Deficyt kaloryczny i wszystko co musisz o nim wiedzieć

deficyt kaloryczny

Istnieje szereg metod, zaleceń i zdrowych nawyków żywieniowych, które można wprowadzić w swoje codzienne życie, aby poprawić jego komfort. Jednak, jeżeli naszym celem jest utrata wagi, powinniśmy zainteresować się pojęciem deficytu kalorycznego, który wspomaga proces odchudzania. Dlaczego jest tak istotny i jak się go oblicza?

Artykuł sponsorowany

Deficyt kaloryczny – czyli co?

Organizm każdego człowieka ma konkretne dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jeżeli decydujemy się dostarczać mu mniejszą ilość kalorii, niż jest to wskazane, mamy do czynienia z deficytem kalorycznym. Mówiąc najprościej, deficyt kaloryczny to różnica pomiędzy rzeczywistym zapotrzebowaniem kalorycznym, a faktyczną ilością dostarczanych organizmowi kalorii.

Myśląc o diecie odchudzającej, musimy wiedzieć, że opiera się ona właśnie na deficycie kalorycznym. Dlaczego? Ponieważ jest on niezbędny w procesie spalania tkanki tłuszczowej.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu?

Chcąc obliczyć deficyt kaloryczny, musimy najpierw poznać nasze indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne, a także podstawową przemianę materii naszego organizmu. Zacznijmy od tego – żeby funkcjonować normalnie i zdrowo oraz zachować podstawowe funkcje życiowe, takie, jak bicie serca, trawienie czy oddychanie, każdy z nas potrzebuje określonej dawki kalorii. To one dają nam energię.

Na zapotrzebowanie kaloryczne ma więc wpływ cały nasz styl życia – począwszy od wieku, wagi, wzrostu czy płci, poprzez poziom wykonywanej aktywności fizycznej, aż po przyjmowane na co dzień leki czy ilość snu. Jest to więc kwestia wybitnie indywidualna. Żeby obliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne, musimy pomnożyć ilość przyjmowanych kalorii przez codzienną aktywność fizyczną. Możemy to zrobić wspomagając się dostępnymi w sieci kalkulatorami online, warto jednak wesprzeć się fachową wiedzą ze strony dietetyka.

Deficyt kaloryczny – kwestia indywidualna

Uzbrojeni w wiedzę z poprzedniego akapitu, możemy zająć się deficytem kalorycznym. Wiadomo już, że możemy go obliczyć, znając liczbę kalorii codziennie zużywaną przez organizm i wiedząc, ile wynosi nasza podstawowa przemiana materii. Pamiętajmy też, że deficyt musi być dopasowany do naszego stylu życia i organizmu, ustalony w zgodzie z naszymi celami.

Istnieje żelazna zasada – im mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, tym mniejszy deficyt kaloryczny. Można powiedzieć, że oscyluje on na poziomie 500 kcal, a dietetycy przestrzegają przed jego zwiększaniem. Przykładowo deficyt na poziomie 1000 kcal może okazać się dla nas bardzo szkodliwy. Planując go powinniśmy założyć utratę wagi na poziomie od 0,5 do 1 kg na tydzień, nie więcej. Nie ma gotowego wzoru na obliczenie deficytu kalorycznego, a w całym procesie niezwykle ważna jest obserwacja naszego ciała i jego reakcji.

Jaki związek z deficytem kalorycznym ma sport?

Obniżenie wartości energetycznej naszych posiłków w celu schudnięcia to jedno. Ważny jest też ruch. Aktywność sportowa ma ogromny wpływ na spalanie kalorii i utratę wagi. Pomaga również modelować sylwetkę. Sama dieta nam tego nie zapewni. Którą dyscyplinę sportową wybrać? Taką, która sprawia nam frajdę, bo bez tego ciężko wytrwać. Może to być bieganie, pływanie, trening kardio, jazda na rowerze, a także taniec. Nic nie zadziała lepiej i przyjemniej niż wprowadzenie ruchu do swojej codziennej rutyny. A w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą oraz suplementacją (np. Perfect Body Therapy) to będzie prawdziwa fala satysfakcji.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://natureessence.ch/pl/co-to-jest-deficyt-kaloryczny-i-jak-sie-go-oblicza/

Brak komentarzy

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.