TOP5 leków i suplementów na pamięć i poprawę koncentracji

preparaty na pamięć i koncentrację

Problemy z koncentracją i pamięcią spotykają wiele osób, zarówno starszych, jak i tych najmłodszych. Przyczyn mogą mieć wiele, dlatego też sposoby na radzenie sobie z nimi, są bardzo różne. U niektórych działać będą przeróżne techniki ćwiczenia koncentracji czy pamięci, inne osoby zauważą różnicę po zmianie diety czy trybu życia, a jeszcze kolejne dopiero po wsparciu się lekami czy suplementami diety, zobaczą efekty. Oczywiście istnieją również cięższe przypadki, gdy problemy z koncentracją wynikają z zaburzeń neurorozwojowych, jak chociażby ADHD. W takim przypadku konieczna będzie pomoc specjalisty z dziedziny zdrowia psychicznego i odpowiednia terapia połączona z lekami dostępnymi wyłącznie przez receptę.

Artykuł sponsorowany

Zakładając jednak, że powyższy problem nas nie dotyczy — jak możemy sobie poradzić z problemem z koncentracją czy pamięcią? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł. 

Skąd biorą się problemy z koncentracją?

Umiejętność skupienia się na wykonywanej czynności jest bardzo ważna w naszym życiu codziennym, stąd, gdy zaczyna zawodzić, możemy boleśnie odczuć tego skutki. Skąd może występować u nas problem z koncentracją? Jest to problem z pewnością bardzo złożony, jednak najczęstszymi przyczynami mogą być:

  • zmęczenie,
  • czynniki zewnętrzne (np.; rozpraszające środowisko pracy),
  • niedożywienie,
  • silne emocje, które nie pozwalają się nam skupić,
  • czy nieodpowiednia dieta.

Jakie są naturalne sposoby walki z trudnością w koncentracji? 

Bardzo ważne jest obserwowanie, w jakich momentach koncentrację najczęściej tracimy i  jeśli jest to na przykład jakiś zewnętrzny bodziec, możemy postarać się go unikać w przyszłości. Przykładowo, jeśli podczas nauki sięgamy często po telefon, być może warto, jest odłożyć go na ten czas w inne miejsce lub skorzystać z aplikacji, która go na ten czas wyłączy. 

Warto jest również zastanowić się, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość snu oraz zbilansowaną, regularną dietę, bogatą w magnez, potas czy kwasy tłuszczowe. Jeśli jednak to wszystko zawodzi, możemy zastanowić się nad stosowaniem suplementów diety, które mogą nam w tym pomóc. 

Jakie suplementy diety można stosować na problemy z koncentracją?

Na rynku dostępne jest wiele preparatów, które mogą pomóc z utrzymaniem koncentracji. Przed ich użyciem należy dogłębnie zapoznać się z treścią ulotki, a także, jeśli mamy taką możliwość, skonsultować ich branie z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności, jeśli przyjmujemy jakieś inne suplementy diety. Leki na pamięć i poprawę koncentracji dostępne są zazwyczaj bez recepty, jednak warto pamiętać o zgodnym z zaleceniami stosowaniu – https://www.hebeapteka.pl/nerwy-i-stres-pamiec-koncentracja-poprawa-nastroju/.

Jakie pięć składników najczęściej znajdziemy w takich produktach?

Żeń-szeń – konkretniej jego korzeń, stosowany jest w wielu suplementach diety służących do poprawy koncentracji, gdyż jest to środek wspierający właśnie nasze zdolności do skupienia uwagi. Usprawnia on transport tlenu w naszym układzie nerwowym, a także kontroluje poziom serotoniny i dopaminy, co pomaga w koncentracji oraz pamięci. 

Miłorząb japoński — inaczej nazywany również ginkgo biloba, zawiera w sobie ginkgolidy A, B, C, J i M. Wspomaga on koncentrację, pamięć oraz jest stosowany jako środek zapobiegający demencji. 

Guarana — ten składnik działa z kolei pobudzająco, zwiększając sprawność umysłową oraz zmniejszając zmęczenie organizmu, stosowany jest jako swego rodzaju “paliwo” dla mózgu. 

Kofeina — jest to znany sposób na pobudzenie organizmu, oprócz w takich produktach jak kawa, można ją znaleźć w suplementach diety. Należy jednak pamiętać, że ma ona działanie uzależniające, więc korzystanie z takich rozwiązań powinno być z zachowaniem rozwagi i umiaru. 

Omega-3 – jest to bardzo ważny kwas, który wpływa na poprawę pamięci, koncentracji czy zmniejszenia stresu oraz agresji. 

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.