Chcesz zmienić wygląd swojej kuchni lub łazienki? Nie musisz skuwać płytek! Malowanie glazury pozwoli Ci odmienić wystrój takiego pomieszczenia o wiele szybciej i bez uciążliwego remontu. To coraz popularniejsze rozwiązanie. By jednak przeprowadzić prace w prawidłowy sposób, trzeba pamiętać o kilku zasadach i sięgać po odpowiednie produkty, takie jak farba Tikkurila Luja Ceramic Tiles. Sprawdź na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do malowania płytek.
Artykuł sponsorowanySpis treści
1. Dokładne oczyszczenie powierzchni
Przygotowanie powierzchni jest niezwykle istotnym krokiem w przypadku malowania glazury (www.tikkurila.pl). W pierwszej kolejności usuń stary silikon. Następnie wszelkie ubytki w fugach uzupełnij materiałem przeznaczonym do wypełniania fug w pomieszczeniach wilgotnych. Sprawdź, czy nie ma śladów pleśni lub grzybów (jeśli jakieś zauważysz, pozbądź się ich przy pomocy odpowiedniego preparatu) i czy każda płytka dobrze trzyma się ściany.
Upewnij się, że glazura jest dokładnie umyta, pozbawiona kamienia oraz odtłuszczona. Rekomendujemy użycie detergentu Tikkurila Maalipsu, który nie tylko usunie wszelkie zabrudzenia, ale również delikatnie zmatowi płytki. Po czyszczeniu spłucz całą powierzchnię dużą ilością wody, aby nie pozostały na niej żadne detergenty, ograniczające przyczepność farby i pozostaw płytki do wyschnięcia.
2. Wybór farby do malowania glazury
Dziś bez problemu znajdziesz produkty w szerokiej gamie kolorystycznej, które pozwolą Ci szybko odmienić wygląd ceramicznych płytek w łazience czy kuchni. Doskonałym wyborem jest np. farba Tikkurila Luja Ceramic Tiles. Dzięki niej malowanie glazury będzie czystą przyjemnością. To najnowszej generacji podkład i farba nawierzchniowa w jednym, więc nie musisz gruntować podłoża przed rozpoczęciem pracy. Ponadto produkt ten tworzy powłokę, która jest wysoce odporna na wodę i środki do mycia. Pozwoli Ci utrzymać pomalowaną glazurę w idealnej czystości.
3. Malowanie glazury w łazience lub kuchni
Samo malowanie glazury farbą Tikkurila Luja Ceramic Tiles nie jest skomplikowane. Taka praca będzie o wiele szybsza, a także bardziej komfortowa od skuwania starych płytek i układania nowych. Przed użyciem dobrze wymieszaj farbę, którą następnie możesz przelać do kuwety malarskiej, by ułatwić sobie jej nakładanie. Najpierw pędzlem pomaluj trudniej dostępne przestrzenie. Następnie, przy pomocy wałka do mebli, rozprowadź cienką warstwę produktu po powierzchni glazury. Ślady po pędzlu należy również wyrównać wałkiem, aby osiągnąć jednolitą strukturę powłoki. Każda warstwa farby powinna schnąć minimum 16 godzin przed nałożeniem kolejnej. Rekomendujemy nałożenie minimum dwóch warstw.
4. Pielęgnacja pomalowanej glazury
Po zakończeniu malowania, pozostaw powierzchnię do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta farby Tikkurila Luja Ceramic Tiles. Produkt musi odpowiednio się utwardzić. Osiągnie optymalną odporność i trwałość po miesiącu od malowania – w tym czasie powstała powłoka powinna być traktowana z ostrożnością. Do czyszczenia używaj miękkiej wilgotnej ściereczki lub gąbki. Unikaj stosowania agresywnych detergentów, zwłaszcza tych, które zawierają czynniki ścierające.