Jak przygotować się do farbowania włosów w domu?

domowa koloryzacja włosów

Farbowanie włosów może mieć miejsce zarówno w salonie fryzjerskim, jak i w domowych warunkach. Drugie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nie tylko sporo pieniędzy, ale i cennego czasu. Niemniej jednak do domowego farbowania trzeba się odpowiednio przygotować, tak aby uzyskać zadowalające efekty.

Artykuł sponsorowany

Jakie akcesoria będą potrzebne do domowego farbowania włosów?

Farbowanie włosów w domu nie jest trudne, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania – dzięki temu nie tylko uzyskamy pożądane rezultaty, lecz również unikniemy strat, na przykład w postaci poplamionych mebli czy płytek podłogowych. Przed przystąpieniem do pracy należy więc przygotować:

 • rękawiczki ochronne jednorazowe,
 • folię ochronną,
 • odzież jednorazowego użytku.

Farbę na włosy zawsze nakładamy w rękawiczkach, co pozwala uniknąć zabrudzenia skóry dłoni oraz ewentualnych poparzeń. Te ostatnie mogą być wynikiem niestosowania się do zaleceń producenta podczas przygotowywania mieszanki. Folią ochronną możemy natomiast wyłożyć podłogę oraz sprzęty znajdujące się w pobliżu miejsca, w którym będzie aplikować farbę. Jeśli nie dysponujemy jednorazową odzieżą, którą można zutylizować po zabiegu, nałóżmy folię ochronną także na koszulkę. Pamiętajmy, że plamy powstałe z farby do włosów bardzo trudno usunąć, dlatego lepiej zabezpieczyć cenniejsze przedmioty czy własne ubranie.

Jak przygotować włosy do farbowania?

Teoretycznie farbowanie włosów w domu nie wymaga specjalnego przygotowania, niemniej jednak warto wiedzieć, kiedy umyć pasma czy też jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji. Ostatnie mycie włosów przed farbowaniem powinno mieć miejsce około 1-2 dni wcześniej. Nie należy robić tego bezpośrednio przed aplikacją farby ani też od razu po farbowaniu. Przedtem możemy wykonać peeling skóry głowy, pozbywając się tym samym martwego naskórka. Pamiętajmy, aby wybierać wyłącznie peelingi enzymatyczne, które są niezwykle delikatne, a zarazem dobrze radzą sobie ze złuszczeniami. Na tym etapie nie trzeba jeszcze stosować kosmetyków do włosów farbowanych, jeśli koloryzacja ma miejsce po raz pierwszy. Nieprawdą jest natomiast, że włosów nie należy farbować:

 • po opalaniu,
 • w trakcie miesiączki,
 • w ciąży,
 • w czasie karmienia piersią,
 • w trakcie kuracji hormonalnej.

Możemy jednak rozważyć przełożenie zabiegu w przypadku, gdy kondycja pasm pozostawia wiele do życzenia, a odrosty nie są jeszcze bardzo widoczne. Wtedy też warto postawić na dogłębne nawilżenie i odżywienie zarówno włosów, jak i skóry głowy, natomiast po około tygodniu można przejść do farbowania.

Wybór odpowiedniej farby do domowej koloryzacji

Bardzo istotnym aspektem w kontekście domowej koloryzacji jest wybór odpowiedniej farby. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jej barwę, a przede wszystkim o skład. Dobrej jakości produkt nie zawiera:

 • amoniaku,
 • konserwantów,
 • dodatków zapachowych,
 • sztucznych barwników,
 • silikonów.

Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach, pozbawione chemicznych dodatków nie powinny wywołać reakcji uczuleniowej. Warto jednak przeprowadzić prosty test na bazie próbki alergizującej, którą aplikujemy na przykład na nadgarstek. Jeśli w ciągu kilkunastu godzin nie zaobserwujemy reakcji alergicznej w postaci świądu, wysypki czy pieczenia, farbę można zaaplikować na włosy. Próbę uczuleniową warto przeprowadzić zawsze, gdy sięgamy po nowy, wcześniej niestosowany przez nas produkt. 

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.