Regularne wykonywanie peelingu skóry głowy poprawia ogólną kondycję włosów. Stają się lepiej nawilżone i odżywione. To idealny wstęp do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych na włosy.
Artykuł sponsorowanySpis treści
Jak dobrać peeling do skóry głowy?
Uwaga. Jeżeli borykasz się z jakimkolwiek problemem trychologicznym, np. łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry głowy, łysieniem plackowatym lub innym, przed zastosowaniem peelingu zasięgnij porady specjalisty.
Wśród peelingów do skóry głowy można rozróżnić dwie grupy: mechaniczne i chemiczne. W chemicznych zaś są peelingi enzymatyczne i kwasowe. Peeling mechaniczny to taki, w którym za właściwości ścierne produktu odpowiadają drobinki, np. kawy, pestek, kory, orzechów, krzemionki. Są one odpowiednio oszlifowane, aby nie uszkodziły naskórka. Niestety można bardzo intensywnie złuszczyć skórę takim peelingiem przez zbyt mocne pocieranie. To też rodzaj kosmetyku niepolecany osobom o skórze z tendencją do podrażnień, uczuleń i przesuszenia.
W peelingu chemicznym składnikiem eksfoliacyjnym są:
- elementy roślinne: bromelaina, aktynidyna, papaina,
- elementy pochodzenia zwierzęcego: pepsyna i trypsyna,
- kwasy: glikolowy, mlekowy, azelainowy, ferulowy, migdałowy, pirogronowy i salicylowy.
Peeling chemiczny jest polecany wszystkim, a szczególnie osobom o delikatnej skórze głowy oraz borykającym się z przesuszeniami. Osoby z tłustą skórą głowy szczególnie dobrze zareagują na peelingi kwasowe (z kwasem glikolowym i ferulowym), które regulują pracę gruczołów łojowych.
Z kolei peeling mieszany to taki, który łączy w sobie dwie lub wszystkie z podanych metod złuszczania. Oprócz kosmetyków, które są wyłącznie peelingami do skóry głowy, na rynku są dostępne także szampony mające takie właściwości.
Jak często robić peeling skóry głowy?
Eksfoliacja martwego naskórka ze skóry głowy powinna być przeprowadzana z taką samą częstotliwością jak na twarzy. Chodzi o to, aby nie zaburzać naturalnej bariery hydrolipidowej. Zbyt częste złuszczanie może przynieść więcej szkód niż korzyści, w związku z tym warto przestrzegać tych zasad. Codzienne mycie głowy szamponem peelingującym nie jest najlepszym pomysłem. Stosuj taki szampon raz w tygodniu, gdy musisz myć głowę codziennie.
Za częste używanie peelingu do skóry głowy może powodować zarówno nadmierne przesuszenie i związany z nim świąd, i obsypywanie się płatków skóry, jak i przetłuszczenie skalpu.
Efekty regularnego peelingu skóry głowy
Systematyczne przeprowadzanie peelingu skóry głowy daje wiele korzyści, a są to:
- lepsze ukrwienie i dotlenienie skóry,
- poprawa ukrwienia skóry głowy, co ma bezpośredni wpływ na efektywniejszy transport składników aktywnych do cebulek,
- przyspieszenie porostu włosów,
- zmniejszenie wypadania włosów,
- dokładne oczyszczenie skóry i włosów z resztek kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji,
- odbicie włosów u nasady, zwiększenie objętości,
- odświeżenie fryzury, dodanie jej lekkości,
- poprawa ogólnej kondycji włosów i skóry głowy.
Po peelingu czas na dalsze kroki pielęgnacyjne – maskę, wcierkę, bogatą w oleje odżywkę. Skóra głowy oraz kosmyki świetnie przyjmą cenne składniki odżywcze, np. z wegańskich kosmetyków z linii Authentic Beauty Concept.