7 podstaw nowoczesnej pielęgnacji włosów – to musisz wiedzieć!

nowoczesna pielęgnacja włosów

Wyjaśniamy podstawy nowoczesnej pielęgnacji włosów. Co to jest PEH? Jak określić porowatość? Przygotowaliśmy siedmiopunktowy zbiór najważniejszych zasad dbania o włosy, które są warunkiem pięknych, zdrowych i lśniących włosów. Sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymagania?

Artykuł sponsorowany

1. Piękne włosy mają źródło w pięknej skórze głowy

Szampony powinno się dobierać do potrzeb głowy, natomiast odżywki do potrzeb włosów. Tak brzmi jedna z naczelnych zasad włosomaniaczek. Szampon to środek myjący skórę głowy, który pomaga pozbyć się ze skóry osadów, a z włosów produktów stylizacyjnych. Odżywka dostarcza włosom składników odżywczych, nawilżających i ochronnych.

2. Określ porowatość swoich włosów

Aby dobrać właściwie kosmetyki do pielęgnacji włosów, warto określić ich stopień ich porowatości. Łuski włosów mogą gładko przylegać do łodygi i wtedy masz do czynienia z włosami niskoporowatymi. Jeśli łuski są mocno odchylone, Twoje włosy są wysokoporowate. Pośrednim typem są włosy średnioporowate. Ten podział jest podstawą nowoczesnego doboru pielęgnacji – wyboru produktów ze wzglądu na zawartość składników odżywczych, nawilżających lub natłuszczająco-ochronnych.

3. Równowaga PEH, czyli czego potrzebują Twoje włosy

Pielęgnacja włosów zgodnie z balansem PEH to kolejne zagadnienie, z którym warto się choćby zapoznać. Bez względu na rodzaj włosy potrzebują bowiem protein, emolientów i humektantów, ale w różnych proporcjach. Na przykład włosy kręcone uwielbiają emolienty, ale gdy mają ich za dużo, mogą być oklapnięte. Włosy przesuszone będą spragnione humektantów. A szorstkie i płaskie mogą potrzebować protein. Jak zorientować się, jakie są aktualne potrzeby kosmyków? Warto je obserwować, jak zachowują się po danej odżywce i tworzyć własne plany pielęgnacyjne.

4. Włosy należy zawsze suszyć po umyciu suszarką

Masz nawyk chodzenia spać w mokrej fryzurze? To błąd. Włosy tego nie lubią! Mokre i ciepłe środowisko sprawia, że się „zakiszają”, co z kolei jest dla ich kondycji bardzo niekorzystne. Po umyciu głowy wysusz ją suszarką, używając umiarkowanie ciepłego strumienia. Warto stosować końcówkę w postaci koncentratora i kierować strumień z włosem, a nie pod włos. Do suszenia fal i loków używaj natomiast suszarki z dyfuzorem.

5. Każde włosy potrzebują zdrowych olejków

Olejowanie włosów potrafi bardzo szybko zregenerować zniszczone pasma. Myślisz, że to nie dla Ciebie, bo ciężko Ci spłukać olej lub zbytnio obciąża on Twoje włosy? Prawdopodobnie nie dobrałaś trafnie olejku do stopnia porowatości. „Wysokopory” lubią na przykład odżywki z olejem arganowym, ze słodkich migdałów czy pestek winogron. „Niskopory” preferują ciężkie, treściwe masła: shea, kakaowe czy olej kokosowy.

6. Skóra głowy potrzebuje peelingu

Aby uaktywnić mieszki włosowe do „wypuszczania” nowych włosów warto przeprowadzić raz w tygodniu zabieg peelingujący skórę włosów. Peelingi trychologiczne pomogą pozbyć się martwych komórek naskórka i przygotują skalp do przyjęcia składników aktywnych z kuracji i odżywek.

7. Jak czesać włosy?

Najbezpieczniej czesać włosy na sucho, wyjątkiem jest wczesywanie odżywki na mokro. Ten patent uwielbiają zwłaszcza osoby z tendencją do plątania się pasemek. Nanieś odżywkę na mokre włosy umyte szamponem. Sięgnij po grzebień i rozczesuj, aż ząbki będą gładko przemykać między kosmykami. Gdy wysuszysz włosy, nie będzie żadnego problemu z rozczesaniem ich na sucho. Jak podoba Ci się pomysł?

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.