Zabiegi kosmetyczne na włosach są bardzo często wybierane przez kobiety. Zapewniają one pożądany wygląd włosów, a także pozwalają na zmianę fryzury nawet na kilka miesięcy. Jednym z popularnych metod jest prostowanie keratynowe włosów. Zabieg ten oprócz wielu zalet, takich jak między innymi ładny wygląd czy szybka i trwała zmiana fryzury, posiada także wady wśród których należy wymienić znaczne osłabienie włosów. Jak zadbać o strukturę włosa po prostowaniu keratynowym?
Artykuł sponsorowanySpis treści
Odżywienie przede wszystkim
Zabieg prostowania keratynowego polega na poddaniu włosów działaniu wysokiej temperatury, pod wpływem czego nabierają one pożądanego wyglądu. Proces ten powoduje jednak znaczne osłabienie oraz wysuszenie struktury włosa, które od tej pory wymagają znacznej pielęgnacji. Warto pamiętać, żeby w tym celu stosować wyłącznie kosmetyki o sprawdzonym składzie. Wiele preparatów dostępnych w drogeriach czy sklepach zawiera jednak szkodliwe i wysuszające substancje takie jak SLS, EDTA czy parabeny. Po zabiegu prostowania keratynowego nie należy stosować tego rodzaju szamponów oraz odżywek, ponieważ mogą one jeszcze bardziej osłabić kondycję włosów oraz prowadzić do ich wyniszczenia. Z całą pewnością warto więc stosować produkty naturalne z czystym składem, najlepiej opartym na organicznych składnikach. Można również przygotować domową odżywkę do włosów. Bardzo dobry rozwiązaniem może okazać się również preparat, który zawiera kolagen z elastyną, który dodatkowo wzmacnia włosy.
Spinanie, mycie i moczenie
Jednym z najczęściej popełnianych błędów po zabiegu prostowania keratynowego włosów jest poddawanie ich działaniu wody lub wysokiej temperatury. Należy pamiętać, że do kilku dni po wykonaniu zabiegu nie wolno suszyć, myć oraz spinać włosów, które chwilowo są osłabione. Jest to bardzo ważne również dla wyglądu włosów, ponieważ pozwala wchłonąć preparatowi głębiej w strukturę włosa. Przez trzy kolejne dni od prostowania keratynowego warto pozostawić włosy rozpuszczone, na noc można delikatnie odwinąć je do tyłu, najlepiej na plecy aby zapewnić im swobodę. Pozycja ta zapobiega również zagnieceniom oraz odkształceniom struktury włosa. Przed położeniem się spać warto także rozprostować włosy.
Kiedy myć i czesać?
Mycie i czesanie po zabiegu prostowania keratynowego według zaleceń specjalistów można przeprowadzić dopiero około 48 godzin po wizycie w salonie. Warto jednak dodać, że najlepiej jest poczekać nawet do 72 godzin, aby zapewnić włosom trwały wygląd oraz zadbać o ich kondycję. Do pierwszego kontaktu z wodą nie warto stosować odżywek ani szamponów, najlepiej użyć ich dopiero przy kolejnych myciach. Czesanie włosów należy przeprowadzić następnego dnia po zabiegu keratynowym. Do tego celu warto użyć grzebienia lub delikatnej szczotki o niezbyt gęstym włosiu. Jeżeli chodzi o suszenie warto stosować strumień powietrza o niskiej lub średniej temperaturze, który ograniczy wysuszanie ich struktury.
Czy warto zdecydować się na zabieg?
Zalety oraz wady kreatywnego prostowania włosów zarówno zachęcają, jak i zniechęcają do korzystania z zabiegów tego rodzaju. Jedną z podstawowych zalet jest oczywiście ładny, estetyczny wygląd włosa oraz pożądana fryzura, a także ochrona keratynowa włosa. Główną wadą jest jednak osłabienie struktury włosa oraz znaczne wysuszenie, które wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych odżywek oraz potrzebą szczególnej pielęgnacji. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu to jednak kwestia indywidualna, na którą warto zdecydować się po rozważeniu wszystkich zalet i wad.