Moda

Grunge style: co to jest i jak tworzyć kreacje?

Grunge style

Czym jest grunge style? Ciężko to zdefiniować, bo tak właściwie zrodził się on z odrzucenia definicji. W stylu grunge chodzi o bycie sobą, noszenie tego, co się chce – nawet jeśli oznacza to, że wyglądasz, jakby cię to wcale nie obchodziło. Dziś grunge style jest nadal tak samo aktualny jak zawsze, z nastawieniem, które przemawia do każdego, kto nie chce podążać za status quo.

Historia grunge style

Grunge jest jednym ze stylów ubioru wywodzących się z subkultury. Historia wywodzi się ze sceny muzycznej Seattle wczesnych lat 90-tych. Choć gatunek ten wywodził się z wcześniejszych undergroundowych stylów, dopiero w latach 90. grunge style zaczął odnosić mainstreamowy sukces.

Przełom nastąpił wraz z wydaniem w 1991 roku albumu Nirvany Nevermind, który spopularyzował brzmienie grunge i wyprowadził zespół do światowej sławy. Grunge szybko stał się jednym z najpopularniejszych gatunków lat 90., a zespoły takie jak Pearl Jam, Soundgarden i Alice in Chains osiągnęły szeroki sukces. Chociaż era grunge dobiegła końca wraz ze śmiercią Kurta Cobaina i Layne’a Staleya w latach 1994 i 2002, gatunek ten nadal wpływał na muzykę rockową od tamtej pory.

Styl grunge w modzie

Styl grunge powstał na początku lat 90. jako sposób na wyrażenie indywidualności i bunt przeciwko modnym w tamtym czasie stylom preppy. Moda grunge charakteryzuje się dużymi koszulkami, podartymi dżinsami i flanelowymi koszulami w kratę. Towarzyszyły im zazwyczaj masywne buty lub martensy, a czasem także kurtki bomber lub dżinsowe kamizelki. Innym popularnym ubraniem były swetry ze sklepów z używanymi rzeczami w połączeniu z minispódniczkami, a także rajstopami lub legginsami.

Chociaż styl grunge początkowo kojarzył się z grupami muzycznymi, takimi jak Nirvana i Pearl Jam, szybko stał się popularny wśród młodych ludzi, którzy szukali sposobu na wyrażenie własnego, niepowtarzalnego stylu. Od tamtej pory moda grunge przeszła coś w rodzaju odrodzenia, a projektanci tacy jak Marc Jacobs i Alexander Wang włączyli elementy stylu do swoich kolekcji. Choć może już nigdy nie będzie tak popularny, jak w latach 90., to grunge style nadal wywiera silny wpływ na modę.

Podarte spodnie w stylu grunge

Styl grunge – trampki i glany w roli głównej

Oprócz flaneli i podartych dżinsów kolejnym kluczowym elementem stylu grunge były trampki oraz glany. Podczas gdy eleganckie buty były postrzegane jako zbyt eleganckie, trampki były wygodne i praktyczne. W rezultacie marki takie jak Converse, Nike i Adidas stały się popularne wśród fanów grunge.

W ostatnich latach nastąpiło odrodzenie zainteresowania stylem grunge, a wielu projektantów mody wprowadza elementy wyglądu do swoich kolekcji. To, co się nie zmieniło, to preferencja trampek nad eleganckimi butami. Dla wielu osób trampki i glany to wciąż idealny sposób na wyrażenie swojej indywidualności i bunt przeciwko mainstreamowi.

Grunge style - trampki i glany

Kolorystyka w stylu grunge

Styl grunge polega na mieszaniu różnych kolorów i tekstur, aby stworzyć ostry, niepowtarzalny wygląd. W klasycznym grunge dominują głównie ciemne kolory: czerń, brąz, szarość, khaki, ciemna zieleń oraz bordo.

Kluczem do sukcesu jest mieszanie i dopasowywanie różnych elementów, aż znajdziesz idealną równowagę między komfortem a stylem. Niezależnie od tego, czy ubierasz się na wieczorne wyjście, czy po prostu spędzasz czas w domu, styl grunge polega na wyrażaniu swojego indywidualizmu. Nie bój się więc eksperymentować z różnymi kolorami i stylizacjami dopóki nie znajdziesz swojego idealnego stylu.

Dodatki w stylu grunge

Częstymi dodatkami w grunge style są rękawiczki bez palców, metalowe bransoletki i paski z ćwiekami. Popularne są również duże torby i plecaki. Grunge style w ostatnich latach przeżył odrodzenie wraz z popularnością mody normcore i minimalistycznej. Dziś na wybiegach i ulicach znów pojawiają się grunge’owe dodatki. W rezultacie akcesoria inspirowane stylem grunge są teraz bardziej stylowe niż kiedykolwiek wcześniej.

Stylizacje grunge

Styl grunge – fryzura i makijaż

Styl grunge to mieszanka nieco niechlujnych i zaniedbanych włosów z ciemnym makijażem przydymionych oczu. Stało się popularne na początku lat 90. wśród nastolatków i młodych dorosłych, którzy buntowali się przeciwko wytwornemu wyglądowi lat 80.

Fryzura ma zwykle długość do ramion lub jest dłuższa, z warstwami, które mają wyglądać na niechlujne i rozczochrane. W przypadku makijażu kluczowe znaczenie mają ciemne, zadymione oczy, a także usta w kolorze nude.

Jak dobierać stylizacje w stylu grunge?

Dziś wygląd grunge cieszy się odrodzeniem popularności. Jednak osiągnięcie idealnego wyglądu w może być trudne. Oto kilka wskazówek, jak uzyskać styl grunge a do tego nie wyglądać niechlujnie:

  • Flanelowe koszule w kratę są istotną częścią stylu grunge, ale nie przesadzaj z nimi. Trzymaj się jednej koszuli w kratę i połącz ją z prostymi elementami, takimi jak podarte dżinsy lub skórzana kurtka.
  • Kilka dobrze dobranych akcesoriów może naprawdę sprawić, że twój strój będzie się wyróżniał, ale zbyt wiele może sprawić, że będziesz wyglądać zbyt topornie. Trzymaj się kilku kluczowych elementów, takich jak naszyjnik z chokerem lub bransoletki.
  • Styl grunge polega na swobodnym, niewymuszonym stylu. Nie staraj się zbytnio komplikować – trzymaj się prostych i wygodnych stylizacji.
Stylizacja grunge: koszula, t-shit i spodnie

Styl grunge w domu

Jeśli chcesz dodać odrobinę grunge do wystroju swojego domu, oto kilka wskazówek.

  • Zacznij od neutralnej palety czerni, bieli i szarości.
  • Następnie dodaj tekstury grungowe, takie jak skóra oraz dżins.
  • Nie zapomnij o podstawowych akcesoriach: paskach z ćwiekami, okularach przeciwsłonecznych w stylu vintage i tenisówkach Converse.

Dzięki tym elementom będziesz w stanie stworzyć szykowną i nowoczesną przestrzeń z akcentem grunge style.

Grunge jako subkultura

Moda grunge jest często uważana za odpowiedź na krzykliwe, przesadne style, które były popularne w latach 80. XX wieku. Subkultura grunge kojarzy się również z undergroundowymi scenami muzycznymi, szczególnie z punkiem i metalem. Moda grunge stała się głównym nurtem na początku lat 90., kiedy celebryci, tacy jak Kurt Cobain i Courtney Love, często widziano w tym stylu.

spodenki grunge

Styl grunge – dla kogo?

Choć może być noszony przez każdego, styl grunge jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi, którzy doceniają jego antyestablishmentową atmosferę. Jeśli chcesz poeksperymentować ze stylem grunge, zacznij od połączenia podartych dżinsów lub legginsów z oversize’ową flanelową koszulą lub swetrem. Dodaj trampki lub masywne buty i nie zapomnij o czarnym eyelinerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.