Dom prefabrykowany czy murowany – co wybrać?

Dom prefabrykowany

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu. W dużej mierze wynika to z tego, że ceny mieszkań są naprawdę wysokie, zatem inwestycja w dom wydaje się naprawdę opłacalna. Jednocześnie nie trzeba wcale wybierać tradycyjnego budownictwa. Można wybrać prefabrykowany dom. Dziś porównamy tradycyjną i nowoczesną metodę budowlaną.

Artykuł sponsorowany

Dom prefabrykowany – co warto wiedzieć?

Dom prefabrykowany powstaje z gotowych modułów. Są one produkowane w fabryce, a następnie transportowane. Wymagają jedynie połączenia. Oczywiście takie rozwiązanie znacząco przyspiesza budowę i jednocześnie nie trzeba obawiać się, że pogoda może zakłócić jej proces. Domy prefabrykowane to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Nie można też zapominać, że dzięki temu, iż powstają w fabryce nie dochodzi do generowania dużej ilości odpadów budowlanych. Jednocześnie nie trzeba obawiać się, że takie rozwiązanie nie jest trwałe. Dom prefabrykowany naprawdę szybko się nagrzewa i bardzo powoli traci energię. Może być gotowy nawet w 3 miesiące i nadawać się do wprowadzenia.       

Dom murowany – tradycyjne rozwiązanie, ale czy dobre?

Tradycyjne budownictwo niewątpliwie jest solidne. W końcu wykorzystuje się pustaki, cegły, beton, a więc materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne i naprawdę trwałe. Może gwarantować też świetną izolację termiczną oraz akustyczną. Jednocześnie tradycyjne budownictwo ma też wady. Największą jest czas. Otóż czas budowy tradycyjnego domu wynosi minimum rok. Najczęściej jednak budowa trwa dwa lub trzy lata. Wiele prac nie może być wykonywanych przy zbyt niskiej, ani przy zbyt wysokiej temperaturze, co opóźnia cały proces. Pomyślcie tylko, że samo wylewanie fundamentów powinno odbywać się przy temperaturze najlepiej powyżej 10 stopni. Gdy jest zbyt ciepło, to beton może z kolei zbyt szybko schnąć i pękać. Trzeba robić naprawdę częste przerwy w budowie. Jednocześnie znalezienie dobrej firmy wcale nie jest takie łatwe. Tak naprawdę trudno jest znaleźć taką, która zajmuje się kompleksową budową od A do Z. Pewnie zastanawiacie się, co z kosztami utrzymania. Cóż, jeżeli postawicie na słabej jakości materiały, to niestety koszty utrzymania takiego domu mogą być naprawdę wysokie. Dom z prefabrykatów jest zdecydowanie tańszy w utrzymaniu i w przeciwieństwie do tego murowanego nie wymaga składowania materiału i podczas budowy nie powstaje duża ilość śmieci.    

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.