Piwnice są narażone na liczne włamania zarówno w blokach i apartamentowcach, jak i w domach jednorodzinnych. Okna prowadzące do piwnic stanowią jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa przedmiotów znajdujących się wewnątrz budynku. Złodzieje szukają sposobów na ich sforsowanie, gdyż okno łatwiej pokonać niż przedostać się przez solidne, metalowe drzwi. Bez odpowiedniego zabezpieczenia okien piwnice mogą być okradane kilka razy w roku. Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby zabezpieczenia okien prowadzących do piwnic przed włamaniem.
Artykuł sponsorowanySpis treści
Kraty żelazne do zabezpieczania okien piwnicy
Jednym z częściej stosowanych sposobów na zabezpieczenie okien do piwnicy jest montaż żelaznych krat. Kraty utrudniają stłuczenie szyby, a w przypadku jej sforsowania uniemożliwiają przejście przez otwór okienny. Żelazne pręty umieszczone w niewielkiej odległości od siebie sprawiają, że nie da się ich pokonać bez przecinania. Jeśli włamywacz nie ma ze sobą żadnego narzędzia, które umożliwia sforsowanie kraty, nie uda mu się jej pokonać. Dzięki temu prawdopodobnie zrezygnuje z próby kradzieży z danej piwnicy i poszuka miejsca, w którym nie ma krat lub innych zabezpieczeń.
Minusem krat z żelaznych prętów jest niska estetyka. Kraty kojarzą się z więziennymi celami i innymi miejscami, w których uniemożliwia się ludziom wychodzenie z budynku na zewnątrz. Kraty blokują również częściowo dopływ światła. Nawet niewielka liczba prętów może stanowić problem w budynkach, w których okna piwnic wychodzą na dość ciemne podwórza lub mają ekspozycję wschodnią i północno-wschodnią. Z ich powodu piwnica jest wtedy dodatkowo zaciemniona.
Płyty z poliwęglanu jako dodatkowe zabezpieczenie okien
Wybierając płyty z poliwęglanu dostępne na https://plytyplastikowe.pl/ , można stworzyć solidną i praktyczną ochronę dla okien w piwnicy. Poliwęglan to tworzywo odporne na stłuczenie, dlatego trudno go sforsować, nawet gdy jest dość cienki. Dzięki możliwości przycinania go do dowolnego kształtu i rozmiaru, z łatwością dopasowuje się płytę do szerokości i wysokości otworu okiennego. Można przyciąć ją nawet do okien z półokrągłym wykończeniem w starych kamienicach. Poliwęglan jest również estetyczny, gdyż nie wpływa na ogólny wygląd elewacji i podpiwniczenia. Przeźroczyste tworzywo nie wyróżnia się na tle szyby i nie blokuje promieni słonecznych, dlatego umożliwia doświetlenie piwnicy zgodnie z potrzebami.
Dlaczego warto zabezpieczyć okna do piwnicy?
Niewielkie okna w piwnicach przydają się do doświetlania pomieszczeń, które służą do przechowania zapasów na zimę, przetworów i wielu wartościowych przedmiotów, których nie używa się na co dzień (np. wiertarki, narzędzia ogrodowe, rowery). Okna w piwnicy przydają się także, gdy z kotła grzewczego wydobywa się dym i zachodzi potrzeba wywietrzenia kotłowni. Z tych powodów nie powinno się zamurowywać okien piwnicznych, a w celu ich ochrony przed włamaniem zastosować inne rozwiązania.
Okna do piwnicy bez żadnego zabezpieczenia są narażone na akty wandalizmu, włamania i stłuczenia np. piłką. Okno można zarówno cicho otworzyć, naruszając jego konstrukcję różnymi narzędziami, z których korzystają włamywacze, jak i stłuc, a następnie wejść do piwnicy przez otwór okienny i wynieść przez niego wartościowe przedmioty.
Zabezpieczenie okien w piwnicy zmniejsza ryzyko, że złodziej dostanie się do środka. Większa liczba zabezpieczeń sprawia, że wydłuża się czas potrzebny do sforsowania okna. Zbyt długie próby włamania zniechęcają złodzieja, który ma niewiele czasu, by dostać się do piwnicy niezauważony przez przechodniów lub sąsiadów.