Jak najlepiej zamontować żaluzje wewnętrzne? Przy ścianie, na suficie czy ramie okiennej?

kobieta zaglądająca przez żaluzje

Zakup odpowiednio dobranych żaluzji wewnętrznych jest bardzo ważny, lecz właściwy montaż to klucz do zapewnienia funkcjonalności i estetyki Twojego nowego nabytku. Wybierając, jak i gdzie zamontować swoje żaluzje na okna, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym rodzaj okna, styl dekoracji wnętrza i Twoje preferencje. W tym artykule omówimy różne opcje montażu żaluzji wewnętrznych, takie jak montaż na ścianie, na suficie i na ramie okiennej.

Artykuł sponsorowany

Montaż na ścianie

Montaż żaluzji wewnętrznych na ścianie nad wnęką okienną to jedna z najpopularniejszych opcji. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz uzyskać znakomite zaciemnienie okna, zapewniając sobie maksymalną prywatność i kontrolę nad dopływem światła. 

Aby otrzymać odpowiednio wysokie zacienienie, wymiary żaluzji muszą być jednak nieco większe od wymiarów okna. Powinny też być zamontowane odpowiednio wysoko, aby po złożeniu żaluzji możliwe było bezproblemowe otwieranie okna. Taki rodzaj montażu najczęściej przebiega przy wykorzystaniu wsporników zamocowanych do ściany za pomocą wkrętów.

Bambusowe żaluzje zamontowane nad wnęką okienną
Bambusowe żaluzje zamontowane nad wnęką okienną

Montaż we wnęce okiennej

W ramach montażu do ściany możliwy jest również montaż żaluzji pomiędzy dwoma ścianami, czyli we wnęce okiennej. Jest to sposób mocowania żaluzji, który wygląda bardzo estetycznie i stylowo, jednak wymaga posiadania wnęki okiennej o właściwych rozmiarach. Przy montażu w nieodpowiednich warunkach otwieranie okna będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Metoda ta sprawdzi się we wnękach, które mają sporo przestrzeni pomiędzy górną krawędzią a oknem.

Montaż na suficie

Montaż żaluzji na suficie to opcja, która nadaje pomieszczeniu nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu. Jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach z bardzo wysokimi oknami, gdzie zamocowanie żaluzji przy ścianie jest niemożliwy. Montaż przebiega podobnie jak w przypadku mocowania do ściany, z tą różnicą, że wsporniki umieszczane są na suficie. Wymiary żaluzji również powinny być sporo większe od wymiarów okna, a wysokość powinna się równać wysokości wnęki okiennej i jej odległości do sufitu. 

Żaluzje wewnętrzne zamontowane na suficie doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach oraz w dużych pomieszczeniach. Znakomicie wyglądają tak zamontowane białe żaluzje drewniane w przestrzennych, pełnych światła salonach. Takie żaluzje możesz znaleźć na: https://clicky.pl/

Żaluzje mocowane na suficie świetnie komponują się z zasłonami na szynach
Żaluzje mocowane na suficie świetnie komponują się z zasłonami na szynach

Montaż na ramie okiennej

Montaż żaluzji na ramie okiennej to opcja, która pozwala na zachowanie niezwykle estetycznego wyglądu okna. Dodatkowym atutem jest także możliwość swobodnego otwierania okien, nawet jeśli roleta jest rozwinięta. Skrzydła okienne zyskują wówczas na wadze, dlatego ten typ montażu nie nadaje się do żaluzji o dużej powierzchni.

Montaż na ramie okiennej jest dobrym wyborem, jeśli chcesz zachować przestrzeń na parapecie i uniknąć wiercenia otworów w ścianie lub na suficie. Niektóre żaluzje wewnętrzne mają także opcje montażu bezinwazyjnego – bezpiecznego zarówno dla ścian, jak i okien.

Podsumowując, wybór miejsca montażu żaluzji wewnętrznych zależy od wielu czynników, takich jak styl dekoracji wnętrza, rodzaj okna, a także Twoje preferencje i potrzeby. Wiele żaluzji jest dostosowanych do różnych metod montażu. Ważne jest, aby dokładnie zmierzyć okno i dobrać żaluzje o wymiarach odpowiednich do wielkości ramy okiennej oraz sposobu montażu. 

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.