierw uwierzyć w siebie. Oznacza to wiarę w swoje umiejętności, nawet jeśli odczuwasz wątpliwości. To również gotowość do podejmowania ryzyka i pełne zaangażowanie w każdy projekt.

W końcu nikt w ciebie nie uwierzy, jeśli najpierw nie uwierzysz w siebie. Jeśli poważnie myślisz o zostaniu modelką, czas zacząć kultywować wiarę w siebie. Z silnym poczuciem wiary w siebie będziesz na dobrej drodze do udanej kariery w modelingu.

2. Ćwicz pozowanie

Pozowanie jest ważną umiejętnością, którą trzeba opanować. Nie tylko pomaga wyeksponować ubrania lub produkty, ale także pomaga stworzyć poczucie równowagi i proporcji. Model, który potrafi pewnie i skutecznie pozować, ma większe szanse na zdobycie pracy. Ćwiczą pozowanie nauczysz się prezentować swoje najlepsze atuty.

3. Bądź sobą

Bycie modelką wymaga, abyś czuł się komfortowo we własnej skórze i emanował pewnością siebie. Ważne jest, aby być sobą i nie próbować naśladować czyjegoś stylu czy manier. To właśnie czyni Cię wyjątkową i wyróżnia spośród innych modelek.

4. Zbuduj portfolio

Portfolio modelki to jej najważniejsze narzędzie. W tej branży portfolio pełni rolę wizytówki – fizycznej reprezentacji zdolności oraz zasięgów. Dobre portfolio pokazuje różnorodność stylizacji i stylów, potwierdzając, że modelka jest wszechstronna i stanie na wysokości każdego zadania. Warto poświęcić czas na zbudowanie silnego portfolio, które może okazać się kluczem do sukcesu.

Choć na początku może się to wydawać zniechęcające, budowanie portfolio nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Można to zrobić na kilka sposobów. Wiele modelek zaczyna od współpracy z lokalnymi fotografami w celu stworzenia podstawowego portfolio. Może to być doskonały sposób na rozpoczęcie kariery, ponieważ pozwala współpracować z różnymi fotografami i zdobywać cenne doświadczenie przed aparatem. Kiedy zbudujesz silne portfolio, możesz zacząć kontaktować się z agencjami.

5. Zgłaszaj się na sesje zdjęciowe

Jako początkująca modelka zawsze szukaj nowych możliwości poszerzania swojego portfolio. Interesuj się branie udziału w wykonywaniu różnorodnych sesji zdjęciowych, od mody, przez artykuły redakcyjne, po produkt. To pozwoli Ci rozwinąć portfolio, nawiązać kontakty w branży oraz oczywiście nabrać doświadczenia.

6. Znajdź agencję

Gdy masz już pomysł na rodzaj modelingu, którym chciałbyś się zajmować to następnym krokiem jest znalezienie agencji, która reprezentuje ten rodzaj modelingu. Zazwyczaj listę agencji można znaleźć w internecie lub w czasopismach. Gdy masz już listę potencjalnych agencji, możesz zacząć badać każdą z nich, aby sprawdzić, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

Po znalezieniu agencji, z którą chcesz współpracować, następnym krokiem jest przesłanie zdjęć. Większość agencji udostępnia formularz zgłoszeniowy online lub możesz wysłać do nich e-mail bezpośrednio. Ważne jest, aby Twoje zdjęcia były wysokiej jakości i wyglądały profesjonalnie. Powinnaś dołączyć zdjęcia, które pokazują Cię z różnych stron.

7. Bądź na bierząco z trendami

W pracy modelki bardzo ważna jest świadomość najnowszych trendów w modzie. Oznacza to więcej niż tylko ogólne wyczucie tego, co jest aktualnie na topie. Aby naprawdę czuć modę, musisz być w stanie przewidzieć, które style będą popularne w nadchodzących miesiącach, a nawet latach.

Wymaga to śledzenia pracy czołowych projektantów, blogów i magazynów modowych oraz uczestniczenia w wydarzeniach branżowych. Pomocna może być również dobra sieć stylistów, wizażystów i innych profesjonalistów z branży, którzy mogą dać wgląd w nadchodzące trendy. Pozostając na szczycie trendów, możesz mieć pewność, że zawsze wyprzedzasz konkurencję przynajmniej o jeden krok.

8. Pokaż się w mediach społecznościowych

W dzisiejszym świecie opartym na mediach społecznościowych ważniejsza niż kiedykolwiek jest aktywna obecność modelek w internecie. Platformy takie jak Instagram i Snapchat zapewniają modelkom nieocenioną okazję do nawiązania kontaktu ze swoimi fanami i budowania własnej marki.

Publikując regularne aktualizacje i angażując z obserwującymi, modelki mogą stworzyć silne relacje z odbiorcami, które ostatecznie doprowadzą do sukcesu w branży. Modeling to reklama, w dobrej reklamie poza piękną twarzą liczy się również rozpoznawalność i zasięgi.

Ponadto media społecznościowe mogą być wykorzystywane jako potężne narzędzie marketingowe, dające modelkom szansę na promocję swojej pracy i pozyskanie nowych klientów. Oczywiste jest, że dla każdej modelki, który chce znaleźć się w tym biznesie, silna obecność w mediach społecznościowych jest niezbędna.

9. Obserwuj swoją konkurencję

Modelka musi być zawsze świadoma swojej konkurencji, aby utrzymać swoją pozycję w branży. Oznacza to nie tylko znajomość pracy innych modeli, ale także śledzenie ich obecności w mediach społecznościowych oraz wszelkich wiadomości i wywiadów, które robią. Ponadto modelka powinna być świadoma wszelkich nowych lub nadchodzących talentów, które mogą stanowić zagrożenie dla jej kariery.

10. Buduj swoją markę i nie poddawaj się

Bardzo ważne jest zbudowanie silnej marki osobistej. Oznacza to strategiczne podejście do wizerunku, który przedstawiasz światu oraz konsekwentne wyświetlanie tego obrazu za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych, osobistej strony internetowej, a nawet wyglądu fizycznego.

Jakie wymagania należy spełniać, aby zostać modelką?

Poniżej znajdziesz listę wymagań do pracy w modelingu. Im więcej z nich spełniasz, tym większe szanse, że uda Ci się zostać modelką. Nie traktuj jednak listy jak wyroczni. Być może posiadasz
zestaw na tyle mocnych cech, że mimo niespełnienia części wymagań obiektyw Cię po prostu pokocha.

1. Odpowiedni wzrost

Wzrost modelki jest ważny w branży modowej, ponieważ projektanci tworzą ubrania z myślą o określonym wyglądzie i proporcjach. Na przykład projektant może chcieć, aby sukienka sięgała tuż nad kolano lub płaszcz sięgał do połowy uda. Jeśli modelka jest za niska lub za wysoka na ubranie, może to zepsuć cały wygląd. Większość domów mody preferuje pracę z modelkami o wzroście 174 – 180 centymetrów. Dla modelów preferowany wzrost wynosi około 182 – 188 centymetrów.

O ile wzrost nie jest regułą to ma bardzo ważne znacznie podczas pracy na wybiegu. Nieco mniej restrykcyjne zasady panują w branży fotomodelingu. Jeśli nie mieścisz się we wzrostowych widełkach nic straconego – a najlepiej udowadniają to niskie modelki, które mimo swego wzrostu osiągnęły sukces.

2. Symetryczna twarz

Kolejnym standardem jest symetryczna twarz. Oznacza to, że lewa strona twarzy odzwierciedla prawą stronę i odwrotnie. Chociaż może się to wydawać drobnym szczegółem, w rzeczywistości jest to dość ważne.

Symetria jest często postrzegana jako oznaka piękna i jako taka może pomóc modelce w zdobyciu upragnionej pracy. Ponadto symetryczną twarz jest również łatwiej sfotografować, ponieważ minimalizuje potrzebę rozległej edycji. W związku z tym symetria jest niezbędną cechą każdej aspirującej modelki.

3. Szczupła talia

Talia modelki to jeden z najważniejszych wymiarów w branży modowej. Modelki z wąską talią są bardziej pożądane niż te z większą talią. Szczupła talia jest postrzegana jako bardziej estetyczna i bardziej podkreślająca figurę. Dodatkowo szczupła talia jest również postrzegana jako oznaka dobrego zdrowia i sprawności.

Preferowane wymiary talii to około 60 centymetrów dla kobiet i 80 centymetrów dla mężczyzn. Jeśli jednak nie spełniasz tego wymogu nie wszystko stracone. Możesz zajmować się fotomodelingiem lub rozwijać karierę jako modelka plus size.

4. Długie nogi

Kolejnym powszechnym wymaganiem są długie nogi. Wymóg ten jest szczególnie ważny w przypadku pracy na wybiegach. Długie nogi są często uważane za kluczowy element eleganckiego wyglądu.

5. Zadbana skóra

Chociaż niedoskonałości skóry można ukryć za pomocą makijażu, nadal będą one widoczne na zbliżeniach w wysokiej rozdzielczości. W rezultacie wiele agencji modelek wymaga, aby ich modelki miały zadbaną skórę.

6. Białe zęby i piękny uśmiech

Zęby modelki mogą wiele powiedzieć o jej ogólnym stanie zdrowia i higienie. Białe zęby i piękny uśmiech mogą pomóc w zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia oraz oczywiście w samej pracy.

7. Zdrowe włosy

Włosy modelki to jeden z jej najważniejszych atutów. Zdrowe, lśniące włosy dają poczucie młodości i witalności, dzięki czemu są niezbędne do wywarcia dobrego wrażenia na potencjalnych zleceniodawcach.

8. Nienaganna postawa ciała

Dobra postawa ciała nie tylko tworzy bardziej estetyczny wygląd, ale także dodaje pewności siebie i autorytetu. Sprawia również, że osoba wygląda na wyższą i szczuplejszą, co jest bardzo pożądane w świecie modelingu. W rezultacie każdy, kto ma nadzieję na osiągnięcie sukcesu w branży, powinien stale pracować nad postawą ciała.

9. Zdolność do chodzenia na wysokim obcasie

Zdolność modelki do chodzenia na wysokich obcasach jest niezwykle ważna. Nie tylko daje im to pewność na wybiegu, ale także sprawia, że ​​stają się bardziej pożądane przez rynek pracy.

Jeśli modelka nie jest w stanie pewnie chodzić na wysokich obcasach, będzie to źle odbijało się na jej karierze. Jednak dzięki praktyce i poświęceniu każdy może nauczyć się pewnie chodzić na wysokich obcasach.

10. Umiejętność pozowania

Różne produkty wymagają różnych rodzajów pozowania, a więc modelka powinna być w tej kwestii dość wszechstronna. Przykładowo podczas promowania kosmetyków musi umiejętnie zaprezentować dany produkt oddając jego charakter. To samo tyczy się pracy na wybiegu.

11. Fotogeniczność

Oznacza to, że modelka powinna posiadać wygląd, który dobrze się fotografuje i że jest w stanie przyjąć odpowiednią pozę, aby pokazać swoje najlepsze cechy. Modeling polega na sprzedaży produktu lub usługi, a jeśli model nie może dobrze wyglądać na zdjęciach, nie będzie w stanie sprzedać produktu. Dlatego fotogeniczność jest niezbędnym wymogiem dla każdego kto chce zaistnieć w branży.

12. Dobrze czuć się w obiektywie

Jako modelka, ważne jest, aby czuć się komfortowo podczas fotografowania. Oznacza to możliwość wykonywania różnych pozycji i ekspresji, pozostając zrelaksowaną i naturalną. Przyzwyczajenie się do obcowania z obiektywem może zająć trochę czasu. Kiedy już znajdziesz swoją wewnętrzną pewność siebie, aparat będzie po prostu narzędziem, które pomoże Ci wyrazić siebie.

13. Umiejętność współpracy

Bycie modelką wymaga czegoś więcej niż tylko odpowiedniego wyglądu. Aby odnieść sukces, musisz mieć pozytywne nastawienie oraz posiadać umiejetność współpracy. W modelingu ważna jest gra zespołowa. Koniec, końców efektem jest wspólna praca modelki, fotografa oraz stylisty.

14. Dobrze czuć się w pełnym makijażu

Modelka musi czuć się komfortowo ze zmianą swojego wyglądu i ufać ludziom, którzy nad tym pracują. Ponadto często musi wysiedzieć nieruchomo przez dłuższy czas podczas stylizacji. Jeśli modelka nie czuje się komfortowo będzie to widoczne na zdjęciach czy wybiegu.

15. Posiadać ważny paszport i być gotowa na podróże

Każda modelka, która decyduje się na karierę międzynarodową musi posiadać ważny paszport. Ponadto musi być gotowa na dalekie podróże. Warto tutaj wspomnieć, że niektóre wyjazdy mogą wiązać się z uzyskaniem wizy. Ponadto należy skonsultować się ze swoją agencją w sprawie wszelkich wymagań dotyczących podróży międzynarodowych.

16. Punktualność i profesjonalizm

Punktualność to ważna cecha profesjonalnej modelki. W modelingu pracuje cały sztab ludzi odpowiedzialnych za rozmaite zadania. Dlatego właśnie modelka musi zawsze przychodzić gotowa do pracy na czas.

17. Dbać o swój wygląd i wizerunek

Dieta, regularne ćwiczenia i zabiegi pielęgnacyjne się nieodłącznym elementem modelingu. Ważne jest również dbanie o swój wizerunek w mediach. Modeling to po części reklama, a reklamodawcy zależy, aby produkty czy usługi promowała osoba o nienagannej opinii społecznej. Pamiętaj, że reprezentujesz siebie i swoją markę, dlatego ważne jest, aby starać się wypaść zawsze jak najlepiej.

Emily Ratajkowski – życie i kariera królowej seksapilu

Emily Ratajkowski to modelka, aktorka i aktywistka, która swoją karierą i stylem życia inspiruje miliony ludzi na całym świecie. Jej droga do sławy była...

Georgina Chapman: moda, film i osobiste triumfy

Georgina Chapman to postać, która z powodzeniem wykreowała swoją ścieżkę w świecie mody, stając się jednocześnie symbolem elegancji i innowacji. Jako współzałożycielka Marchesy, projektantka,...

Sekrety diety modelki – co jedzą i jak wygląda jadłospis?

Na pewno każdy z nas choć raz zadał sobie pytanie, jak modelki utrzymują swoje smukłe sylwetki i promienną cerę. Czy to magiczna pigułka, czy...

Frances Bean Cobain: Sztuka, bunt i dziedzictwo grunge’u

Frances Bean Cobain, urodzona 18 sierpnia 1992 roku w Los Angeles, to amerykańska artystka wizualna i modelka. Jest jedynym dzieckiem znanego muzyka rockowego Kurta...

Lourdes Leon: młoda celebrytka i ikona mody

Lourdes Leon to imię, które w ostatnich latach zyskało na znaczeniu w świecie mody, sztuki i kultury młodzieżowej. Córka jednej z najbardziej wpływowych postaci...

Grace Jones – ikona popkultury i symbol wolności lat 80.

Grace Jones to niekwestionowana ikona popkultury i mody, której wpływ na współczesne trendy jest niezaprzeczalny. Jej odwaga w eksperymentowaniu ze stylem, muzyką i wizerunkiem...

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj